<p>Nehezebben találnak munkát maguknak, és alacsonyabb bért kénytelenek elfogadni azok a fiatalok, akik a 2008-as válság után léptek a munkaerőpiacra, és a fizetésük a következő években is lassabban nő majd. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet napokban nyilvánosságra hozott előrejelzése szerint ugyan az Európai Unióban a következő években csökken a munkanélküliség a fiatalok körében, de 2018-ra sem csökken 15,5% alá, vagyis meg sem közelíti a 2008-as, 13 százalékos szintet.</p>
Magasabb munkanélküliség=alacsonyabb bér
A jelentés szerint az ifjúság foglalkoztatási problémáinak hosszú távú következményei még évtizedeken keresztül éreztetik majd hatásukat. Veszélyeztetett generációt eredményeznek, amelynek tagjai egész életükön át szenvednek majd a méltányos munka hiánya miatt. A húszéves kor körüli tartós munkanélküliség hatásai egyrészt tartósan lenyomják a béreket: egy amerikai tanulmány szerint a munkanélküliségi ráta 1 százalékpontos emelkedése a béreket 6–7 százalékkal nyomja le a diplomások körében, de a lemaradás a bérben még 15 év után is tetten érhető. Egy másik tanulmány pedig azt mutatta ki, hogy a fiataloknak húszas éveikben a munkanélküliség nemcsak a jövedelmi esélyeit rontja, hanem az egészséget és elégedettséget is, még húsz év múltán is.
A szlovákiai helyzet uniós összehasonlításban is a legrosszabbak közé tartozik, 33% feletti fiatalkori munkanélküliséggel. Nem segített a helyzeten a szociális ügyi minisztérium programja sem, amelyre 49 millió eurót tettek félre, de egyelőre még egyetlen munkahely sem keletkezett a hatására. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.