Nem csökken az önkormányzati képviselők száma, a parlament elutasította a belügyminisztérium javaslatát, mely csaknem felére szűkítette volna a legnagyobb városok képviselő-testületeit.
Mégsem lesz kevesebb önkormányzati képviselőnk
Robert Kaliňák (Smer) belügyminiszter szerint az önkormányzati képviselők számának csökkentését valójában a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) kezdeményezte, ő pusztán közvetítőként terjesztette a javaslatot a plénum elé. A ZMOS a jelenlegi 41 helyett 25 főnél húzta volna meg a képviselők számának felső határát. Másképp sorolta volna be a településeket, és szinte minden kategóriában csökkentette volna a képviselők számát. Azzal érveltek, hogy uniós viszonylatban is Szlovákiában a legmagasabb az önkormányzati képviselők száma. A plénum végül Peter Antal (Híd) képviselő indítványára törölte a módosítás azon passzusát, mely a képviselők számának csökkentését szabályozta volna. „Úgy vélem, ha valóban a takarékosság volt a cél, illetve a magas jutalmak kiosztását akarták megakadályozni, akkor azt másképpen is meg lehetett volna oldani” – mondta Antal. „Nem jó ilyen rövid idővel az önkormányzati választások előtt módosítani a szabályokat” – érvelt Bugár Béla, a Híd elnöke.
Az önkormányzati képviselők számának csökkentését nem először söpörte le a parlament az asztalról. Legutóbb az SaS vetette fel az önkormányzati testületek szűkítését, akkori számításaik szerint évi 18 millió euró közpénzt lehetett volna megspórolni a racionalizációval. Furamód 2011-ben épp a ZMOS tiltakozott a legélesebben a csökkentés ellen.
A módosító javaslat arról is döntött, hogy a képviselők és az önkormányzatokhoz tartozó bizottságok tagjainak jutalmazását a polgármester alapfizetéséből kell kiszámítani.
A tegnap jóváhagyott módosítás értelmében a kormány határozatban dönthet arról, hogy egy szomszéd településhez csatolják azokat a településeket, ahol egymást követő két választás során sem sikerül megválasztani az önkormányzat vezetőit, polgármesterét és képviselő-testületét. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha a település lakossága sem ellenzi az összevonást. A plénum támogatta Peter Antal azon javaslatát is, mely szerint két település összevonásánál figyelembe kell venni azok nemzetiségi összetételét is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.