Három nagyobb pillérre épül a januári Irodalmi Szemle, ezek szerzői sorrendben: Csehy Zoltán, Elek Tibor, Grendel Lajos – utóbbi megtámogatva egy róla szóló tanulmánnyal is. Ebben Ligárt Angéla ügyesen húzza rá a minimalizmus irodalmi ismérveit (vagy az irodalmi minimalizmuséit) a Grendel-regényekre.
Madách-műhely: Irodalmi Szemle
Angerianus (Girolamo Angeriano) neve leghamarabb Balassi kapcsán merülhet fel a régi magyar irodalom régebbi és újabb olvasóiban; Csehy Zoltán az önmagát szöktető labdarúgó eleganciájával vizsgálja Angerianus Erotopaegnion című verseskönyvét, s természetesen Balassit is játékba hozza. A tanulmányhoz több – szerzője fordította – Angerianus-vers is tartozik.
Elek Tibor nem először szólal meg az önmaga irodalomtörténészi emlékezete folyamatos felfrissítésének vértezete mögül: itt közölt Tőzsér-tanulmánya a csaknem harminc évvel ezelőtt megjelent Genezis-kompozícióról a különös Tőzsér-kötet teremtéstörténete is egyben. A könyv egyébként az újrateremtését is megélte: a napokban jelent meg a Madách Magyar Antaeus című sorozatában, s – ennek utószavaként – az Elek Tibor-dolgozat is, mely a könyvet és az életművet alakulásuk ívei mentén, a szövegek összefüggésében láttatja.
Grendel Lajos magánbejáratú irodalomtörténete a két háború közti magyar líránál időzve Szabó Lőrinchez érkezett. Sok versrészlet beemelésével, tematikus bontásban követi a Szabó Lőrinc-lírát, a kritikai-irodalomtörténeti recepcióra támaszkodva.
A folyóirat Könyvről könyvre rovata három kritikát hoz (Szalay Zoltánét, L. Erdélyi Margitét, Demján Adalbertét), valamint Duba Gyulának egy terjedelmes portréesszéjét Veres Jánosról. Mindezek szépen megférnek egymás mellett, termékenyítően alakítva a lap Madách műhelybeli kontextusát.
Az erős, átgondolt szerkezetű januári szám jó szokásához híven hozza az előző évfolyam összesített tartalomjegyzékét, segítve a visszafelé olvasást és a keresést, míg leghátsó részének Eseménynaptára keresetlenül friss, mondhatni kortársi aktualizálással jelzi előre, hogy Győry Attila január harmincadikán immáron negyvenesztendős lesz. Amihez, belátható, szintén csak gratulálni lehet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.