Vágsellye. A napokban írják alá azt az adásvételi szerződést, amely értelmében a Csemadok helyi szervezete, valamint a Vágsellye és Vidéke Polgári Társulás megvásárol egy családi házat és ott létrehozza a Feketeházy János Magyar Házat.
Magyar Ház épül Vágsellyén
„Amióta a Csemadok vágsellyei szervezetének elnöke vagyok, állandóan azzal a problémával küzdünk, hogy nincs egy állandó helyünk, ahol a sellyei magyar értelmiség találkozzon” – indokolja a Magyar Ház szükségességét Botka Ferenc, aki egy személyben a Csemadok helyi szervezetének elnöke, alpolgármester és a polgári társulás elnöke. A társulás még 2000 januárjában jelentkezett az Illyés Közalapítvány és a Rákóczi Szövetség pályázatára, de nem sikerült támogatást szerezniük az ingatlan megvásárlására. Tavaly a Csemadok pályázta meg a támogatást, és a pénz, több millió korona már a szervezet számláján van. Ebből vásároják meg az épületet. Az adásvételi szerződést valószínűleg már a jövő héten aláírják, télen elkészítik az átalakítás terveit, tavasszal pedig elkezdődhet a munka. „Remélem, a helyi magyarság is kiveszi majd a részét a munkából, vállalkozók segítségére is számítunk, így sikerülhet május végén vagy júniusban megnyitni a Feketeházy János Magyar Házat” – mondta a társulás elnöke.
Az épületben helyet kap majd a Csemadok, a Vágsellye és Vidéke Polgári Társulás, a Sellyei Ifjúsági Klub (SIK), és az MKP vágsellyei szervezete. A beépített tetőtérben kapnának helyet az irodák, a földszinten a közösségi élet. Könyvtárat is szeretnének berendezni, amelyet a sellyeiek által felajánlott könyvekből állítanak össze. A Csemadok és a SIK rendszeres programjait, író-olvasó találkozókat, irodalmi és zenei előadásokat, beszélgetéseket, és egyéb összejöveteleket mind a Magyar Házban tartanák. A ház udvarát úgy alakítják ki, hogy nyáron az is rendezvények színhelyéül szolgálhasson. Elképzelhető, hogy egy vendégszobát is kialakítanak, ahol vendégművészeket szállásolhatnak el.
A ház névadójáról, Feketeházy Jánosról tudni kell, hogy Vágsellyén született és hídépítő volt, aki nemcsak a város két részét kötötte öszsze híddal, hanem a kultúrákat is, mondta Botka.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.