Mojžiš szerint Šáteknek kellett következnie

„Jozef Šátek leváltása nélkül az én menesztésemnek nincs értelme” – jelentette ki Ján Mojžiš, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) tavalyelőtt ősszel visszahívott igazgatója a TA3 televízió egyik politikai beszélgető műsorában közvetlenül leváltása után.

„Jozef Šátek leváltása nélkül az én menesztésemnek nincs értelme” – jelentette ki Ján Mojžiš, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) tavalyelőtt ősszel visszahívott igazgatója a TA3 televízió egyik politikai beszélgető műsorában közvetlenül leváltása után. Mojžiš szerint a választások után három személy – Mikuláš Dzurinda kormányfő, Pavol Rusko ANO-elnök és Vladimír Mitro volt SIS-igazgató – érdekei keresztezték egymást, közös problémájuk Jozef Šátek, a pénzügyi rendőrség, pontosabban a súlyos bűncselekmények felderítésével foglalkozó nyomozócsoport vezetője volt. Hogy kinek miért szúrta a szemét annak idején Šátek?

– A Šátek által vezetett csoport először Ivan Lexa ügyeivel foglalkozott, majd ezek befejezése után gazdasági bűncselekményeket kezdett vizsgálni. A szálak befolyásos politikai körökig nyúltak. Šátek megbolygatta az addig jól működő korrupciós rendszert, sértette például Jozef Majský érdekeit is. A nagyvállalkozót nem sokkal a választások után rács mögé juttatták. Mitro és Majský között különleges kapcsolat volt: több közös érdekük volt. Šátekék vizsgálták először az illegális lehallgatások ügyét is, ami mögött minden bizonnyal a SIS állt.

– Pavol Rusko tisztában volt a pénzügyi rendőrség erejével és jelentőségével, ezért a választások után megpróbálta a pozíciót elfoglalni, ám Vladimír Palko belügyminiszter ezt megakadályozta. Šátekék Rusko több ügyét vizsgálták, bizonyítékokat gyűjtöttek ellene. Rusko kezdettől fogva szorgalmazta, hogy Šátekék helyett az ügyészség folytassa a nyomozást például a lehallgatási ügyben, végül ezt sikerült elérnie. A zsarolásos ügyekkel azonban továbbra is Šátekék foglalkoztak.

– A korrupció és klientelizmus gyanúja az SDKÚ-val kapcsolatban gyakran felmerül. Híresztelések szerint egyes érdekcsoportok sakkban tartják, esetleg zsarolják a miniszterelnököt.

Mojžiš közvetlenül leváltása után úgy nyilatkozott, az állam lejáratásán dolgozó titkos csoportocska lényegében azon személyekből áll, akik szabad véleménynyilvánításukkal és tevékenységükkel veszélyeztetik a miniszterelnök érdekeit. Elképzelhető, hogy a csoportot csak azért találták ki, hogy legyen ürügy Mojžiš és Šátek eltávolítására. E csoportnak állítólag mindketten tagjai. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?