Miért voltak kevesen a lakossági fórumon?

Augusztus 11-én a moziban körülbelül nyolcvan ember jelent meg, hogy hozzászóljanak Párkány tervezett sétálóövezetéhez. A témával kapcsolatban a következő napon, kedd délelőtt nyilvános gyűlést tartottak a városházán. Az érdeklődés ugyancsak gyér volt: id.

Augusztus 11-én a moziban körülbelül nyolcvan ember jelent meg, hogy hozzászóljanak Párkány tervezett sétálóövezetéhez. A témával kapcsolatban a következő napon, kedd délelőtt nyilvános gyűlést tartottak a városházán. Az érdeklődés ugyancsak gyér volt: id. Slabák József mérnök tett javaslatokat a tervezettel kapcsolatban, illetve kifogásolta a Duna-part állapotát.

Bartusz Gyula mérnök az előző nap kellemetlen tapasztalatai után lapunknak részletesen elmondta, hogy mi az oka annak, hogy ennyire kevesen jelentek meg a lakossági fórumon: „Ellenvetésem a városháza eljárása ellen azon alapszik, hogy kellően nem vonták be a lakosságot eme fontos beruházási folyamatba, mielőtt még a városi képviselőtestület döntést hozott volna. A lakókat nem informálták elégségesen a sétálóövezet kialakításának tervéről: a tervezet semmilyen írásos dokumentumon keresztül nem értesítette a városlakókat, a terv A város és környékének stratégiai fejlesztése cím alatt szerepel, és csak egyetlenegy cikk jelent meg a sétálóövezetről – a Párkány és vidéke városi lap 2003. februári számában Promenád címmel.” Lapunknak még a cikkből is idézett: „A képviselőtestület január 28-i ülésén a költségvetéssel együtt jóváhagyta az ez évi beruházási tervet is. A terv 15,7 millió koronát irányoz elő az idei év legjelentősebb városi beruházásra – a sétálóutca kialakítására.” A polgárok ugyan korábban is tudhattak a sétálóutcáról, de azt is csak a polgármester úr választási kampánya során hallhatták. Amit ők tudnak, az ellentmondásokkal teli dajkamese.

A helyes informáláshoz a városi hivatalnak az év elején egy négyoldalas kiadványt kellett volna biztosítania. Ebben szerepelt volna a tervrajz, az új közlekedési rend vázlata -külön magyar és szlovák szöveggel, amelyben fel kellett volna tüntetni a terv indoklását, szakaszokra szétválasztani és bemutatni a tervezetet, a megvalósítás időtartamát, és a pénzügyi kérdéseket sem szabadott volna figyelmen kívül hagyni.

Ez az információs anyag akár a városi újság mellékleteként is megjelenhetett volna. A városi hivatalnak informálási kötelezettsége van, ezt törvény is kimondja. Az, hogy a tervezetet kifüggesztették a hivatal előcsarnokában, vagy az, hogy a tervet feltették a település internetes oldalára, csak egyoldalú tájékoztatást nyújtott.

Ilyen előzmények után kikkel tartott volna lakossági fórumot a Városháza? A teljesen informálatlan polgárokkal?!

2003 májusában városrendezésről konferenciát rendeztek városunkban, ahol kihangsúlyozták: „Mindig meg kell kérdezni a polgárok álláspontját, (...) mert csak a jól informált polgár képes kifejteni saját nézeteit... A lakosságot újra és újra meg kell kérdezni.” Tehát ezeket az alapelveket a város vezetősége nem tartotta be, mert a tegnapi fórum nem volt megfelelően előkészítve. Ráadásul a lakossági gyűlést a nyár közepére hívták össze, amikor sokan nyaralnak. Egyáltalán nem mondhatjuk el, hogy a városlakókat bevonták volna az előkészületi folyamatba. A fórumon a megfelelően informált és jól felkészült polgárok értékes gondolatokkal kellett volna hozzájárulniuk a tervezet összes pontjához, ha ismerték volna azt. A tájékozatlan, alábecsült polgárok feje felett a város vezetősége rendszeresen hoz döntéseket. Tapasztalataik alapján azt gondolják, a lakókat nem kell megkérdezni fontos ügyekben, mert úgyis közönyösek, nem érdekli őket a közélet, és aktívan semmiben sem akarnak részt venni.

A városi hivatal ama állítása nem áll meg a saját lábán, miszerint „aki akart, az elmehetett a városházára, és érdeklődhetett a sétálóutcáról. Ekkora aktivitást csak a választópolgárok fél százalékától lehet elvárni. Korunkban magáncégek szórólapokkal tájékoztatják vásárlóikat. A hivatal is megtehette volna ugyanezt. De nem tette. Pedig a Párkány és vidéke újság kiadására évente körülbelül félmillió koronát költ. Megtehette volna, hogy akár a lapban ad ki információkat a nyilvánosság részére. De ezt sem tette meg. Ezért a néhány tájékozatlan lakó és a képviselőtestület találkozását nem vélhetjük lakossági fórumnak.

De ha a moziteremben ötszáz polgár gyűlt is volna össze hétfő délután, akkor is csak körülbelül öt százaléka képviselte volna a választópolgárok több mint kilencezres táborát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?