Megbicsaklott a Sieť előretörése

<p>Tíz százalék körüli népszerűséggel rajtoltak, majd szárnyalni kezdtek. A 20 százalék is elérhető közelségben volt, ám jött Matovič felvétele és esett a Sieť támogatottsága. A Focus felmérése szerint parlamentbe jutna a Híd és az MKP is, továbbra is nagy a tolongás az 5 százalékos bejutási küszöb környékén.</p>

11,4, 13,3, 15,8, 17,2 százalék. Áprilistól júniusig így változott a Sieť támogatottsága. Még július végén is 16,4 százalékot mért az új pártnak a Polis, ám az ügynökség vezetője már akkor figyelmeztetett: az elnökválasztási kampány finanszírozásával kapcsolatos Matovič-féle botrány csak mérsékelten hathatott a kutatásra, mivel az adatokat akkor vették fel, amikor még nem zárult le a botránynak ez a „fordulója”.

A Focus ügynökség most csak 10,6 százalékot mért a Sieťnek. Elemzők szerint a csökkenés egyértelmű oka a Matovič-féle felvétel nyilvánosságra hozatala, s az, hogy Radoslav Procházka nem tudott elfogadható magyarázatot adni a történtekre. A pártelnök abban bízik, hogy a csökkenés a felmérés módszertanának számlájára írható. A korábbi mérések során ugyanis a kérdezőbiztosok a Sieť mellett azt is feltüntették, hogy Procházka új pártjáról van szó, most ez az információ elmaradt. Elemzők szerint ugyanakkor ennyire jelentős visszaesés – júniusi szimpatizánsainak harmadát elvesztette – nem írható ennek számlájára.

Híd, MKP: bent

A legutóbbi focusos méréshez (június) képest némileg erősödött a Smer támogatottsága, az Egyszerű Emberek pedig stabilizálták szavazóbázisukat. Igor Matovič Procházka-ellenes akciójának célja az volt, hogy megállítsa választóinak elszivárgását. A korábbi kimutatások szerint ugyanis a Sieť szimpatizánsainak negyede Matovičéktól érkezett.

A júniusi méréshez képest erősödött a Híd is, az MKP pedig 5 százalék felett maradt. Ha most tartanák a parlamenti választást, nagy valószínűséggel mindkét, magyar szavazókat megszólító párt bejutna a parlamentbe. A Híd – ennyi bejutó mellett – 14, míg az MKP 10 képviselői helyre számíthatna.

Sok kicsi

A jobboldal továbbra is széttöredezett, sok kis párt található az 5 százalékos küszöb környékén. Az MKP mellett az SDKÚ és az SaS is a veszélyzónában található (igaz, júniusban még a Híd is ott volt), a Nova pedig – a viszonylag jó EP-választási eredmény ellenére – egyre jobban leszakad. Az SNS is messze van a pár évvel ezelőtti népszerűségétől, a Marian Kotleba vezette szélsőséges párt támogatottsága pedig a 2 százalékot sem éri el. A hagyományos jobboldali pártok közül eddig egyedül a KDH érezheti biztonságban magát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?