Pozsony. Valószínűleg ma is obstrukcióhoz folyamodik az ellenzék. Nem kizárt, ennek ellenére is sikerül elfogadni a szeptemberi ülés programját. Reggel kilenckor kiderül, a kormánykoalíciónak sikerült-e tegnap délutántól még négy honatyát meggyőzni arról, hogy van értelme elkezdeni a törvényalkotási munkát.
Ma is ellenzéki obstrukció a parlamentben?
Tegnap először 65-en prezentáltak, ám néhányan szinte azonnal tiltakoztak, hogy hiba történt, így megismételték a voksolást, ám ezután is csak néggyel több jelenlévő volt. Egyébként ennél a szavazásnál három koalíciós képviselő, Kvarda József (MKP), Ján Rusnák (SDKÚ) és Mária Demeterová (KDH) szavazata is hiányzott, ellenben Miroslav Abelovský, Herman Arvay, Alexej Ivanko, Ladislav Polka és Ján Gabriel független honatya, sőt a Smerből Bohumil Hanzel is besegített. Mivel a plénum 69 jelenlévővel még nem határozatképes, a házelnök 30 perc szünetet rendelt el. Másodszori nekifutásra már 71 voks volt: a három hiányzó koalíciós politikus előkerült, viszont ezúttal Polka nem nyomta meg a gombot. Újabb fél óra szünet következett, s a kormánypártoknak sikerült még két voksot szerezniük: fegyelmezték Polkát, s megjelent Robert Nemcsics, valamikori ANO-s képviselő és gazdasági miniszter, aki függetlenként általában a koalícióval összhangban szokott szavazni. Ám a 73 jelenlévő sem volt elég, ezért Pavol Hrušovský házelnök berekesztette az ülést. Elméletileg még Ivan Šimko volt védelmi miniszterre számíthat a kormány, hiszen ő többször kinyilvánította, érdeke a kormányprogram teljesítése. A miniszterelnöknek Ivan Kiňót és Ivan Hoptát is sikerült már rábírnia egy-egy tervezet támogatására; Kiňóra ezúttal nem számíthatnak, ugyanis kórházban van. Branislav Opeternýre pedig – mint egykori ANO-képviselőre – Lintnerék próbálhatnak nyomást gyakorolni.
Egyébként az MKP-frakció sem teljes, hiszen a közelmúltban elhunyt Komlósy Zsolt. Az ülés elején a honatyák egyperces néma csenddel emlékeztek meg róla, ám az ellenzék még azt sem tette lehetővé, hogy a helyére javasolt pótképviselő, Keszegh Pál letehesse az esküt.
A törvényhozásban újabb változások is voltak: Pavol Rusko visszatért a parlamentbe, két független – Ján Drgonec és Anton Danko – belépett az ANO-frakcióba, négyen viszont – az ANO elnöke, valamint Eva Černá, Beáta Brestenská és Iveta Henzélyová – kiléptek belőle. „Az Új Polgári Szövetség négy tagja levélben tájékoztatta a házelnököt arról, hogy távoznak abból a klubból, melyben a Lintner-féle csoport van. A szeptember 11-i rendkívüli kongresszus döntésének értelmében arról is értesítették a parlament vezetését, hogy ők képviselik ténylegesen a liberális pártot, s Lintneréknek nincs joguk használni az ANO márkanevet” – közölte Magda Krasulová szóvivő. „Alapvetően a házszabályhoz fogom magam tartani, s az nem mondja ki, hogy az egyes klubok milyen nevet választhatnak” – reagált Hrušovský. Rusko állítólag mindent el fog követni, hogy az ANO-ból kirúgott politikusok ne használhassák a párt nevét, értesülések szerint kész bírósághoz fordulni. (sza, s)
PARLAMENTI VÉLEMÉNYEK
Vladimír Mečiar (HZDS) – a parlamentben kialakult helyzet a kormány megbízhatóságára irányítja a figyelmet, ezért a koalíciónak nem a függetlenekkel, hanem az ellenzékkel kellene a megoldást keresnie. Szerinte járható út lenne, ha közösen megegyeznének, hogy a választások jövő év júniusában lesznek. A HZDS ma is obstrukcióhoz folyamodik.
Pavol Rusko (ANO): – a parlamenti káosz annak a következménye, hogy az ANO-t kirúgták a koalícióból, ezért nincs oka arra, hogy a kormányt támogassa. Ellenben kész tárgyalni az idő előtti választásokról.
Robert Fico (Smer): – bízik benne, a parlament mai ülése ugyanúgy végződik, mint a tegnap délutáni. A Smer is előrehozott választásokat szorgalmaz.
František Mikloško (KDH): a – koalíciónak sikerülhet még néhány szavazatot szereznie, ám az ilyenfajta kéregetés méltóságon aluli. Ezért nem zárta ki, az egyedüli jó megoldás talán valóban az idő előtti választás.
Jirko Malchárek (független ANO-s): – az ellenzéki obstrukció várható volt, s figyelmeztetett: nem teljes a koalíciós gárda, hiszen egy ember kórházban van, Keszegh Pál pedig nem tehette le a képviselői esküt.
Ladislav Polka (független): – elképzelhetőnek tartja, hogy aláírna valamilyen szerződést a koalícióval, melyben rögzítenék a kölcsönös együttműködés konkrét formáját. Úgy véli, ezt valamelyik nagyobb parlamenti pártnak kellene kezdeményeznie. Ennek ellenére egyik koalíciós frakcióba sem akar belépni.
Bohumil Hanzel (Smer): – dolgozni ment a parlamentbe, nem pedig azért, hogy Rusko akcióját támogassa, aki szétverte saját pártját, s most a kormánnyal is ugyanezt akarja tenni.
Ivan Šimko (független): – nem tetszik neki a koalícióban kialakult helyzet, s nem óhajt úgy szavazni, ahogyan a kormányból megmaradt torzó diktál.
Gustáv Krajči (független): – nem prezentált, mert senki sem kérte meg rá. Mindig a helyzettől függően dönti el, hogyan szavazzon. (t, s, -sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.