Megválasztottuk a helyi településirányítókat

Pénteken és szombaton helyhatósági választásokat tartottak az országban. Az országos részvételi arány kevéssel 50 százalék alatt maradt. Dél-Szlovákiában volt ennél jóval alacsonyabb, de magasabb arány is.

Nem jelenthetnek akadályt az egészségi problémák sem, ha szavazni kell Somogyi Tibor felvételeAz alábbi összeállításból kiderül, milyen hangulat uralkodott és milyen eredmények születtek a voksoláson.

KIRÁLYHELMEC

Száz koronát ígértek azoknak a romáknak, akik Pásztor István jelenlegi polgármesterre adták le voksukat a kelet-szlovákiai városban – állítja a Pro Patria polgári társulás. Pavol Hajdók, a társulás elnöke elmondta, a városban élő romáktól azt is megtudták, hogy „valakiknek” 50 koronát ért mindegyik, Brauer György képviselőjelöltre leadott szavazatuk. A Pro Patria állítja, a pénteki megvesztegetésekről kép- és hangfelvétel áll a rendelkezésükre, és erről értesítették a Központi Választási Bizottságot is. A helyi választási bizottság elnöke, Mittelmann Tamás nem tud a történtekről. Legalábbis a választóhelyiségek 100-200 méteres körzetében, ahol rendőrök posztoltak, semmi ehhez hasonló nem történt. Mittelmann szerint azonban nem zárható ki, hogy távolabb eső helyeken lefizettek valakit.

KASSA

Nyolcvanhárman pályáztak a 22 kassai városrész polgármesteri székeire. Az eddigi polgármesterek közül 12-en újra elnyerték a választók bizalmát, köztük Süli János, Kassa-Óváros polgármestere is a helyén marad. Zdenko Trebuľa főpolgármester szerint a városrészekben nem a pártállás, hanem a jelölt ismertsége és elismertsége döntött. „A polgárok vezető egyéniségeket választottak, és ez így van jól” – véli Trebuľa, aki szerint az is törvényszerű, hogy a nagyobb városrészekben 13-16 százalékos volt a részvétel, míg a kisebbekben elérte a 60-70 százalékot is. (A Zdenko Trebuľával készült interjút az 5. oldalon találják.) Összvárosi viszonylatban a kettészakadt jobboldal csatát vesztett, az SDKÚ jelöltje, Ľuboš Pastor 9000 szavazattal maradt alul Trebuľával szemben, a kereszténydemokrata Emil Kočišra pedig 8675-en voksoltak. Pastor kampányfőnöke elmondta, hogy ha a jobboldal összefogott volna, megnyerik a főpolgármester-választást, ám így is elégedettek, mert a kassai jobboldalnak új vezére van; Pastor legyőzte a KDH jelöltjét. A Kassa-környéki járási elöljáró egyébként mindent a győzelemre tett fel, olyannyira, hogy nem jelöltette magát képviselőnek, így alpolgármester sem lehet belőle. A jobboldalnak ennek ellenére nincs oka a szomorúságra, hiszen a nyolcvan képviselői helyből ötvenet szerzett meg. A baloldali koalíciónak 6, az ANO-SMER-MKP koalíciónak pedig 11 helye van, közülük egy fő képviseli a magyar párt színeit.

