Mivel jár a névváltoztatás?

Slovenské Telekomunikácie, Globtel, Eurotel. Néhány éve még ezek a nevek jelentették a hazai távközlési szolgáltatókat. Mára azonban az összes neve megváltozott, hétfőn utolsóként a két éve bevezetett Slovak Telecom váltott nevet.

Elsőként a Globtelből lett Orange. A világ egyik legnagyobb mobilszolgáltatója így elsőként lépett a szlovák piacra. Ez meg is látszott az eredményeken, hiszen míg az Eurotel lassan, komótosan próbálta meg követni az Orange-ot, addig a legnagyobb hazai szolgáltató olyan akciókat és trendeket diktált, amelyekkel nehéz volt lépést tartani.

2004 elején az addigi Sloven-ské Telekomunkácie is elindult a névváltás útján, elsőként a Slovak Telecom nevet vette fel. Ez a rebranding megközelítőleg 120 millió koronába került.

Ezzel az átmeneti megoldással az addig monopolhelyzetben lévő vezetékes szolgáltató megpróbálta levetkőzni azokat az előítéleteket és beidegződéseket, amelyek összefonódtak az ST-vel 2004 februárjáig.

Egy felmérés szerint ezek a jelzők jutottak az emberek eszébe 2004 előtt: monopol, egoista, arrogáns, konzervatív, rugalmatlan, bürokrata, unalmas.

A névváltás sikerrel járt, egy újabb felmérésből kiderült, egészen más jelzők jutnak az emberek eszébe egy évvel később a Slovak Telecom hallatán, ezek pedig a következők: modern, fejlődő, rugalmas, sokoldalú, nyitott, megbízható, ügyfélközpontú stb.

A kétéves átmeneti név végül kedden változott meg hosszú időre: az eddigi Slovak Telecomból a jövőben (március 8-tól) T-Com válik. Persze, ez csak a márkajel, jogilag továbbra is a Slovak Telekomtól (már nem „c” hanem „k”) kapjuk a számlákat, szerződéseket, iratokat. Lapértesülések szerint a névcsere költségei elérhetik a 400 millió koronát is.

Még e váltás előtt az EuroTel is nevet váltott, 2005 májusától T-Mobile néven folytatja tevékenységét.

A rebranding nagyon gyors volt, és a lakosság szinte pillanatok alatt megszokta a magenta színt, a jelmondatokat és az új nevet. Ma már szinte alig van olyan, aki T-Mobile helyett Eurotelt emleget.

Mit hoztak a névváltások?

A mobilszolgáltatók esetében a globális márka előnyeit élvezhették az ügyfelek.

Az Orange a világ 17 országában van jelen, a többi közt: Franciaországban, Nagy-Britanniában, Belgiumban, Hollandiában, Svájcban, Romániában, Szlovákiában, Elefántcsontparton, a Dominikai Köztársaságban, Kamerunban, Botswanában, Madagaszkáron.

További országok, ahol csak érdekeltségei vannak az Orange-nak, önálló brandje nincs: Portugália, Ausztria, Thaiföld és Egyiptom.

A T-Mobile a világ egyik vezető mobilszolgáltatója. A társaság T-Mobile néven jelen van az Egyesült Államokban, Németországban, Hollandiában, Nagy-Britanniában, Csehországban, Magyarországon, Szlovákiában, valamint Ausztriában.

A két szolgáltató esetében az egyik legnagyobb változás, hogy az esetek többségében kedvezőbbek a roamingdíjak, tehát ha külföldön van az ügyfél, olcsóbban hívhat, vagy fogadhat hívásokat az anyahálózatban.

Ezenkívül megjelentek a globális tarifacsomagok és az olyan exkluzív készülékek, amelyeket csak az adott szolgáltató ügyfelei vásárolhatnak meg. Ezek a támogatott telefonok már narancs- vagy magenta színben pompáznak, tehát bekapcsolva a telefont azonnal megjelennek az adott szolgáltatóra jellemző vizuális elemek.

A nyáron pedig még több előnye van a globális márkáknak, hiszen ekkor a nyaralások idején még kedvezőbbek a roamingdíjak vagy a multimédiás üzenetek díjai. Olyan is előfordult már, hogy egy multimédiás üzenet (mms) ára az anyahálózatból mindössze egy koronába került (pl. Egyiptomból), ugyanakkor ha valaki az ezer karakter és a képek helyett mégis a hagyományos sms-t választotta, a 160 karakterért 12 koronát fizetett, ha pedig a hang mellett döntött, egy perc csaknem 100 koronájába került. S hogy mi vár ránk a T-Com megjelenésével, azt egyelőre csak sejteni lehet.

Mi várható?

2006 lesz az első olyan év, amikor már csak globális márkák vannak jelen a távközlési piacon. Ezért újabb akciók, kedvezmények várhatóak úgy a hazai piacon, mint a roaming viszonylatában. Az idei év elsősorban a videotelefonálás és a harmadik generációs hálózatok jegyében telik majd.

Az év vége felé megjelenhetnek a még gyorsabb hálózatok, amelyek még gyorsabb internet-hozzáférést biztosítanak. Ami néhány éve még elképzelhetetlen volt: egyre inkább háttérbe szorulnak a hangalapú szolgáltatások, helyettük az adatforgalom, a szórakozás és a szélessávú internet kerül előtérbe.

És a harc ezzel nem ér véget. Várhatóan az év végén egy harmadik szolgáltató révén egy újabb világmárka indul harcba az ügyfelek kegyeiért.

Tulajdonosváltás a névváltás mögött

A névváltások mögött a tulajdonosi viszonyok változása is megfigyelhető, mind az addigi Globtelben (ma a France Telecom tulajdona), mind az EuroTelben (Slovak Telekom, Deutsche Telecom) mind pedig a Slovak Telekomban (Deutsche Telecom) többséget szereztek a külföldi cégek, így az ő céljaiknak megfelelően alakultak a nevek. Érdekesség, hogy a norvég Telenor egyelőre nem tervezi, hogy egységes néven jelenjen meg az európai piacon, így lehet, hogy a magyarországi Pannon GSM-ből a napokban nem Telenor lett, hanem Pannon (elhagyva a GSM-et, mivel ma már a mobilkommunikáció a 3 G hálózatok felé halad, így korszerűtlen a GSM használata a névben). (-sz-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?