Mária Terézia visszatérhet Pozsonyba

Pozsony |

<p>Az 1921-ben szétvert Mária Terézia-szobor hű másának felállítását kezdeményezte egy civil szervezet a szlovák fővárosban. Az agyagmodell majdnem kész, a szobor pontos helyéről a városi képviselő-testület fog dönteni. A néhai Koronázási emléktéren viszont ma Ľudovít Štúr és társainak szoborcsoportja áll.</p>

A Pozsonyi Városszépítő Egylet elnevezésű civil szervezet közadakozáson befolyt pénzből, valamint szponzori támogatásokból szeretné finanszírozni Mária Terézia márványszobrának elkészítését. Az elhelyezés részleteiről a városi képviselőtestület dönthet.

Ftáčnik egyelőre nem ellenzi
A választási kampányban a Smer támogatását élvező Milan Ftáčnik, Pozsony független polgármestere egyelőre semlegesen nyilatkozott az ügyben. Szerinte Mária Terézia szobra is érdemel helyet a városban. „Meg kell azonban találni a neki megfelelő helyet“ - tolmácsolta Ftáčnik véleményét Ľubomír Andrassy szóvivő. Jelenleg a városi képviselő-testület kulturális bizottságában tárgyalják a lehetőségeket, a végső döntés ideje egyelőre ismeretlen.
A szobor elhelyezése egy sor más változást is elindítana, a néhai Koronázási emléktérnek a kezdeményezők visszaadnák eredeti nevét. Ma Ľudovít Štúr térnek hívják, és a Tibor Bártfay készítette Štúr-szoborcsoport díszíti. Az egyik lehetséges megoldás, hogy ezt az együttest a Szabadság téren található parkba helyezik át, mondta Sven Šovčík, a város kulturális bizottságának alelnöke.
Mária Terézia szobrát, Fadrusz János művét a magyar millenniumi ünnepségek keretében, 1897-ben avatták fel, az ünnepségen jelen volt Ferenc József császár is. A talapzaton VITAM ET SANGUINEM felirat volt olvasható, a császárnő alakja mellett egy vitéz és egy magyar nemes állt, utalva az 1741-es országgyűlésre, amikor a magyar rendek „életünkkel és vérünkkel“ felkiáltással biztosították Mária Teréziát hűségükről. A talapzat hátoldalán pedig az alábbi felirat volt olvasható: Magyarország fennállásának ezredik évében a királykoronázások emlékére emelte Pozsony Szab. Kir. város közönsége 1896.

Az eredetit széthordták
A szoborcsoportot, mint a magyar fennhatóság szimbólumát 1921-ben szétverték. Csigák és kötelek segítségével fokozatosan ledöntötték a talapzatról, majd darabokra szedték, magyarázta lapunknak Štefan Holčík régész, Pozsony történetének kutatója. „A széttörésről képek is fennmaradtak, melyeket egy közeli ablakból készítettek. A szoborcsoport darabjait széthordták, ma is vannak kertek a városban, ahol a szobor néhány darabja megtalálható“ - állítja Holčík. Elmondta azt is, hogy tudomása szerint a legnagyobb darabokat a város más szobrászok rendelkezésére bocsátotta, hogy azokból új szobrokat faragjanak. A központi alak mellett álló két nemes fejét egy budapesti letétben őrzik.
Az új szoborcsoport agyagmodellje már majdnem készen van. Szerzője Martina Zimanová, a Képzőművészeti Főiskola tanára. A modellt epoxidba öntik majd. „Ez a műanyag könnyebben formázható és szállítható,aminemmellékes, mivel Carrarába kell vinnünk, hogy az ottani mesterek márványból kifaragják“ - magyarázta Maroš Mačucha, a Pozsonyi Városszépítő Egylet igazgatója.
A márványszobor elkészítése több százezer euróba kerülhet. Az új szobor a régi hű mása lesz, viszont a hátsó oldaláról csak egyetlen fénykép maradt fenn, ennek alapján próbálják kivitelezni az eredeti alakot. (sme, vps)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?