<p>Jelentős változásokat hozott a nem dohányzók védelméről szóló törvény: az éttermekből országszerte eltűntek a hamutartók. Lapunk felmérése szerint a vendéglők többsége betartja a jogszabályt, bár a tulajdonosok forgalomkieséstől tartanak. A Közegészségügyi Hivatal már megkezdte az ellenőrzést, kiosztotta az első bírságokat is.</p>
Már nem látni hamutartót a tányér mellett
A jogszabály szeptembertől tiltotta meg a füstölést olyan vendéglátóhelyeken, ahol ételt szolgálnak fel ésnembiztosítanak külön helyiséget a dohányzóknak. Avendéglátósok többsége nem bíbelődött a helyiségek átalakításával - vagy mert túl drága lett volna, vagy mert egyszerűen kivitelezhetetlen -, ezért kitolták a dohányzókat, dohányozni csak a vendéglők teraszánlehet. Forgalom-visszaeséstől
tartanak „Meglátjuk, hogyan hat ez a forgalmunkra“ - mondta Barbara Slanická, a fővárosi Prezidentka bár vezetője. Szerinte a jogszabály hatásait igazán csak akkor érzékelikmajda vendéglősök,habezárják anyári teraszokat.
Hasonló a véleménye Petik Jánosnak, a rimaszombati Piccolo kisvendéglő tulajdonosának, ahol naponta körülbelül 250-350 ebédet szolgálnak fel. Elmondása szerint a gazdasági válság miatt már így is érezhető voltnémivisszaesés, a helyzet most tovább fog romlani. Petik szerint a vendéglők jelentős része dohányos, ezért a szigorítás komoly gondot jelenthet a vendéglátósoknak. „Az épületben három helyiség van, jól elválaszthatók, ezzel nincs gond. Be tudom biztosítani azt is, hogy a nem dohányzóknak ne kelljen átmenni a füstös helyiségeken. Ebédidőben, 11 és 14 óra között mindenhol tilos a dohányzás, utána pedig a hátsó teremben gyújthat rá, aki akar“- mondtaPetik.
Nemmindenholkezdték
megazátalakítást A helyiségek elválasztását szeptemberig kellett elvégezni, de akad hely, ahol még nem végeztek a munkálatokkal. Az alsószeli Mona étterem és kocsma egyik alkalmazottjától megtudtuk, az étteremben ebédidő alatt eddig sem volt engedélyezve a dohányzás, a helyiségek átalakítását viszontmégnem fejezték be. A Mona centrum tulajdonosa, Morovics László lapunknak elárulta, az átépítés alatt álló vendéglőt úgy fogják elrendezni, hogy azoknak a fiataloknak, akik eddig esténként a vendéglőbe jártak szórakozni, kialakítanak egy másik helyet, ahol ételt nem szolgálnak fel, és így engedélyezni lehet a dohányzást. Egyelőre a teraszra járnakadohányosok.
Bielik Teréz, az ipolysági Biéta étterem társtulajdonosa elmondta, eredetileg úgy tervezték, hogy kialakítanak egy dohányzó helyiséget, de végül az egész épületben betiltották a dohányzást. A két fedett kerthelyiség közül az egyik átépítését tervezték, de ez legalább 6 639 eurós befektetést igényelt volna. Bielik Teréz szerint a vendégek mintegy 10-15 százaléka dohányos, így nem térült volna meg a beruházás, de nagyon fog hiányozni a bevételből, ha a dohányzó vendégek elmaradnak. Elmaradnaka magyarországi vendégek?
Májustól visszatértek az euró bevezetése után elmaradt magyarországi vendégek is, nekik köszönhető a forgalom hozzávetőleg egyharmada. A magyarországi vendégek mintegy fele dohányzik, tehát fennáll a veszély, hogy nem fognak itt étkezni, hiszen Magyarországon nincs ilyen dohányzáskorlátozási törvény. ABiéta társtulajdonosa bírálta a jogszabályt, mivel meggyőződése, hogy az éttermek többségében már korábban megoldották a dohányosok és nem dohányzók elkülönítését. A Biétában ez eddig kitűnően működött, egy helyiségben lehetett rágyújtanimindennap délután háromtól, ajtóval is el lehetett zárni ezt a termet. Az viszont már nagy luxus lett volna, hogy feláldozzák ezt a helyiséget a szabályozás miatt. Hogy milyen hatása lesz az intézkedésnek, az csak a hideg beköszönte után derül ki, hiszen „egyelőre jól elvannak a kerthelyiségbenacigarettázók.“ Távoznak,hanincshely
adohányzóban A járás egy másik éttermében első látásra könnyű helyzetben van a tulajdonos, hiszen a két részből álló vendéglő egyik részét dohányzónak a másikat nem dohányzónak nyilvánította már januárban. Viszont a bejáratnál található nem dohányzóból csak a dohányzón keresztül lehet eljutni a mosdóba. Akadnak, akik inkább más vendéglőbe mennek, ha már nem férnek el adohányzórészben.