ROZSNYÓI JÁRÁS

Szombaton Rozsnyón a verőfényes idő ellenére sem nőtt meg jelentősen a szavazók száma. Pénteken a választópolgároknak csupán 5-7%-a adta le voksát, másnap ez az arány csak 20-25 százalékig emelkedett. „Mindenki változtatni akart a helyzeten, de szavazni mégsem jöttek” – mondta Váradi Terézia, a választási bizottság elnöke. Leggyérebb érdeklődés a fiatalok részéről volt tapasztalható, inkább a középkorú és idős lakosság képviseltette magát. „Egyáltalán nem az számított, ki milyen párt színeiben indult. Ez csak másodlagos tényező. Elsősorban az ember a fontos” – mondta egy fiatalember. Egy másik rozsnyói vélekedő részéről már az is nagy dolog volt, hogy elment szavazni, mert mint mondta, nem tudta, kire voksoljon. „A szavazást fontosnak tartottam, csak nem így, ahogyan zajlott. Ugyanis nem volt kontaktus a szavazók és a jelöltek között. ĺgy nem volt motiváció sem, hogy a választók megváltoztassák azt, amit meg kellene” – jegyezte meg. Egy külföldi magyar állampolgár szerint, aki csak átmeneti lakhellyel rendelkezik, egy oldalra húzás figyelhető meg: „Az a tapasztalom, hogy egyáltalán nem a közös cél érdekében indultak azok, akik jelöltették magukat, hanem a státusukat akarták meghagyni, illetve megkapni. S ez elszomorító. S ugyanaz lesz a tendencia, mint eddig: az ígéretek tömkelegéből a negyede sem valósul majd meg.” Lucskán négy személy szavazott személyazonossági igazolvány nélkül. Mielőtt azonban ezt megengedték volna nekik, megállapították, hogy mindannyian nemrégiben költöztek a faluba, ezért új igazolványuk még nem készült el. Jólészen néhány roma nemzetiségű választópolgárnak támadtak nehézségeik – nem tudtak olvasni. Azonban segítségükre voltak a választási bizottság tagjai. „Én átéreztem a szavazatom fontosságát, ott volt a helyem a családommal együtt. Hiszen ez a mi ügyünk, s tényleg van beleszólásunk. Nekünk kell itt a viszonyokat megváltoztatni” – mondta egy pelsőci fiatalasszony. „Nekem a jelenlegi polgármester megfelelt volna – mondta egy tornagörgői asszony. – Tartottam attól, hogy valaki új kerül a falu élére, mert amíg belerázódik a dolgokba, s mire érdemi munkához kezdene, sok idő eltelik.” Egy fiatal lány a kultúra támogatását szeretné továbbra is biztosítottnak látni a faluban. „Nem éreztem semmiféle felelősséget, pedig tudom, hogy ez a helyhatósági választás számunkra fontosabb volt, mint az országos.” „Változást akartam – szögezte le egy körtvélyesi fiatalasszony –, mert egy polgármesternek az emberekkel szemben másképp kellene viselkednie. Sajnos, maradt az, aki volt.” „Nem örülök a végeredménynek, de annak igen, hogy legalább jó képviselő-testületet sikerült választani. Segítségével a falu ügye így most már jó irányba terelhető” – mondta egy idős asszony Jabloncán.

„Én olyanra szavaztam, aki még nem volt. Én változást akartam, mert úgy láttam, mintha fásult volna mindenki. Remélem, kicsit más irányba terelődnek a dolgok. Azt gondolom, hogy aki elment, az biztosan fontosnak érezte a voksát. Hiszen másként miért ment volna el szavazni?” – vélte egy krasznahorkai fiatalember.

TORNALJA

Meglepően magas volt a részvételi arány Tornalján. A választásra jogosult polgároknak több mint 61%-a adta le szavazatát. A város új polgármestere a 28 éves Dubovsky László pedagógus lett, aki független jelöltként a 3882 szavazatból 2748-at szerzett meg, tehát egyedül kétszer annyit szerzett, mint a négy többi jelölt együttvéve. (A vele készült beszélgetést az 5. oldalon olvashatják.) A 13 tagú önkormányzatba az MKP színeiben 5 képviselőjelölt került be. Mészáros Gyula, az MKP helyi csoportjának elnöke szerint a választás eredményéből le kell vonni a tanulságot, és javítani kell a párton belüli munkát.

RIMASZOMBAT

Rimaszombatban 40 százalékos volt a részvételi arány a helyhatósági választásokon. A 25 tagú képviselő-testületbe 9 MKP-jelölt jutott be. A város polgármestere Štefan Cifruš, a helyi kórház igazgatója lett 1814 szavazattal. Komlósy Zsolt a harmadik helyen végzett. Bán Zoltán önkormányzati képviselő véleménye szerint kicsit halvány volt a kampány, és ennek tudható be a vártnál gyengébb eredmény. Azt, hogy nem szélsőséges párt képviselője, hanem független jelölt került Rimaszombat polgármesteri posztjára, biztatónak véli.

