<p>A szélsőséges ĽSNS valódi támogatottsága rejtély, azt pedig, hogy a szlovákiai magyarok körében mekkora népszerűségnek örvend, még nehezebb megállapítani. A hagyományos felmérések szerint ugyan a magyarok a szlovák átlagnál kevésbé hajlamosak a zöld trikósokra szavazni, ám az adatok nagyon csalókák. </p>
Marian Kotleba, az ĽSNS vezetője 12 évvel ezelőtt még Komáromban is balhézott, Rozsnyón pedig „magyar keselyűnek” nevezte, és leköpte Kossuth Lajos szobrát. Ehhez képest Kotleba 2013-ban nagy valószínűséggel részben magyar szavazatokkal jutott Besztercebánya megye vezetői székébe, a 2016-os választásokon pedig a magyarlakta települések adatait vizsgálva kiderült, csaknem 3000 magyar voksot kaphatott. A magyar szavazók döntő többsége az MKP-ra és a Hídra szavaz, Kotlebáék szavazótábora a déli régiókban a más szlovákiai régiók átlagát sem éri el – mondta Martin Slosiarik, a Focus ügynökség szociológusa. Az Új Szó által vizsgált adatok is ezt mutatják: bár az ĽSNS pártként az országos méréseken 10-12%-on végez, információink szerint a hazai magyar pártok belső mérései szerint a magyarok körében az 5%-tól is alaposan elmarad.
A közvélemény-kutatók általában nem vizsgálják, hogy például a szlovákiai magyarok körében milyen Kotlebáék támogatottsága. A Focus ügynökség az Új Szónak és a Vasárnapnak készített reprezentatív, szeptemberi felmérésének adataiból azonban kiderül, Kotleba szélsőséges néppártja konkrétan a 8. helyen áll a szlovákiai magyarok körében, 2,8%-os támogatottsággal, ráadásul az emberek döntő többsége, 85 százalékuk nem is venné fontolóra, hogy rájuk szavazzon. Különböző bontásokban azért árnyaltabb a kép. A fiatalok körében például Kotlebáék meglepően népszerűek, a 18–24 évesek 6, a 25–34 évesek 8%-a venné fontolóra, hogy a szélsőségesekre szavazzon. Érdekesség, hogy az IVO társadalomkutató intézet tavalyi tanulmánya szerint az ĽSNS egy országos mérésen a 18–39 éves korosztályban 23,5 százalékos támogatottságot élvezett.
A szlovákiai magyarok Kotleba-szimpátiáját vizsgáló adatok azonban biztosan csalókák. Kotlebáéknál ugyanis számolni kell a rejtőzködő szavazók jelenségével – mondják a szakértők. Az emberek ugyanis egy standard felmérés adatgyűjtésekor csak akkor vallják be, hogy szimpatizálnak Kotlebáékkal, ha valóban teljesen elkötelezték magukat a szélsőségesek iránt, és ezt vállalják. Az emberek jó része azonban ennél sokkal bizonytalanabb, és kevésbé elkötelezett – ezt standard felméréssel lehetetlen lemérni, más megközelítést alkalmazó kísérleti felmérések azonban viszonylag jó képet adnak. Az Új Szó tud egy olyan privát kísérleti mérésről, melynek 100-as magyar mintájában nominálisan ugyan nem volt Kotleba-szimpatizáns, ám az ĽSNS támogatottsága az eredmények szerint kétjegyű számon állt, 10 %-felett volt.
Hallgatnak Kotleba magyarjai
Az ĽSNS a megyei választásokon több magyar nemzetiségű jelöltet is indít. Viszonylag ismeretlen arcokról van szó, de ez esetükben a szakértő szerint nem számít különösebben.
A szélsőséges párt a megyei kampányban gyakran megjelent magyarlakta területeken is, ám itt jóval kevesebben jöttek el gyűléseikre, mint például Besztercebánya megyében. Ez azonban nem jelenti azt, hogy támogatottságuk elhanyagolható lenne, pláne úgy, hogy magyar jelöltjeik is vannak – igaz, kevesen, és közéleti szempontból szinte teljesen ismeretlen emberekről van szó.
Kotlebáék magyarjai nem elszórtan élnek az országban. A párt honlapján elérhető adatok szerint míg több déli megyében egyáltalán nincs magyarajkú jelöltjük, és Nyitra megyében is csupán egy érsekújvári ingatlanügynök jelöltjükről sejthető, hogy magyar gyökerei vannak, addig Nagyszombat megyében, a Dunaszerdahelyi járásban négy magyar jelöltjük is indul. Ketten dunaszerdahelyiek, egy kisudvarnoki, és egy ekecsi indulóról van szó, van köztükbuszsofőr,idősgondozó,és autósiskolai oktató is. Hármukkal, Berényi Ferenccel, Narancsik Józseffel és Sidó Zsolttal megpróbáltuk felvenni a kapcsolatot. Berényi Ferenc ugyan választ ígért, ám végül úgy döntött, nem nyilatkozik nekünk, Sidó Zsolt pedig szokatlan módon arra hivatkozott, engedélyt kell kérnie a nyilatkozathoz az ĽSNS kerületi vezetőjétől, Stanislav Drobnýtól. Végül azonban ő sem válaszolt kérdéseinkre.
Kotleba Nagyszombat megyei jelöltjei viszonylag ismeretlenek a Dunaszerdahelyi járásban és országos szinten is. Az MKP-n és Hídon belüli forrásaink szerint nem térképezték fel őket külön, és a helyi politikába sem kapcsolódtak be eddig aktívan, és szlovákiai magyar szélsőséges kapcsolataik sem nyilvánvalók. Viszonylag jó képet nyilvános Facebook-oldalukról lehet kapni róluk, jelöltségét egyikük sem veri nagydobra. Sidó Zsolt hétfőn azért megtörte a csendet: azt írta, azért indul a választásokon, mert elege van a standard pártok ígéreteiből és állandó botrányaiból. Véleménye szerint Besztercebánya megyében, ahol Marian Kotleba a megyefőnök, nincs botrány, és uniós támogatások nélkül is fejlődik. A magyar jelölt Facebook-bejegyzése tartalmilag nem tér el Kotlebáék standard, elemzők által többször cáfolt kampányszövegétől, melyet a megyei találkozóikon előadnak.
Kotlebáék szemszögéből egyáltalán nem volt fontos, hogy ismert neveket próbáljanak magukhoz csábítani akár a szlovákiai magyarok köréből is. A választók ugyanis gyakran az utolsó pillanatban, az urnánál döntik el, kire voksolnak – mondja Martin Slosiarik, a Focus elemzője. „Itt általában már nem a személy a döntő, hanem a jelölt párthovatartozása” – magyarázza. Kotlebáéknak épp emiatt a „brandre szavazás” miatt lehet esélyük az eddiginél több képviselőt bejuttatni a megyei parlamentekbe. Egyrészt az ĽSNS választói minden bizonnyal fegyelmezetten fogják választani saját jelöltjeiket. Másrészt azonban ezen a választáson nem pártlistákra szavaznak az emberek, hanem az egyes jelölteket karikázzák, így azoktól is kaphatnak a szélsőséges párt jelöltjei karikákat, akik egyébként a parlamenti választásokon nem választanák az ĽSNS-t.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.