<p>Még mélyebben kell a pénztárcájukba nyúlniuk a közlekedési szabályokat megsértő sofőröknek. A rendőröket utasították, hogy ne a bírságok alsó, hanem a felső határát szabják ki. Februárban lépett életbe az új, szigorúbb közlekedési törvény, de elrettentő hatása csak egy hónapig tartott, áprilisban ismét elkezdtek száguldozni a sofőrök. Mától az ittas vezetés egy egész fizetésbe kerül, és ezentúl nincs pardon a kerékpárosok és a gyalogosok számára sem.</p>
Mától szigorúbban büntetnek az utakon
A rendelet bevezetését azzal magyarázza a rendőrség, hogy az elmúlt hónapban nőtt a halálos közúti balesetek száma. A szigorúbb közlekedési törvény februárban lépett életbe és a márciusi baleseti statisztikák egész jól alakultak. „Áprilisban viszont ismét jelentősen emelkedett a halálos balesetek száma. Úgy tűnik, a sofőröket már nem fogják vissza a februárban megemelt bírságok, ezért a rendőrség a büntetések felső határát fogja kiszabni” – mondta Stanislav Jankovič, az országos rendőrfőkapitány helyettese.
Ezentúl aki részegen ül volán mögé, minimum 300 eurós büntetésre számíthat, ha megállítják a rendőrök, eddig ezt 200 eurós bírsággal is „meg lehetett úszni”. A bírság felső határa 500 és 1000 euró között lehet. A szigorítást már múlt hónapban bevezették a Zsolnai kerületben, mert míg tavaly az év első három hónapja alatt 3 ember halt meg a kerület útjain, idén már 9.
A rendőrség intézkedését az ellenzéki pártok és több közlekedési szakértő is bírálja. Juraj Smerčan, a Központi Auto-moto Klub vezetője szerint a hatóságok húsz évig elhanyagolták a gépjárművezető-oktatást, és ezt a sofőrök rovására akarják írni. „Ha megemelt bírságokkal sem érik el a várt eredményeket, akkor mi lesz, levágják a sofőrök kezét?” – tette fel a kérdést Smrečan.
A rendőrség bejelentette, hogy a kerékpárosokkal és a gyalogosokkal sem lesz már elnéző, mert a februárban bevezetett változásokat mostanra megszokhatták. Mától jóval gyakrabban fogják őket megállítani a rendőrök, ellenőrzik, hogy hordanak-e bukósisakot, és fújatni is fogják őket. A felnőttek lakott területen kívül kötelesek bukósisakot viselni, a 15 évesnél fiatalabbaknak lakott területen belül is. Lakott területen kívül az út szélén közlekedő gyalogosnak fényvisszaverő ruhadarabot (mellény, karszalag) kell viselnie. (dem, s)
A témáról bővebben az Új SZó hétfői nyomtatott kiadásában, az Autó-Motor mellékletben olvashatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.