<p>Év elejétől módosult a Művelődéstámogató Alapról (FNPV) szóló törvény, mely reagált a pedagógusok és a diákok azon indítványára, hogy évente ne csak egyszer lehessen kedvező állami hitelt felvenni. A pedagógusok az új norma értelmében az eredeti szeptember végi határidő helyett kaptak egy június végi és egy október végi terminust is, és ezentúl a diákok is két dátum közül választhatnak: az egyik szeptember 15., a másik október 31.</p>
Még mindig előnyös a diákhitel
Aki lekési az első fordulót, próbálkozhat a másodikban. Diákhitelt csak az vehet fel, aki már beiratkozott az adott felsőoktatási intézmény időszerű évfolyamába. Mivel sokan csak októberben fognak beiratkozni, az első időpontban nem is pályázhatnának a kölcsönre.
Az állami költségvetésből a 2017/2018-as tanévben összesen 2,7 millió eurót különítettek el e célra. Ebből 900 ezer eurót a szeptember 15-éig benyújtott igényekre szánnak, 1,8 millió euróból pedig majd az október végéig beadott kérvényeket elégítik ki.
Drágult a hitel
A törvénymódosítás értelmében hosszú idő után most nem lefaragtak a kamatlábból, hanem drágult a hitel. 2013-ban a kamat még 4,15% volt, ez évről évre csökkent, tavaly 1% alá ment, mindössze 0,89% volt. Az új törvény ezt most 3%-ra emelte, de még így is előnyösebb a kereskedelmi bankok kínálatánál. Továbbra is az FNPV által nyújtott kölcsön tehát a legkönnyebben hozzáférhető és legelőnyösebb diákhitel Szlovákiában, hiszen a kereskedelmi bankok 8–10 százalékos kamattal hiteleznek.
A pénzt gyakorlatilag bármire el lehet költeni: kollégiumra, albérletre, autóra, könyvekre stb. – senki nem firtatja, egyszerűen csak azt a célt szolgálja, hogy a fiataloknak legyen kezdő tőkéjük. A kölcsönt itt tanuló külföldi diákok, illetve külföldi tanintézmények hazai hallgatói is igényelhetik.
A hitelszerződés aláírásával az igénylő automatikusan beleegyezik a törlesztés elhalasztásába, azaz törleszteni csak a tanulmányok befejezése után kell. Aki nem akar élni ezzel a lehetőséggel, vagyis már a tanulmányai alatt szeretné elkezdeni a kölcsön visszafizetését, a hitelszerződés 6. részében bejelöli, hogy nem kéri a törlesztés elhalasztását.
Halasztott törlesztés
A kereskedelmi pénzintézetek is lehetővé teszik a törlesztés halasztását, így egészen addig nem kell törleszteni, amíg az ügyfélnek rendszeres havi bevétele nem lesz. A bankoktól felvett diákhitel a fogyasztási hitelekhez hasonlítható, ám azoknál több szempontból előnyösebb. „A diákhitelt gyakran kedvező kamattal kínálják, ráadásul a fogyasztási hiteleket olyan feltételekhez szokták kötni, hogy az ügyfélnek számlát kell nyitnia, a hitelt biztosítania kell, a számlára rendszeresen át kell utalni bizonyos jövedelmet stb. A diákhitelnél általában nincsenek ilyen megkötések” – részletezte Iveta Hudáková, a Finančný kompas nevű tanácsadó portál szakértője
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"288094","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","style":"width: 600px; height: 350px;","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
Szabad felhasználás
A banki hitel is rendszerint szabad felhasználású, tehát a fiatalok elkölthetik például tandíjra, kollégiumra, tanulmányi utakra, a bank sem vizsgálja, konkrétan ki mire fordítja. „A felvehető összeg 650–10 000 euró között mozog, a futamidő 1–8 év. A legfontosabb feltétel, hogy az igénylő 18–26 év közötti nappali tagozatos hallgató legyen, amit az ügyfél a személyi igazolványával és az iskola által kiállított igazolással támaszt alá” – tette hozzá Hudáková.
A diákhitel azért előnyös, mert a bankok nagyon alacsony vagy nulla kezelési költséget számláznak, viszonylag hosszú ideig lehet törleszteni, és sokszor a bevételt sem kell hozzá igazolni. Hátránya, hogy kezesre van szükség hozzá, de ez az állami diákhitelre is érvényes. A kezesnek rendszeres havi jövedelemmel kell rendelkeznie, rendszerint a szülők vállalják a kezeskedést. Az állami hitel legnagyobb előnye a lényegesen alacsonyabb kamatláb, hátránya, hogy csak az ősszel lehet elintézni. A banki hitel drágább, de szükség esetén egész évben bármikor igényelhető. (sza)
Hasznos tudnivalók hitelfelvételhez
A Művelődéstámogató Alaptól (FNPV) igényelhető legkisebb hitelösszeg 500 euró, a felső határ 2300 euró. A harmadfokú képzésben, vagyis a doktori képzésben résztvevők legfeljebb 4500 eurót kaphatnak.
A doktoranduszok nemcsak diákként, hanem pedagógusként is benyújthatják hiteligényüket, de tanulmányaik alatt csak az egyik hitelfajtára jogosultak, a kettőt nem kombinálhatják. Vagyis nekik előbb mérlegelniük kell, mi éri meg jobban. Ha a diákhitelt választják, később, tanulmányaik befejezése után, pedagógusként megpróbálhatnak pedagógushitelt kérni.
Az FNPV munkatársai kizárólag az adott határidőig és az előírt módon kézbesített küldeményekkel foglalkoznak. Feldolgozzák a kérvényeken feltüntetett adatokat, valamint ellenőrzik, az igénylő csatolta-e az összes kötelező mellékletet, majd fontossági sorrendet állítanak fel.
Legkésőbb 60 napon belül az alap honlapján közzéteszik a jóváhagyott kérelmek listáját, mely tartalmazza az egyes igénylők nevét, a kért kölcsön nagyságát és a futamidőt.
A sikeres pályázónak két példányban postázzák a szerződés javaslatát, egyet 30 napon belül aláírva vissza kell küldeni – ellenkező esetben a szerződést érvénytelennek minősítik. Ideális esetben a pénz már decemberben a számlán lehet, de előfordulhat, hogy csak januárban-februárban utalják át.
A diákhitel a tanulmányok alatt minden évben felvehető, s amíg iskolába jár valaki, nem kamatozik, s addig nem is kell visszafizetni. Ugyanaz az igénylő legfeljebb hat diákhitelt vehet fel, azaz 6 akadémiai évben hagyhatnak jóvá kölcsönt a számára. A kölcsönök összeadódnak, s az iskola befejezése után egyszerre kell majd őket törleszteni. Ha valaki például 6 évig tanul, és minden évben kér 500 eurót, tanulmányai befejezése után összesen 3000 eurós adóssága lesz. A havi törlesztési díj attól függ majd, milyen futamidőt választott, milyen volt az évközi infláció, és az adott évben milyen kamattal hagyták jóvá a hitelt.
A baccalaureátusi tanulmányok befejezése után tájékoztatni kell az FNPV-t, hogy az illető tovább fog-e még tanulni. A tanulmányok befejezése után ugyanis el kellene kezdeni a kölcsön törlesztését, hacsak valamilyen okból nem hagytak jóvá halasztást. Aki a Bc. cím megszerzése után magiszteri vagy mérnöki képzésben vesz részt, a hitelt csak akkor kezdi el törleszteni, amikor teljesen befejezi a tanulmányait, de erről az alapot tájékoztatni kell. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.