<p>A rendelője fenntartására, az egészségbiztosítóktól kapott fejpénz kiegészítésére használta Peter Lipták pozsonyi háziorvos a betegektől ajándékba kapott pénzt.Az orvos saját bevallása szerint évente mintegy 5 ezer eurónyi készpénzt kapott betegeitől, egy beteg szerinte átlagosan 5–10 eurót adott.</p>
Mire kell a háziorvosnak havi 5 ezer euró?
Állítja, hogy a biztosítóktól kapott összegből nem lehet fenntartani egy rendelőt. Ezzel a véleményével több orvos is egyetért.
A háziorvosoknak – de hozzájuk hasonlóan a gyerekorvosoknak és a nőgyógyászoknak is – a hozzájuk bejelentett páciensek száma alapján fizetnek az egészségbiztosítók. Egy páciensért általában 2–2,80 euró közti fejpénzt kapnak, a rendelő fenntartásához – régiótól függően – mintegy 1700 páciensre van szükség. Ez 3400–4700 euró havi juttatást jelent.
Ezenfelül fizetik a biztosítók az egyes beavatkozásokat, a szűrővizsgálatokat, a műtét előtti kivizsgálásokat, szintén az előre megállapított tarifa szerint. A VšZP adatai alapján tavaly a háziorvosoknak átlagosan mintegy 2900 eurót fizettek, de általában minden háziorvos szerződik mindhárom biztosítóval, vagyis ennél általában magasabb havi díjat kapnak a biztosítóktól. Ugyan a VšZP a legnagyobb biztosító, neki van a legtöbb ügyfele, ezért általában tőle kapják az orvosok a legmagasabb havi összeget, ám ez is régiónként változhat: a Dôvera erősebb például a déli járásokban, az Union pedig az ország keleti részében.
Lipták átlagosan mintegy 5 ezer eurós havi díjról beszélt, ennyit kaphat az egészségbiztosítóktól, ehhez jöhet még a betegektől kapott hálapénz vagy ajándék, ami ugyancsak az ő állítása szerint évente mintegy 5 ezer, vagyis havonta valamivel több mint 400 eurót tett ki. Sok orvos azonban pénzt kér a betegtől, ha az időpontra jelentkezik be – ez betegenként általában 10 euró –, és vannak olyan teljesítmények – például a gyógyfürdőbe szóló beutaló kiállítása – amelyekért szintén az orvosnak fizet a beteg. Az orvosnak ebből az összegből kell fedeznie a rendelő bérleti díját és a rezsit, a nővér fizetését és a gyógyítással összefüggő más egyéb kiadást, például a műszerek lízingdíját, a rendelő felszerelésének költségeit. (lpj, sme)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.