LOSONC

Nógrád sok gonddal küzdő központjában sikerként könyvelték el a helyhatósági választások végeredményét. A város 25 tagú képviselő-testületébe 5 MKP- jelölt került be. „Jó az eredmény, saját képviselőklubunk lesz, ott tudunk lenni minden bizottságban, a mérleg nyelveként nagyon sokat tudunk tenni a város és a környék problémáinak megoldásáért. Mintegy 1600 választópolgárt sikerült megmozgatnunk, aktivizálnunk, megerősítettük a városon belül az MKP pozícióját. Igazolni látjuk a helyes és céltudatos politizálási módot. Köszönet érte a választópolgároknak” – mondta Csúsz Péter, aki másodikként végzett a polgármesteri posztért vívott versenyben. A város polgármestere Milan Marko lett, akinek kampányával kapcsolatosan már a választások megkezdése előtt két hivatalos panasz is érkezett a járási és a helyi választási bizottsághoz. Mindkét panasztevő rendőrségi feljelentést is megfogalmazott a választási törvény megsértése és a kampánycsend megsértése miatt Marko kampánya ellen.

FÜLEK

A 19 tagú füleki önkormányzatba 12 MKP-s képviselőjelölt jutott be. A városban 36,12%-os volt a részvétel. Mázik István, az MKP járási elnöke szerint helyi szinten sikeres lett a párt, az ő jelöltjük lett a polgármester is Agócs József személyében, aki a polgármesterekre leadott 2888 szavazatból 1834-et szerzett meg. „Fegyelmezetten, tudatosan választottak a fülekiek. Az eredmény nagyon jó, eddig soha nem volt Füleknek MKP-színekben indult polgármestere. Az önkormányzat összetétele is azt mutatja, jó kezekbe került a város” – nyilatkozta Mázik István.

ZSELIZ

Zselizen az eddigi polgármester, Nagy Géza, az MKP jelöltje nyerte meg a helyhatósági választásokat 1691 érvényes szavazattal. A második helyen Bakonyi Pál építészmérnök, a DS-KDH jelöltje végzett 646 szavazattal. A tizenkét tagú képviselő-testületbe hat MKP-képviselő jutott be, viszont a legtöbb szavazatot Mocsy Katalin független jelölt kapta (1260 voks). Zselizen a részvétel 50 százalékos volt.

LÉVA

Sajnos, Léván a Magyar Koalíció Pártja csúnyán leszerepelt. A huszonöt tagú képviselő-testületbe mindössze egyetlen MKP-jelölt került be, Schweier Jenő nőgyógyász személyében. Viszont az MKP-t támogató Demokrata Pártból két képviselőjelölt is bekerült Léva leendő önkormányzatába. A polgármester-választásokat Štefan Mišák pedagógus, a KDH-SDKÚ-SMER-SDA jelöltje nyerte meg. Az eddigi polgármester, Ladislav Kisely lett a második, Grébner Gyula jogász, az MKP jelöltje a harmadik helyen végzett.

IPOLYSÁG

Ipolyságon új polgármestert választott a lakosság Lőwy János személyében, akit ugyan az SDKÚ indított, de pártonkívüliként vett részt a választásokon; 826 érvényes szavazattal lett a város polgármestere. Mindössze 19 szavazattal előzte meg a Magyar Koalíció Pártjának jelöltjét, Orbán Dezsőt. Az eddigi polgármester, dr. Zsolnay Ernő a harmadik helyre szorult, 534 szavazattal. A tizenhárom tagú képviselő-testületbe hét MKP-, egy SDKÚ-, négy független és egy KDH-képviselő jutott be Ipolyságon. A honti régió központjában negyvenszázalékos volt a részvételi arány.

PÁRKÁNY

A helyhatósági választások eredménye Párkányban a következőképpen alakult: Ján Oravec eddigi polgármester győzött 2777 érvényes szavazattal. A második helyen Fekete László mérnök, az MKP jelöltje végzett 924 vokssal. Elmondható viszont, hogy az új képviselő-testület főleg az MKP képviselőiből tevődik majd össze. Párkányban a választásra jogosultak száma 9399; a leadott érvényes szavazatok száma 3561 volt. A részvételi arány szintén 40 százalék körül alakult. (s, jk, k-á, szz, bp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?