Lassan már nem marad — a szó tiszta értelmében vett — olvasó, mindegyikünkben egy-egy potenciális kritikus rejtőzik — mondja Jorge Luis Borges.
„…minduntalan az időbe ütközöm…”
Csakúgy, mint sok korábbinak, az idő az egyik főszereplője ennek a Duba-regénynek is. A másik az elbeszélő (egy idős író), aki hosszú évek után visszatér szülőfalujába, hogy rendezze „a földek dolgát”. Találkozik édesanyjával, testvérével, régi ismerőseivel, s döbbenten tapasztalja, hogy az ismerősök már nem azok, akik valamikor voltak, a világ (a falu) teljesen megváltozott, elveszítette régi arcát. Ez a szembesülés és a belőle származó felismerés számvetésre készteti. Hűtlenséggel és hiteltelenséggel vádolja önmagát, mondván: „Talán semmi sem igaz, amit eddig elmondtam!” Feltehetően nem a legsikerültebb részei a regénynek ezek a bekezdések.
A fentebb említett „kritikai viszonyulás” hozadékát egyáltalán nem a saját életét utólagosan felülbíráló elbeszélő folyamatos vajúdásában látom. Sokkal inkább abban az erőfeszítésben, amellyel Duba igyekszik kedvelt műfajainak (az irodalmi szociográfiának és a klasszikus-metonimikus regénynek) a határait tágítani, illetve ezeket ötvözni. Érdemes legalább röviden szemrevételezni, milyen poétikai következményekkel jár ez a szándék. Mindenekelőtt megnő a reflektáltság szerepe. Itt nemcsak az elbeszélő életét és a művészi elveit célzó megjegyzésekre kell gondolnunk (főleg nem azokra!), hanem a bölcseleti ihletettségű eszmefuttatásokra, amelyek az idő és az emlékezés témakörében hangzanak el. Továbbá (főként) azokra a nyelvfilozófiai reflexiókra, amelyek kételyeket ébresztenek a nyelv eszközjellegű használatával és uralhatóságával kapcsolatban, s ezáltal nemcsak a Halódó parasztvilág jelentésstruktúráját tartják folytonos lebegésben, hanem Damoklész kardjaként függnek a korábbi Duba-művek fölött, amelyek nemegyszer nyíltan elvetették ezt a tendenciát.
A Halódó parasztvilág sajátos egyvelege az irodalmi szociográfiának, a bölcseleti reflexiónak és a modern regény „emlékező” válfajának. Az elbeszélő kíméletlenül pontos leírását adja a „parasztvilág” (vagy ahogy ő nevezi: a „Nagybene-kozmosz”) átalakulásának, eltűnésének, annak a „sajátos szellemi tartománynak”, amely identitást ad neki, önmaga „lényegére ébreszti”. Az „én” és a „világ” kapcsolata a regény egyik alapkonfliktusa. Ezt metszi keresztbe egy másik konfliktus, az életé és az irodalomé. Az e témakörbe utalható eszmefuttatások többsége nagyon érdekes kérdéseket vet fel, finoman ügyelve arra, hogy e kérdések nyitottak maradjanak. Az elbeszélő arról igyekszik meggyőzni olvasóit, hogy a bölcselet nem holmi művi spekuláció, hanem a mindennapi ember életének is elválaszthatatlan része. A környezet nyomására azonban a spekulatív gondolkodásra hajlamos elbeszélő olykor lemond a filozófiai igényről, ilyenkor okfejtése naivitásokba torkollik. Ez történik a regény végén, ahol a könyv egésze által felvetett problémára meglehetősen lapos megoldást talál.
Borgeshez visszatérve: kritikusi vélemény sokféle van: van az íróé, van az olvasóé és van a kritikusé. Bizonyára nem baj, ha ezek nem fedik egymást minden ponton, hiszen az egyet nem értés a vita egyik feltétele. Arra ugyanis, hogy megtudjuk, hogyan vélekedik Duba Gyula regényéről minden műalkotás legfőbb kritikusa, az idő, még egy kicsit várni kell. Keserű József
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.