Már csütörtökön aláírhatják a USA-val kötendő védelmi megállapodást

Felszálló F-16-os vadászrepülőgép - TASR-felvétel
Pozsony/Washington |

A köztársasági elnök Zuzana Čaputová felhatalmazást adott Jaroslav Naď (OĽaNO) védelmi miniszternek, hogy az Egyesült Államokba utazzon és aláírja az USA-val kötendő védelmi szerződést, amelynek keretében az amerikai hadsereg bizonyos mértékben használhatna két szlovákiai katonai repteret. Az egyezményt még a parlamentnek is jóvá kell hagynia, az ellenzék népszavazást akar a kérdésben.

A kétoldalú védelmi megállapodást előreláthatóan csütörtökön írják alá. A védelmi tárcavezető arról beszélt, nagyon hálás minden felelős magánembernek és politikusnak is, aki tudatosította ennek az egyezménynek a fontosságát abban, hogy Szlovákia szorosabban együttműködjön a stratégiai partnerével, az Egyesült Államokkal. „Ez egy felelős lépés és erős jelzés Szlovákia külpolitikai irányultságát illetően” – mondta Naď. Ugyanakkor elutasította, hogy a megállapodást bármilyen összefüggésbe hozzák az elmúlt időszakban rendkívül feszültté vált orosz-ukrán helyzettel. A miniszter ugyanis rámutatott, az egyezmény szövege egy több mint négy évig tartó szakmai egyeztetés eredménye. Maga a megállapodás pedig annak a lenyomata, hogy az USA és Szlovákia együtt akar működni a védelem területén, de egybevág a szlovák hadsereg azon szándékával is, hogy növelje a saját és a NATO védelmi képességeit, tette hozzá Naď. A védelmi minisztert az útra elkíséri Ivan Korčok (SaS-jelölt) külügyi tárcavezető is.

Naď és Korčok is kijelentette, az egyezmény teljes mértékben tiszteletben tartja Szlovákia szuverenitását és alkotmányos rendjét. Visszautasítják azokat az állításokat, melyek szerint a dokumentum arra adna lehetőséget, hogy folyamatosan amerikai katonák állomásozzanak az ország területén, vagy nukleáris fegyvereket telepítsenek ide. „Az a dezinformációs kampány, amely az egyezmény megkötését kíséri, nagyon erős és a legerősebb emberi érzelmekre igyekszik hatni. Ez a riogatás azonban teljesen felesleges” – jelentette ki a védelmi miniszter.

A parlament szerepe

Az Egyesült Államokkal kötendő védelmi szerződést már elfogadta a kormány, és az ország biztonsági tanácsa is. Ha Naď csütörtökön a tengeren túlon aláírja a dokumentumot, akkor a dokumentumról a parlamentnek is szavaznia kell. Egyes értesülések szerint erre már a kedden kezdődő ülés valamelyik napján sor kerülhet. A koalíciós frakciókban ugyan vannak képviselők, akik nem hajlandóak megszavazni az egyezményt, a kormánypártok egészében viszont támogatják azt. Valószínűsíthetően néhány független képviselő is megszavazza az egyezményt. Az elfogadásához az egyszerű többség is elég. Ha ez megtörténik, akkor az utolsó szó az államfőé, Čaputovának ugyanis ratifikálnia kell a megállapodást, hogy az hatályba lépjen.

Az államfő ugyanakkor támogatja az Egyesült Államokkal kötendő kétoldalú megállapodás megkötését, de kijelentette, hogy a dokumentumot csak egy pontosabb értelmezést szolgáló kiegészítéssel együtt hajlandó ratifikálni. Egyben arról is beszélt, a döntése meghozása során tiszteletben tartaná egy a témában tartott esetleges népszavazás eredményét. Nem világos azonban, hogy a ratifikációt egy népszavazáshoz köti-e vagy sem. A megállapodás kapcsán az ellenzéki Smer és Hlas, de az oroszbarát Ján Čarnogurský, valamint a rendszerellenes Štefan Harabin is népszavazást szeretne.

350 ezer aláírás kell

Boris Kollár (Sme rodina) parlamenti házelnök még a múlt héten elmondta, hogy az amerikai fél is csatolt egy értelmezési kiegészítést a megállapodáshoz. Ennek szövege lényegében megegyezik az államfő által javasolt kiegészítésével. Kollár ugyan elárulta, hogy mozgalmának nem minden képviselője szavaz majd igennel az egyezményre, de frakciójuk többsége támogatni fogja azt. Arra is reagált, hogy az államfő nem nyilatkozik világosan a kérdéses népszavazással kapcsolatban. Rámutatott, Čaputovát elvben nem köti határidő arra vonatkozóan, mikor kell ratifikálnia a megállapodást. Kollár szerint az államfőnek csak akkor kellene népszavazáshoz kötnie ezt a lépést, ha a referendum kezdeményezői rövid időn belül be tudják mutatni a voksolás kiírásához szükséges 350 ezer aláírást. Ellenkező esetben a népszavazás kezdeményezői szándékosan elodázhatják a megállapodás megkötését azzal, hogy csak hosszabb idő után adják le a szükséges aláírásokat.

Az Egyesült Államokkal kötendő védelmi megállapodás arra adna lehetőséget az amerikai hadseregnek, hogy a Malacka városához közeli Konyha (Kuchyňa) és a Szliács (Sliač) melletti katonai repülőtereket, esetleg más létesítményeket használjanak. Ennek körülményeit szabályozza az egyezmény. Így például az itt tevékenykedő amerikai személyzetre vonatkozó szabályokat tartalmazza a dokumentum, de azt is, hogy az USA nem fizetne bérleti díjat. A megállapodás tíz évig érvényes, de ezt követően is hatályban marad, azonban egy éves felmondási idő mellett meg is lehet azt szüntetni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?