Mindenképp döntenek Čentéšről

<p>Pozsony/Kassa. A 13 alkotmánybíróból már 11 ellen elfogultság miatt panaszt nyújtott be valamelyik fél, így nincs, aki döntsön. Szélsőséges esetben olyan alkotmánybíró is dönthet egy vitás ügyben, akit az egyik fél panasza alapján elfogultság miatt már kizártak az eljárásból – közölte tegnap Ivetta Macejková, az Alkotmánybíróság elnöke.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Alkotmánybíróságon jelenleg már ahhoz sincs elég bíró, hogy döntsenek Jozef Čentéš és Ivan Gašparovič elfogultsági beadványairól. Legutóbb Ivan Gašparovič két újabb bírót talált elfogultnak – összesen hetet –, így már nem tudnak egy önálló tanácsot létrehozni. A beadványról háromtagú testületnek kellene döntenie, ám az instancián már csak két olyan bíró van, aki ellen Čentéš vagy Gašparovič nem nyújtott be panaszt. Macejková szerint ilyen esetben olyan bírót is beválaszthatnak a döntéshozó testületbe, aki ellen korábban már panaszt nyújtottak be. Erre az úgynevezett „szükségszerűség doktrínája” ad lehetőséget. A doktrína kimondja, hogy olyan bíró is dönthet, akit egyébként kizártak volna az eljárásból, ugyanis döntéshozás nélkül igazságtalanságra, illetve az igazság megtagadására kerülne sor.

Olyan nincs, hogy nem döntenek

„Én a magam, illetve a bírók nevében kijelenthetem, hogy az ügyet megpróbáljuk úgy orvosolni, hogy azzal mindkét fél elégedett legyen” – közölte Macejková, hozzátéve: a feleknek biztosítani kell az igazságos eljárást az Alkotmánybíróság előtt, kerülve a „denegatio iustitiae” elvét, tehát az igazságszolgáltatás megtagadását.

Marián Giba, a Komenský Egyetem jogi karának alkotmányjogi szakértője szerint az Alkotmánybíróság munkáját nem lehet végtelenségig beadványokkal blokkolni. „Egy jogállamban elképzelhetetlen, hogy egy olyan fontos tisztség, mint a főügyészi poszt, holmiféle panaszok miatt éveken át üresen maradjon. Az Alkotmánybíróságnak mindig meg kell találnia a módját annak, hogy döntsön” – mondta Giba.

Az emberjogi bíróság is segíthet

Az Alkotmánybíróság elnöke ugyanakkor elutasítja azokat a kritikákat, melyek szerint a főügyészkörüli patthelyzetet az instancia szándékos időhúzása idézte volna elő. „Tudatosítjuk, hogy Jozef Čentéš ügye rendkívül komplikált, de a döntéshozás hátráltatásáról nem tehetünk, a panaszokat nem tudjuk befolyásolni” – mondta Macejková. Čentéš egyelőre két, Gašparovič három panaszt nyújtott be.

A Smer esetleges főügyészjelöltje, Jozef Čižnár a Pravda napilapnak adott interjúban úgy nyilatkozott, hogy minél tovább húzódik ez a kínos úgy, annál nagyobb az esélye annak, hogy elutasítja a Smer felkérését, s nem pályázza meg a főügyészi posztot. (dem, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?