Mesterséges intelligencia a felvételin

iskola
Pozsony |

A koronavírus-járvány nem vette el az egyetemre jelentkezők kedvét – derült ki a Scio társaság szerdai sajtótájékoztatóján. Bár a felvételi vizsgák ezúttal online zajlottak, a szabályok betartását szigorúan ellenőrizték, méghozzá a mesterséges intelligencia segítségével.

Nem a hagyományos, egyetemek által megrendezett tesztelésre kell gondolni, a Scio néven Szlovákiában is ismertté vált cseh cég már évek óta együttműködik a szlovákiai felsőoktatási intézményekkel, jelenleg közel 30 kar veszi igénybe szolgáltatásaikat a felvételi vizsgák során. Idén például a pozsonyi Comenius Egyetem Orvostudományi Kara is online, rendhagyó keretek között mérte fel a jelentkezők tudását.

Az előző tanévben 30 szlovákiai és 50 csehországi kar használta a Scio-tesztet, ekkor kevesebb mint 21 ezer diák jelentkezett, idén viszont 22 630-an kapcsolódtak be az online felvételibe (Szlovákiában 4335-en). A járványügyi óvintézkedésekre való tekintettel ezúttal az online megoldásé volt a főszerep, a közel 23 ezer jelentkező 61 018 elektronikus tesztet töltött ki. Technikai szempontból viszonylag bonyolult műveletet kellett biztosítani, mivel egyszerre több ezren vizsgáztak, különböző típusú számítógépekkel. Ennek ellenére a jelentkezők 98,48%-a problémamentesen abszolválta a vizsgát, akiknek ez nem sikerült, ők egy másik időpontban próbálkozhattak újra.

Az online tesztelés szigorú feltételek betartása mellett zajlott, aki megszegte az előírásokat vagy csalni próbált, annak az eredményeit nem továbbították az egyetemnek. „Bár a vizsga résztvevőit többször ismertették a szabályokkal, a leggyakrabban elkövetett vétségek között így is szerepelt a helyiség hiányos szkennelése, a nem megengedett tárgyak elhelyezése a jelentkező közelében – telefon vagy számológép – valamint ide tartozik a távozás a kamera elől a vizsga ideje alatt, de a fülhallgató vagy online segédeszköz használata is” – mondta Martin Drnek, a projekt vezetője. Szerinte voltak, akik a felmérés során telefonon próbáltak kikeresni egyes információkat, de akadtak olyanok is, akik egy másik személy segítségére hagyatkoztak. A szoba szkennelése kulcsfontosságú, mivel ezek a képek teszik lehetővé az oda nem illő tárgyak beazonosítását. A több ezer teszt kiértékelése első lépésben a mesterséges intelligencia feladata volt, amely a felvételeken felismerte a vitatható részeket. Ezt követően hús-vér emberek értékelték az egyes teszteket. Aki nem értett egyet a döntéssel, az fellebbezhetett, az ügyet ilyen esetben egy többtagú bizottság vizsgálta felül. A vállalat munkatársai szerint a hatékony online vizsgáztatás a jövőben egyre fontosabb szerepet kap, ezért egy saját vizsgafelügyelő programot fejlesztettek ki, ami a SociLink nevet kapta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?