<p>Beiktatták hivatalába a komáromi Selye János Egyetem új rektorát, Tóth Jánost, valamint a három egyetemi kar dékánjait. A hétfői ünnepség második felében pedig, amelyen a Magyar Rektori Konferencia (MRK) küldöttsége is részt vett Szabó Gábor elnök vezetésével, megnyitották a 2009/2010-es új tanévet.</p>
Megnyílt az új tanév a Selye Egyetemen
Tóth Jánost az Egyetemi Szenátus tavaly novemberben választott meg a rektori tisztségbe. A tanárképző kar dékánjává Szarka Lászlót, a gazdaságtudományi kar vezetőjévé Sikos S. Tamást, míg a református teológiai kar élére Molnár Jánost választották meg. A rektor és a dékánok is letették a szabályzat által előírt esküt.
Tóth János beszédében megköszönte az iránta megnyilvánult bizalmat, majd megnyitotta az új tanévet. A Selye Egyetemen 1242 diák tanul a tanítóképzőn, 1142-en a közgazdaságin, míg a református teológiai karra 74 hallgató jár.
Szabó Gábor felszólalásában a magyar felsőoktatási intézmények üdvözletét tolmácsolta a Selye Egyetemnek, kiemelve a magyar nyelvű oktatás és felsőoktatás fontosságát. A tanévnyitón megjelent a magyar kormányhivatal képviseletében Zilahi László és Gémesi Ferenc, valamint Szlovákia budapesti és Magyarország pozsonyi nagykövete, Peter Weiss és Heizer Antal.
A szlovák oktatási minisztérium által közelmúltban elvégzett akkreditációs eljárás eredménye alapján a 2010/2011-es tanévtől kezdve főiskolaként fog működni a Selye János Egyetem, mert még nem teljesíti az egyetemi oktatás kritériumait. Bár az intézmény megtartja eddigi nevét, a jövőben kevesebb állami támogatással kell számolnia. A 27 megvizsgált szlovákiai felsőoktatási, illetve egyetemi státusú intézmény közül csak hat teljesítette az egyetemi szintű oktatás összes követelményét.
A Selye János Egyetem - Szlovákia egyetlen magyar tannyelvű állami felsőoktatási intézménye - létrehozásáról 2003-ban döntött a szlovák parlament a Magyar Koalíció Pártjának kezdeményezésére.
"A kisebbségi nemzetek fennmaradásához saját értelmiségre van szükség, így anyanyelvük nem válik konyhanyelvvé, hanem versenyképes marad" - jelentette ki a Magyar Köztársaság elnöke idén januárban Révkomáromban, az egyetem fennállásának ötödik évfordulóján rendezett ünnepségen. "A Dél-Szlovákiában őshonos magyarság szakembereinek sokéves lemaradást kell behozniuk" - tette hozzá Sólyom László, aki kiemelte: a Selye János Egyetem láncszemet jelent a két nemzet kapcsolatában.
"A kor arra kényszerít bennünket, hogy párbeszédet folytassunk. A konfrontáció mesterséges szítása nem a megfelelő út" - emelte ki a januári ünnepségen Ivan Gasparovic szlovák államfő, hozzáfűzve, hogy az egyetem "a megértés hídja" a két, ezer éve egymás mellett élő nép között.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.