<p>Jaroslav Naď, a Szlovák Biztonságpolitikai Intézet munkatársa szerint a belga hatóságok már napokkal ezelőtt jelezték: nagyon valószínű egy brüsszeli terrormerénylet bekövetkezése. És tegnap igazolódott be az, amit a titkosszolgálatok megjósoltak.</p>
Még több terrortámadás lesz a jövőben
Brüsszelben harmadfokú terrorkészültség volt érvényben, mégsem tudták megakadályozni a terrorcselekményeket. Mit jelent ez?
Mind a belga, mind az európai biztonsági erők folyamatosan hangsúlyozzák, hogy Brüsszel az egyik legvalószínűbb európai célpontja egy lehetséges terrortámadásnak. Ráadásul a belga kormány képviselői múlt héten jelezték, nagyon magas a valószínűsége egy ilyen merényletnek. A tegnapi események tehát csak igazolták azt, amit a titkosszolgálatok előre megjósoltak.
Ha a titkosszolgálat előre tudta, miért nem sikerült meghiúsítani a támadást?
Az igazság az, hogy az ilyen jellegű támadásokat szinte lehetetlen százszázalékosan megakadályozni. A belga biztonsági erők a biztonsági szakszolgálatok értesüléseire alapozva az utóbbi időben nagyon sok terrorgyanús személyt tartóztattak le, s fegyvereket, robbanószereket foglaltak le, tehát elmondhatjuk: számos merényletet sikerült megakadályozniuk. Véleményem szerint ezért nem beszélhetünk a belga biztonsági erők kudarcáról, főként, ha tekintetbe vesszük, hogy a tegnapi robbantásokat úgy tervelték ki, hogy azokat a lehető legnehezebb legyen kiszűrni. Szerencsének mondható, hogy a merényletekre nem egy órával később került sor, mert akkor nagyságrendekkel több áldozatról beszélnénk most.
Ezek szerint állandó terrorfenyegetettségre kell felkészülnünk?
Igen, azt gondolom, arra kell felkészülnünk, hogy az olyan európai városokban, mint Brüsszel, London, Párizs, Berlin és talán Madrid, a jövőben is lesznek támadások, ezt sajnos a legjobb biztonsági intézkedésekkel s európai szintű együttműködéssel sem tudjuk kiszűrni.
Néhány elemző azonban azt állítja, a belga biztonsági erők nem tartoznak a legjobbak közé.
Ezzel egyetértek, ugyanakkor azt is látni kell, hogy Belgiumban több száz olyan egyén található, aki fokozott veszélyt jelent a terrorizmus szempontjából, sokan Irakban, Szíriában vettek részt képzésen. Nem könnyű feladat állandó megfigyelés alatt tartani ennyi embert. Ám az is igaz, hogy a belga törvények, az állam szerkezete és politikai kultúrája olyan irányba hat, hogy az egyes biztonsági szervek közti információcsere nem mindig zökkenőmentes, bár ezen a téren sokat változott a helyzet az utóbbi időben. Nemrég még olyan abszurditásokkal is találkozhattunk a belga jogrendben, mint például a házkutatások tiltása az esti órákban. Ugyanakkor bármilyen effektív lesz is ezen a téren az államapparátus, mit sem változtat azon, hogy Belgiumban nagyon népes muzulmán kisebbség él, melynek jelentős része radikalizálódott.
Vajon a közép-európai régió biztonságban van?
Olyan szempontból elkerültek a merényletek, hogy Szlovákia vagy a szomszédos államok területén nem voltak terrorcselekmények, ám állampolgáraink Európa-szerte ugyanúgy veszélyben vannak, mint bárki más. Nem tehetünk tehát úgy, hogy minket nem érint a dolog. Ráadásul szomszéd országaink között van olyan, ahol jelentős muszlim közösség él, melynek tagjai között radikálisok is lehetnek. Ezért örülök annak, hogy a belügyminisztérium tegnap gyorsan reagált, és megerősítette a kulcsfontosságú helyek védelmét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.