rendőri ellenőrzés során korrupcióra utaló magatartást észlel?
A rendőri intézkedés után egyszerűen kérdezze meg a rendőrtől nevét, beosztási helyét, ha egyenruhában van, jegyezze fel jelvényének számát. Ezeket az információkat ugyanis minden rendőr köteles megadni – ha tetszik neki, ha nem.
MIT TEGYEN, HA...
A rendőri intézkedés után egyszerűen kérdezze meg a rendőrtől nevét, beosztási helyét, ha egyenruhában van, jegyezze fel jelvényének számát. Ezeket az információkat ugyanis minden rendőr köteles megadni – ha tetszik neki, ha nem. Ezután haladéktalanul keresse fel az érintett rendőr parancsnokát vagy az illetékes kapitányságvezetőt. Mondja el a történteket! Az esetet köteles kivizsgálni a rendőrség és a Korrupcióellenes Hivatal.
életveszélyesen megfenyegették, megzsarolták?
Nem csak bűnözők kerülhetnek ilyen helyzetbe. Ha ilyesmi előfordul, haladéktalanul értesíteni kell a rendőrséget, ugyanis ők az egyetlenek, akik jogosultak és kötelesek segíteni. A rendőrséget mindenképp kell értesíteni, még akkor is, ha az elkövetők határozott utasítást adnak: senkinek se szóljunk a történtekről. A rendőrség speciálisan képzett és felszerelt, tapasztalt szakemberei hatékonyan és eredményesen tudják kezelni ezeket a helyzeteket.
felismert az utcán egy körözött bűnözőt?
Haladéktalanul jelentse be a 158-as rendőrségi telefonszámon, vagy bármelyik rendőrnél. Mondja el, miről ismerhető fel, hol, merre található, ki van a társaságában, mivel közlekedik. Mondjon el minden fontos információt, mely segítheti az intézkedő rendőrt. A körözött személy elfogását egyedül ne kísérelje meg! Természetesen a feljelentést megteheti névtelenül is, senki sem követelheti, hogy ilyen feljelentésnél megadja pontos személyes adatait.
csendháborítást tapasztalt?
Ha csak a szomszédban zajló házibuli hangerejével van baja, ne hívja rögtön a rendőrséget. Próbálja meg személyesen, emberi hangon megoldani a problémát. (Ha bulit szervez, néhány nappal előtte értesítse – személyesen vagy hirdetményben – az érintett lakótársakat, és előre kérjen elnézést az esetleges zavarás miatt.) Ha mindenek ellenére tovább lármáznak, mégis hívják ki a rendőrséget.
eltűnt valaki a családból?
Ne essen pánikba! Telefonon vagy személyesen ellenőrizze ismeretségi körét, kérdezze meg barátait, játszótársait, kollégáit, a szóba jöhető rokonokat, nem találkoztak-e vele. Ha ez nem vezet eredményre, nézze meg, mit vitt magával (ruhákat, igazolványokat, útlevelet), hagyott-e hátra valamilyen üzenetet, levelet. Ha ismeretségi körében nem találja, akkor egy – lehetőleg minél aktuálisabb – fényképpel menjen be a rendőrkapitányság ügyeletére, és tegyen bejelentést. Adja meg az összes olyan információt a rendőrségnek, amely segítheti a körözési munkát. Készüljön fel a következő kérdésekre: az eltűnt személy pontos adatai, személyleírása, utolsó ismert ruházata, különös ismertetőjegyei, szokásos tartózkodási helyei, barátai, életvitele, szokásai, illetőleg – ha megállapítható – ki, mikor, milyen körülmények között találkozott vele utoljára. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.