Munkás lesz a megoldás

Komárom. Január végén 15 760 munkanélkülit tartottak nyilván a Komáromi járásban, mintegy 500-al többet, mint egy hónappal korábban – tudtuk meg Roland Keťkótól, a járási munkahivatal igazgatójától.

Ez a szám akkor igazán elszomorító, ha a közel 109 ezer lélekszámú járás 54 600 munkaképes lakosának függvényében vizsgáljuk; a járásban már hosszabb ideje 26–28 százalék között mozog a munkanélküliek aránya. Még lehangolóbb a kép, ha a szabad munkahelyek számát tekintjük: a járási munkaügyi hivatal havonta átlagosan 50 helyet tud felkínálni, januárban például 375 nyilvántartott munkanélkülire jutott egy szabad munkahely. A községek közül legrosszabb a helyzet Vágfüzesen, ahol a munkaképes lakosság felének nincs hol dolgoznia, Marcelházán 47, Szentpéteren, Szilasházán (Šrobárová) és Madaron 40, Bajcson 37, Bátorkeszin pedig 34 százalékos a munkanélküliség. Pozitív példaként Zsemlékest (10,2%) és Ifjúságfalvát (13,6%) említhetnénk.

Sokak számára a közhasznú munka jelent némi reményt arra, hogy, ha csak néhány hónapra is, de biztos megélhetési forráshoz jusson. Tavaly az állami költségvetésből származó pénzeknek köszönhetően 1400 személynek tudták felajánlani ezt a lehetőséget. Roland Keťko szerint erre az évre még nem kapták meg a pontos keretet, de azt már tudni, hogy jóval kisebb lesz a tavalyinál, várhatóan 500 személyt tudnak 5 hónapig alkalmazni. Ezenkívül a munkaügyi hivatal saját költségvetéséből az első félévben 7,34 millió koronát fordít közhasznú munkák finanszírozására, ami 217 személy ugyancsak 5 hónapi alkalmazását teszi lehetővé. Reményei szerint a második félévben valamivel több pénzt tudnak erre a célra felhasználni. Tavaly a legtöbb közhasznú munkás – az 1400-ból mintegy ezer – a községekben dolgozott, a többi különböző szociális intézményekben.

„A polgármestereknek lehetőségük lenne a község munkanélküli polgárait más formában is bevonni a település számára fontos közhasznú munkák elvégzésébe – mondta az igazgató. – Az alkotmány módosítása értelmében ugyanis az apróbb közhasznú munkák már nem minősülnek kényszermunkának. Hivatalunk szóbeli megállapodást kötött a községek polgármestereivel, melynek lényege: annak a nyilvántartott munkanélkülinek, aki a polgármesterrel kötött szerződés alapján havonta legalább 8 órát ledolgozik a községben, nem kell jelentkeznie a munkaügyi hivatalban. Az illető jól jár, hiszen ezáltal megtakarítja az utazási költséget, a község szintén. Ez a fajta megbízás nem jár többletköltséggel sem a munkaügyi hivatal, sem a község számára, hiszen az adott személy továbbra is az addigi segélyt kapja. Sajnos, ezt a lehetőséget igen kevesen használják ki.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?