Mit köszönhetünk Čaplovičnak

<p>Magyar nyelv idegen nyelvként való oktatása. Kevesebb egyetem és gimnazista, több szakmunkás. Racionalizáció. A fejpénzrendszer eltörlése. Osztályfinanszírozás. Kevesebb pénz a magániskoláknak. Ezt mind Dušan Čaplovič ígérte.</p>

VERES ISTVÁN

A második Fico-kormány hivatalba lépésekor egyik miniszter sem ígért annyit, mint Dušan Čaplovič. Az oktatási tárca vezetője heti rendszerességgel nyilatkozott újabbnál újabb terveiről. Az eltelt két év alatt viszont ezeknek csak egy részét sikerült átültetnie a gyakorlatba. Ilyen volt a szabadidőközpontok finanszírozásának módosítása: korábban az az önkormányzat kapta a központokat látogató gyerekek után járó támogatást, amely a központot működtette, az új szabályok szerint viszont az a falu vagy város, ahol a gyerek állandó lakhelye van. Čaplovič szerint sok helyen fiktív gyereklétszámok alapján csapolták az államkasszát.

Megrostálta a gimnazistákat is: most már csak azok az alapiskolás végzősök mehetnek gimnáziumba, akiknek a tanulmányi átlaga 2,0-nál nem rosszabb. Célja az volt, hogy minél többen tanuljanak szakmát, olyat, amelyre a munkapiacon kereslet van. A miniszter eredetileg 1,5-ös átlagplafont javasolt.

Egy másik, „keresztülvitt” változtatása a minimális osztálylétszámok bevezetése: ezt tavaly fogadta el a parlament, minek következtében a magyar pártok és szervezetek tüntettek Pozsonyban, a kisiskolák létét ugyanis veszélyeztetik az új szabályok. Ezzel egy időben a miniszter jó néhány iskolának leépítést, osztálymegszüntetést javasolt az állami plusztámogatás fejében. Hasonló „racionalizációt” javasolt a nagyszombati egyetemeknél is, mondván, vonják össze a két intézményt.

Új felsőoktatási intézmény megnyitását ellenezte, a komáromi Selye János Egyetemet főiskolává minősítette volna, majd hosszas tárgyalás után kiegyeztek abban, hogy a Selye haladékot kap a hiányosságok pótlására. Minisztersége alatt volt az ország történetének legnagyobb tanársztrájkja: a pedagógusok 2012-ben 10%-os béremelést kértek, 5%-ot kaptak. Čaplovič ugyanabban az évben uniós pályázatot írt ki a magyar nyelv idegen nyelvként való oktatását biztosítandó: a módszertan kidolgozására ennek keretén belül pályázhattak az egyetemek, a projekt tehát folyamatban van.

Az oktatás finanszírozásának átalakítását nem vitte keresztül, egyelőre ugyanis nem fogadták el a törvényt az általa javasolt, teljesítményalapú osztályfinanszírozás bevezetéséről. A magániskolák állami támogatásából elvett volna – egyelőre ez is késik. Čaplovič idején készített a tárca először jelentést az oktatásügy helyzetéről és céljairól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?