Mečiar is részt kér a sikerből

Pozsony. A hazai politikusok és elemzők többsége pozitívan értékeli, hogy Szlovákia bekerült az Észak-atlanti Szövetségbe. A tagságot csak a nemzetiek és a kommunisták ellenzik, továbbá a kereszténydemokrata Ján Čarnogurský sem örül.

A közéleti személyiségek a következőképpen reagáltak:

Rudolf Schuster államfő: Szlovákia számára a tegnapi nap történelmi mérföldkő. Ezentúl azokhoz az országokhoz tartozunk, melyek demokratikus értékeket képviselnek, és hajlandók harcolni is értük. A NATO-tagság nemcsak védelmet és biztonságot, hanem gazdasági előnyt is jelent. Az amerikai befektetőknek köszönhetően megújulhatna a hadipar, illetve a kutatásokra lehetne összpontosítani.

Pavol Hrušovský házelnök: Az, hogy bekerültünk a katonai szövetségbe, annak a politikai képviseletnek az érdeme, mely felváltotta a Vladimír Mečiar vezette gárdát. A házelnök szerint nem korrekt külön hangsúlyozni, a csatlakozási tárgyalások során konkrétan kiknek sikerült rábírniuk a külföldet, hogy megváltozzon a Szlovákiáról kialakult negatív kép.

Juraj Liška védelmi miniszter: A katonai szövetségben Szlovákia szavazata ugyanolyan súllyal bír, mint Németország vagy az USA voksa. A tárcavezető szerint nálunk nem létesítenek katonai támaszpontokat. Főleg utászokat, vegyi szakértőket tudunk kínálni a NATO-nak.

Eduard Kukan külügyminiszter: A tagság azzal is jár, hogy katonáinkat szükség esetén a világ tőlünk távolabb eső országaiban megvalósuló missziókba is el kell küldeni. Kukan szerint ezentúl a polgárok nyugodtabban alhatnak.

Ivo Samson külpolitikai elemző: Az ország bizonyos kötelezettségeket és kockázatokat is magára vállal, nő a terrorizmus veszélye. Ennek ellenére jobb a NATO-ban lenni, mint kívüle állni, mert Szlovákia még átalakulóban lévő ország, és a csatlakozás politikai, valamint gazdasági stabilitás biztosítására, békés együttélésre is kötelez.

Bugár Béla, az MKP elnöke: A tagság nagyobb biztonsággal, stabilitással és gazdasági előnyökkel jár. Azonos értékeket képviselő országokkal szövetkeztünk, ami a külföldi befektetők számára fontos szempont. Szlovákia 1998-ban lépett a csatlakozás útjára, amikor Mikuláš Dzurinda első kormánya átvette a hatalmat. Az országot a Mečiar-kabinet miatt hagyták ki a korábbi bővítésből.

Vladimír Mečiar szerint amit az ő kormánya elkezdett, azt a következő Dzurinda kabinetek fejezték be. Osztozzunk hát meg a sikeren – jelentette ki a HZDS elnöke.

A KSS hivatalos álláspontja: A NATO hidegháborús kövület, legszívesebben feloszlatnák a szervezetet. Szerintük a világbékét és a biztonságot az ENSZ-nek kell biztosítania.

Ján Čarnogurský volt igazságügyi miniszter: A NATO-tagság nem jó megoldás, Szlovákiának nincs szüksége ilyen védelemre, hiszen idáig sem fenyegetett különösebb veszély. Viszont a szövetség tagjaként a terroristák is felfigyelnek ránk, ha pedig katonai támaszpontok létesülnek területünkön, előbb vagy utóbb valamilyen atomtámadás során Szlovákia is célpont lehet. Szerinte a NATO-nak éppen azért van szüksége ránk, hogy itt támaszpontokat létesíthessen. (s, t, sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?