<p>Robert Fico a manchesteri robbantással összefüiggésben hangsúlyozta: a biztonság az európai és nemzetközi politikusok számára a legfontosabb kérdéssé válik, amelyről az Európai Tanács következő ülésein is nyílt vitát kell folytatni. </p>
Manchesteri robbantás - Fico: a biztonság vált a legfőbb prioritássá
A világ vezetői elítélték kedden az előző este a Manchester Arénában tartott könnyűzenei koncerten elkövetett robbantásos merényletet.
Merkel kifejezte részvétét az áldozatoknak, sebesülteknek és a hozzátartozóknak, felfoghatatlannak nevezve, hogy valaki egy "vidám popkoncertet" használjon fel arra, hogy "oly sok embernek elvegye az életét, vagy súlyos sebesüléseket okozzon neki". Frank-Walter Steinmeier államfő közleményében azt írta, hogy megrázták a "gyilkos merényletről" szóló hírek. Kifejezte részvétét a szövetségi kormány több tagja is.
Az eset nyomán Németországban felerősödött a figyelem a következő nagy tömegrendezvény, a szerdán kezdődő Német Evangélikus Egyházi Napok (Deutscher Evangelischer Kirchentag) biztonsági vonatkozásai iránt. A hatóságok szerint a manchesteri támadás miatt nem kell átdolgozni a terveket.
A francia kormány Nagy-Britanniával együtt folytatja küzdelmét a terrorizmus ellen - jelentette ki keddi közleményében Emmanuel Macron francia államfő. Édouard Philippe francia miniszterelnök "a leggyávább terrorizmusnak" minősítette a robbantást, különös tekintettel arra, hogy azzal szándékosan gyermekeket vettek célba. A kormányfő mély szomorúságát fejezte ki, és "a francia nép megingathatatlan barátságáról" biztosította a briteket. A francia kormány a biztonsági intézkedésekre vonatkozóan új utasítást adott ki a sport- és kulturális rendezvények szervezőinek - jelentette be Gérard Collomb belügyminiszter.
Juncker: "Ma együtt gyászolunk, holnap pedig együtt harcolunk"
Ma együtt gyászolunk, holnap pedig együtt harcolunk azok ellen, akik el akarják pusztítani európai életstílusunkat - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kedden, reagálva a 22 halálos áldozatot követelő és 59 ember sebesülését okozó előző napi robbantásra. Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke Twitter-üzenetében sokkolónak nevezte a manchesteri robbantást. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke üzenetében együttérzéséről biztosította a támadás áldozatainak hozzátartozóit.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára üzenetében hangsúlyozta: az észak-atlanti szövetség Nagy-Britannia mellett áll a terrorizmus elleni küzdelemben.
Telefonon fejezte ki együttérzését kedden Donald Trump amerikai elnök Theresa May brit kormányfőnek a merénylet miatt. Donald Trump felajánlotta Londonnak az Egyesült Államok segítségét a merénylet kivizsgálásához, és hitet tett a terrorizmus elleni közös harc folytatása mellett.
Hszi Csin-ping kínai elnök II. Erzsébet királynőnek fejezte ki részvétét telefonon. A kínai államfő biztosította a brit uralkodót arról, hogy "ezekben a nagyon nehéz időkben" Kína az Egyesült Királyság mellett áll.
Az orosz elnök a brit kormányfőnek küldött táviratában hangsúlyozta: "Határozottan elítéljük ezt a cinikus, embertelen bűncselekményt. Arra számítunk, hogy a merénylet megrendelői nem kerülik el a megérdemelt büntetést. Vlagyimir Putyin megerősítette készségét a terrorellenes együttműködés növeléséhez a brit partnerekkel, mind kétoldalú alapon, mind pedig a széles körű nemzetközi erőfeszítések keretében.
António Guterres, az ENSZ főtitkára támogatását és szolidaritását tolmácsolta a brit kormánynak, és reményét fejezte ki, hogy rövidesen felelősségre vonják "az indokolatlan erőszak" felelőseit. Elítélte "az ártatlan fiatalok ellen elkövetett" merényletet az ENSZ Biztonsági Tanácsa is.
"A pánik a lehető legrosszabb reakció"
A terrorizmus elleni harcban fontos az együttműködés az iszlám hitközösségekkel, hiszen "a politikai iszlám a terrorizmus melegágya" - jelentette ki Sebastian Kurz, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnökségét betöltő Ausztria külügyminisztere kedden Bécsben, a szervezet terrorizmusellenes fórumán. Sebastian Kurz úgy vélte: a manchesteri robbantás megmutatta, hogy a hagyományos biztonsági intézkedéseken túl a szélsőségessé válás elleni küzdelem is fontos. "A pánik a lehető legrosszabb reakció" - hangsúlyozta.
Kemény szavakkal ítélte el a merényletet Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök. "A terrorizmus globális veszély, s a felvilágosult országok feladata, hogy mindenütt legyőzzék" - hangsúlyozta.
Andrej Duda lengyel államfő II. Erzsébet brit királynőnek címzett részvétnyilvánító levelében hangsúlyozta, hogy a terrorizmus a civilizációnkat érő halálos kihívás, közösen kell fellépni az európai értékek védelmében.
Robert Fico szlovák kormányfő keddi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a biztonság az európai és nemzetközi politikusok számára a legfontosabb kérdéssé válik, amelyről az Európai Tanács következő ülésein is nyílt vitát kell folytatni.
Amennyiben az Európai Unió sikeresen akarja felvenni a harcot a terrorizmussal, meg kell erősíteni a tagállamok biztonsági együttműködését és az információcserét a titkosszolgálatok között - jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök kedden Prágában, miután tárgyalt Jüri Rutas észt kormányfővel. Rutas leszögezte: miután Észtország fogja betölteni a következő fél évben az EU soros elnöki tisztségét, kormánya rendkívüli figyelmet fog fordítani a biztonsági együttműködésre.
Elítélte a robbantás Charles Michel belga, Malcolm Turnbull ausztrál, Justin Trudeau kanadai kormányfő, Evo Morales bolíviai elnök, a mexikói kormány, a japán kormány szóvivője és a tunéziai külügyminisztérium is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.