Megint demokratikus kormányunk lesz

Pozsony |

<p>Hatalmas meglepetést hozott a szlovákiai parlamenti választás: valószínűleg a jobboldali ellenzék alakíthat kormányt. Noha Robert Fico kormányfő Smere meggyőző fölénnyel nyert, nem tud kormányt alakítani. Az SNS ugyanis éppen csak becsúszott a parlamentbe, Vladimír Mečiar HZDS-e azonban 19 év után búcsúzott a nagypolitikától.</p>

Kiesett a parlamentből az egyik szlovákiai magyar párt, ám a várakozásokkal ellentétben ez az MKP lett. De nem marad képviselő nélkül a szlovákiai magyarság, hiszen a Híd nyolc százalék feletti eredménnyel lett parlamenti párt.

„Készek vagyunk az ellenzéki szerepre” – mondta a választások éjszakáján az a Robert Fico, aki napokkal korábban még magabiztosan készült az újabb négyéves kormányzásra. Pirruszi győzelmet aratott a Smer: noha megszerezte a voksok majdnem 35 százalékát, nem tud kormányt alakítani. S bár Ivan Gašparovič államfő már bejelentette, Robert Fico kapja a kormányalakítási megbízatást, a négy ellenzéki jobboldali párt együttesen 79 mandátumot szerzett, míg Fico az SNS-szel együtt 71-et birtokol. A jobboldali pártok, az SDKÚ, a KDH, az újonc SaS és a másik újonc Híd már meg is kezdte a puhatolózásokat. Ha sikeresek lesznek, akkor Szlovákiának először lehet miniszterelnök asszonya Iveta Radičová személyében. Azt mind a négy pártvezér hangsúlyozta: nem akarnak kormányozni a Smerrel. Így Robert Fico lehet az első szlovák miniszterelnök, aki nem tud ismételni a parlamenti választások után, hiszen elődjei, Vladimír Mečiar és Mikuláš Dzurinda is legalább kétszer kapott lehetőséget. „A választások eredményei azt mutatják, hogy az arrogáns hatalomgyakorlást a társadalom nagyobb része ellenzi, mint amekkora támogatja” – nyilatkozta Grigorij Mesežnikov politológus az eredményekről.

Szerencse és pech

A nap szerencsegyereke a Szlovák Nemzeti Párt. 900 szavazaton múlott, hogy Ján Slota szélsőségesei ne jussanak be a törvényhozásba, 5,07 százalékos eredménye végül kilenc mandátumot hozott. Slota szokásos módon, vulgárisan kommentálta a történteket.

A nap vesztesei Csáky Pál és Vladimír Mečiar. Utóbbi a politikai élet meghatározója, 1992-től 2002-ig minden választást megnyert, most kénytelen búcsúzni a parlamenti politizálástól. Pártja csak 4,32 százalékot szerzett.

Nyolc magyar képviselő

Soha nem volt még olyan kevés magyar képviselő a szlovák törvényhozásban, mint a 2010–2014-es választási időszakban lesz. Noha a Hídnak 14 mandátuma van, 7 magyar és 7 szlovák képviselője lesz. Preferenciaszavazatokkal ugyanis befutó helyen végzett a Híd listáján indult OKS négy képviselője is. De a magyar nemzetiségű képviselők száma még változhat, hiszen ha valóban kormányra kerül a Híd, a pótképviselők hídas listáját öt magyar jelölt vezeti.

Emellett még a Szabadság és Szolidaritás (SaS) is küld egy magyart a parlamentbe Somogyi Szilárd személyében.

Meglepetésre kiesett a parlamentből a Magyar Koalíció Pártja, a szavazatoknak csupán a 4,33 százalékát kapta. A Csáky Pál vezette párt vezetése tegnap délelőtt lemondott, szeptemberre összehívják az MKP kongresszusát, amelyen teljes tisztújítás lesz. Az MKP csak három választási kerületben tudta legyőzni a Hídat, még olyan, MKP-bástyának számító járásban, mint Dunaszerdahely, Komárom és Galánta is a Híd nyert az MKP-val szemben.

A voksolás egyik legérdekesebb momentumát az SaS preferenciaszavazatai hozták. A jelöltlista 147., 148., 149. és 150-ik, vagyis négy utolsó helyezettjét karikákkal a parlamentbe juttatták a választók. A végleges listán a 4-7. helyen végeztek.

Fennakadások

A voksolás általában simán zajlott, még az árvíz sújtotta területeken is. Az egyetlen fennakadást a Nyugat-Szlovákia fölött elvonult vihar okozta, ami miatt néhány településen meg kellett hosszabbítani a választói helyiségek nyitva tartását. A Központi Választási Bizottsághoz a szokásosnál több bejelentés érkezett, ám csak amiatt, mert sokan nem tudták, hogy idén már nincs kampánycsend a voksolás idején, így a kampánycsendsértésekről szóló bejelentések tárgytalannak bizonyultak.

Idén megközelítőleg négy százalékponttal többen vettek részt a választáson, mint négy éve. A részvételi arány 58,83 százalékos volt, a legnagyobb választókedvet Pozsony megyében mérték (62,6 százalék), a legalacsonyabbat a két kelet-szlovákiai megyében (54 százalék alatt). A választások eredményéről, az elemzők vélekedésérőlsokkal többet olvashatnak nyomtatott kiadásunkban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?