Nagyobb sebességre kapcsolnak

Egyelőre csak a kiválasztott üzleti ügyfelek tesztelhetik az Orange HSDPA technológiáját, ám az ígéretek szerint legkésőbb szeptember végéig beindul az akár 14,4 Mbit/s-os sebességet is lehetővé tevő internet kereskedelmi forgalmazása.

Ezzel a technológiával a legnagyobb hazai operátor is belép a szélessávú internet piacára. Igaz, már van 3G (amely elméleti sebessége nem éri el a 400 Kbit/s-ot sem), ez még nem nevezhető igazi broadbandnek. Az új technológia a kezdetekben 1 Mbit/s-os sebességet tesz lehetővé, ám ez várhatóan folyamatosan emelkedik majd. A pontos paraméterek és az ár egyelőre ismeretlen.

A HSDPA természetesen nincs egyedül, vetélytársai között tudhatjuk az F-OFDM (ilyen a T-Mobile gyors internetje), WiMAX és a CDMA technológiát, valamint e rendszerek továbbfejlesztett, felturbózott változatait. Közös bennük, hogy mindegyiket a meglévő 3G hálózatokra lehet rátelepíteni, így nem kell új infrastruktúrát létrehozni a használatukhoz. A HSDPA-t úgy is elképzelhetjük, mint az EDGE adatátviteli technológia és a 2G (a jelenleg működő GSM hálózatok) viszonyát egymással; a viszonylag fejletlen 2G hálózatokat anno relatíve alacsony áron fel lehetett ruházni először GPRS, majd a még annál is sokkal gyorsabb EDGE (vagy más néven EGPRS) képességekkel. Valami ilyesmi a HSDPA is.

A HSDPA legalább 14 Mbps letöltési sebességet ígér, ez pedig a UMTS kezdeti 384 Kbps értékénél jelentősen nagyobb. Mit fog ebből megtapasztalni az átlag előfizető? Összességében gyorsabb és új szolgáltatásokat, kevesebb várakozással eltöltött időt egy on-line videó megnézésénél, jobb képet, illetve hangminőséget videotelefonáláskor. Lehet majd beszélgetni, mialatt a háttérben mondjuk élő közvetítést nézünk az aktuális sporteseményekről. Szolgáltató oldalról is jól jön a HSDPA, mely újabb értéknövelt szolgáltatások számára teremti meg a feltételeket.

Minderre azonban még várnunk kell. Az új technológia csak idén jelenik meg a telekommunikációs piacon, amelyet elsősorban a HSDPA-ra alkalmas készülékek kereskedelmi forgalomban való kései elterjesztésével magyaráznak a szolgáltatók. Nem véletlen, hogy az első alkalmazások nem is a mobiltelefonokon lesznek elérhetők, hanem notebookon. A hatalmas európai érdeklődés ellenére úgy tűnik, hogy az amerikai előfizetőknek lesz alkalmuk kipróbálni először a HSDPA-t, ott ugyanis a mobil adatátviteli piac jelenleg is nagy lefedettséget tudhat magáénak a CDMA 2000 és az EV-DO szabványok elterjedésével, a Cingular Wireless pedig bejelentette, hogy a HSDPA szabvány fő szolgáltatója szeretne lenni.

Pascal Debon, a Nortel hálózati igazgatója már a HSUPA-ról és a HSODA-ról beszél, amelyek a HSDPA fejlesztésének következő állomásai. Véleménye szerint a 3,5 G sebességének növelése elérheti a 40 Mbps-t. Addig azonban még meg kell oldaniuk néhány nehézséget a szolgáltatóknak, ha azt akarják, hogy a technológia tényleg elterjedtté váljon. A felhasználók számának növekedése ugyanis a sebesség romlását idézi elő. Még ennél is nagyobb problémát jelenthet ugyanakkor a kártyák és a készülékek elérhetővé tétele és megfelelő árazása. A HSDPA valódi előnye ugyanis nem feltétlenül a gyorsaság, hanem az olcsóság lesz...

Egy 100 kB-os állomány letöltése a négy már meglévő technológiákkal:

GPRS 25,60 másodperc

EDGE 10,24 másodperc

UMTS 2,49 másodperc

HSDPA 0,71 másodperc

Ahol van már 3G/HSDPA lefedettség

Július 13-án a követező – magyarlakta – városokban volt 3G/HSDPA lefedettség (nem teljes lista): Pozsony, Dunaszerdahely, Komárom, Kassa, Léva, Losonc, Nyitra, Érsekújvár, Szenc, Vágsellye, Somorja. A szolgáltató ígérete szerint az év végéig minden olyan városban lesz 3G/HSDPA lefedettség, ahol legalább 20 ezer ember él.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?