A tulajdonos elárulta, a napokban látnak neki az átalakításnak, megközelítőleg 3320 euróba kerül. A beruházás várhatóan fél év alatt térül meg. Persze ez is a forgalomtól függ, ami az utóbbi időben rendkívül megcsappant a válság miatt.
A tulajdonos szerint a törvény nem járul hozzá, hogy a fiatalok leszokjanak a dohányzásról. Ezt bizonyítja, hogy januártól, amióta az étterem egyik részében már nem lehet dohányozni, semmivel sem esett vissza a cigarettaeladás. A vendéglős szerint a törvény csak a tulajdonosokat bosszantja, hiszen eddig, akit zavartacigarettafüst,az a másik teremben foglalt helyet. Ha pedig a mosdódba kívántak menni, soha nem panaszkodtak arra, hogy néhány méteres füstös szakaszon is át kell haladniuk.
Már bírságolnak Richard Raši egészségügyi miniszter eredetileg azt akarta, hogy kivétel nélkül minden vendéglátóhelyen, kocsmában tilos legyen rágyújtani. A parlamenti képviselők enyhítettek a javaslaton, rábólintottak a fallal elválasztott dohányzó részre. A vendéglátósok négy hónapotkaptakazátalakításokra.
A Közegészségügyi Hivatal munkatársa,RóbertOchabaelárulta, hogy az ellenőrzéseket szerdán kezdték, és szigorúan bírságolnak. Az ellenőrzés eddigi eredményeit mégnemösszegezték, de annyit elárult, hogy az első bírságokat már kiszabták.
Keresikakiskapukat Nem egy vendéglátós a kiskapukat keresi a törvényben. Vannak bárok, amelyek úgy próbálják megkerülni a jogszabályt, hogy napközben nem dohányzó étteremként, este pedig dohányzó bárként működnek. Az illetékesek szerint viszont ezzel is megsértik a törvényt és büntetésre számíthatnak. Ilyen a fővárosi Eden Pub is, amelyben csak délelőtt 11-től délután 3-ig tiltották meg a cigarettázást. Hasonló megoldást választott egy másik pozsonyi bár is a belvárosi Korzón. A tulajdonos neve elhallgatása mellett lapunknak elmondta: nem érdekli, hogy mit ír elő a jogszabály, egyszerűen nem fogja betiltani a dohányzást. „Az logikus, hogy ebédidőben nem gyújthat rá senki, a bárok és éttermek többségében így van évek óta. Viszont miért kell a cigizést tiltani este is, amikor az emberek szórakozni jönnek és rá akarnak gyújtani. Este már úgysincs konyha, hát gyújtsanak rá, én aztán nem fogok ezen változtatni“ - mondta lapunknak a tulajdonos.
Robert Ochaba, a Közegészségügyi Hivatal munkatársa viszont már többször figyelmeztetett, hogy a nemdohányzók védelméről szóló jogszabály egyértelmű és megkerülhetetlen. „A törvény egyszerűen nem tesz különbséget olyan éttermek között, ahol egész nap felszolgálnak ételt, és ahol csak ebédet. Akkor is tilos ilyen helyen rágyújtani, ha csak napi egy órában szolgálnak fel ételt“ -mondta Ochaba. A ropi, a tökmag viszontnemszámít ételnek.
„Én is dohányos vagyok, de támogatom a tiltást. Nem szerettem, ha az orrom alá füstöl valaki, amikor ebédelek, vagy amikor épp nincs kedvem rágyújtani. Nem akkora tragédia, hogy egy cigaretta miatt ki kell menni az utcára“ -mondja Jana Lőrinczová, a belvárosi Fresh bár pincérnője. Tapasztalata szerint a vendégek az első naptól kezdve tudtak a jogszabályról, a nyári teraszon ezért alig lehetett szabad helyet találni, akik pedig bent ültek, nem panaszkodtak arra, hogynemlehet rágyújtani.
Akadnak, akik a tiltás ellenére továbbra is engedélyezik a dohányzást. „Nyugodtan rágyújthatnak, hozok tiszta hamutálat“ - mondta a Hviezdoslav téri El Gaucho étterem pincérnője. A Mihály kapu alatti Havana Coktail Bar&Restaurant asztalairól sem tűntek el a hamutálcák. (dem, jéem, szasz, fm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.