Megfelelni a kor kihívásainak

A hatáskörök átruházása júliustól az oktatásügyet is érinti. A kassai megyei hivatalban lázas készülődésnek egyelőre nem sok jelét látjuk, Albert Sándor, a megyei képviselő-testület oktatási bizottságának elnöke meglehetősen borúlátó. Az oktatási osztályon egyetlen ember lézeng, az osztályvezető, aki nem pályázat útján, hanem kinevezéssel került posztjára.

Ha az iskola nem nyújt minőségi oktatást, nem lesznek diákjaiSomogyi Tibor felvétel Az MKP-SMER-SDKÚ-ANO képviselői klub tiltakozott a kinevezése ellen, az illető széke inog, az osztály nincs kiépítve, az idő pedig vészesen fogy.

Rudolf Bauer megyei elnök a pénzhiányra hivatkozik, azt mondja, jelenleg összesen 48 fizetett hivatalnokra futja. Nehéz elképzelni, hogy július 1-jétől kezdik majd megtölteni alkalmazottakkal az osztályt. Nekik már most az iskolák átvételének előkészítésén és a szeptemberi tanévkezdéshez szükséges feltételek biztosításán kellene dolgozniuk. Az osztály jelenlegi vezetője nem felel meg a szakmai követelményeknek, hamarosan pályázatot hirdetnek a helyére. Olyan emberre van szükség, aki ismeri a Millennium-tervezetet, a reformelképzeléseket. Ha ugyanis maga a hivatal fogja fékezni az oktatási reformot, a dolog nem működhet, a megyei képviselő-testület oktatási bizottsága pedig nem tehet semmit.

Mi a véleménye a hatásköri törvény oktatásügyre vonatkozó cikkelyeiről?

Szerintem az alap- és középiskolák szintjén készülő „hármas vezetés” nem lehet működőképes. Ezt megmondtam az új oktatási miniszternek is, aki nagyon megharagudott. A helyzet viszont az, hogy a tanárok bérezése a kerületi, illetve a járási hivataloknál, azaz a belügy hatáskörében marad, a tartalmi szabályozásért továbbra is az oktatási minisztérium lesz a felelős, az iskolák működtetését, fenntartását pedig átadták az önkormányzatoknak. Kérdem én, miért legyen érdeke egy polgármesternek, hogy működtesse az iskolát, ha nem szólhat bele a tartalmi részbe? Ez főleg a szakiskolák esetében gond, mivel ezek döntő többsége ma munkanélkülieket nevel. Tíz-húsz éve készült központi tantervek szerint dolgoznak, amelyek a mai munkapiac elvárásainak már nem felelnek meg.

Ön szerint az illetékesek nem tudják, melyek az általános érvényű követelmények egy szakiskolában érettségizett pályakezdő esetében?

Rosszul közelítik meg a dolgot. Az elmúlt hónapokban elemeztem néhány száz álláshirdetést. Egyértelműen kiderült, hogy a legtöbb munkaadó nem elsősorban szaktudást vár el a végzősöktől, hanem kommunikációs készséget, nyelvtudást, alapszintű számítástechnikai ismereteket, rugalmasságot, alkalmazkodóképességet, hajlandóságot a továbbtanulásra. A konkrét szakmára irányuló, szűkebb szakosítást már az üzemek oldják meg, ám ők nem tudnak rugalmas embert nevelni az alkalmazottból, vagy nyelvekre tanítani őt. Mivel ma a diákság 75-80 százaléka szakközépiskolában végez, fontos, hogy ez az intézményhálózat tudjon reagálni a kihívásokra. És ha a középiskolák nem kapnak motivációt az önkormányzattól erre nézve, nehéz előrelépni.

A megyei parlament oktatási bizottsága hogyan próbál lendíteni a helyzeten?

Kezdjük azzal, hogy a testület elég furán állt fel, mivel a nyolc képviselő mellett független szakemberekként az államapparátus képviselői is tagjai. Ha egy önkormányzati bizottságban ott ül a kerületi hivatal oktatási osztályvezetője, a kerületi tanfelügyelő és a járási osztályvezető, tudathasadásos állapot alakulhat ki, mert ezek az emberek nem tudják, kit képviseljenek. Az éves munkaterv kidolgozásánál már felmerült, hogy a bizottság aktuális, napi problémák megoldásával foglalkozzon. Én viszont úgy gondolom, ez a megyei hivatal dolga. Nekünk egy hosszabb távú, stratégiai tervet kell kidolgoznunk, amelyben világos irányt mutatunk a régió középiskoláinak.

Az általános pénzhiány gondolom, rányomta bélyegét a tervezetre...

Igen, a költségvetés szűkös. Ha ki is egyenlíti az állam július elejéig a hiányokat, nem tudni, mi lesz júliustól decemberig. Augusztus elsejétől az iskolák tovább fogják halmozni az adósságokat. Az állam valószínűleg nem vállalja fel ezeket a tartozásokat, mivel a működtetés már nem az ő feladata, az önkormányzatoknak pedig erre nincs keretük. A másik nagy gond, hogy az oktatásügy reformja, tartalmi szabályozása még el sem indult. Kozmetikai simításokon kívül semmi lényeges nem történt, a decentralizáció is felemásra sikerült. A változásokra pedig fel kell készíteni a pedagógusokat is, hiszen nem értik, miért nem jó hirtelen az a rendszer, ami száz évig jó volt. Bizottságunk egyik feladata egy továbbképzési tervezetet kidolgozása. Ehhez helyzetfelmérésre van szükség. Tudnunk kell, hogyan „teljesítenek” a régió középiskolái, és hogy állnak gazdaságilag. A programba megpróbáljuk beépíteni a Millennium-tervezet néven ismert reformelképzelés elemeit, amelyek sajnálatos módon kimaradtak a minisztérium tervezetéből.

Gondolom, a program ezen része nem régiófüggő, azaz nem lehet egyetlen megyében megváltoztatni az oktatásügyet.

ĺgy, van, egyeztetnünk kell bizonyos lépéseket, keressük a kapcsolatot a többi megyei oktatási bizottsággal. Alulról kívánunk nyomást gyakorolni a parlamentre és az oktatási tárcára. A kulcsszó a minőség. Ha az iskola nem nyújt minőségi oktatást, nem lesznek diákjai, és hiába fogjuk fenntartani. Ez főleg a kisebb középiskolákra vonatkozik. Hangsúlyozom, hogy a színvonal és a minőség két különböző dolog, ez utóbbi alatt főleg a helyi közösség, a vállalkozók és munkaadók igényeinek kielégítését értem. Egy kassai elitiskolától merőben mást vár el a közösség, mint a Luník IX.-en működőtől. Ez persze nem azt jelenti, hogy a tanárok kevesebbet dolgoznának ez utóbbi helyen, sőt talán fordítva. Ott is folyhat jó minőségű munka, csak éppen az adott körülmények között mások az elvárások. Ott az a fontos, hogy a roma gyerekek megtanuljanak írni-olvasni, az elitintézményben pedig az, hogy a végzősök 99 százaléka bejusson az egyetemekre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?