Jaroslav Haščák, az ország egyik leggazdagabb embere. A Gorilla-ügy banánhéjnak bizonyult...
Letartóztatták Haščákot: A Gorilla-ügy banánhéjnak bizonyult?
Razziát tartott kedd délután a rendőrség a Penta befektetési csoport pozsonyi központjában. Letartóztatták Jaroslav Haščákot, a csoport egyik vezetőjét, akit sajtóhírek szerint korrupcióval és pénzmosással gyanúsítanak.
Haščákot egy kihallgatásra hívták be, de a rendőrségre érkezése után letartóztatták. Később a Penta pozsonyi irodaházába kísérték, hogy jelen legyen a házkutatáskor.
Az aktuality.sk információi szerint az ügyben ugyancsak gyanúsítottként szerepel a szlovák titkosszolgálat (SIS) kémelhárításának korábbi vezetője, Ľubomír Arpáš és a szintén titkos ügynök felesége, Dana is. A házaspár a gyanú szerint 194 ezer euró értékben kötött fiktív szerződéseket egy olyan céggel, amely Haščák ellenőrzése alatt áll. A rendőrség szerint az összeg a kétezres években készült Gorilla-felvételért járó jutalom volt.
A gyanú szerint Arpáš lemásolta a felvételt, és miután távozott az SIS-től, eladta Haščáknak. A fizetségként a felesége tulajdonában lévő cég 2006 és 2008 között fiktív tanácsadási szolgáltatásokat nyújtott Haščák Barkont nevű vállalatának. Arról, hogy Arpáš és Haščák a felvétel kapcsán üzletet kötött, magának a titkosszolgálatnak a nyomozati anyagában is szó esik, amelyet valaki 2011-ben nyilvánosságra hozott. Arpášt már november 24-én őrizetbe vették.
Martin Danko, a Penta szóvivője a sajtónak annyit mondott, ő is csak a házkutatásról, és arról tud, hogy Haščákot őrizetbe vették, de nincs információja arról, mi a razzia oka. Egyben arról is beszélt, a rendőrség fellépését nem tartják arányosnak, hiszen szerinte korábban is mindent a hatóságok rendelkezésére bocsátottak, ha azt kérték. „Nem értjük, miért szükséges ilyen módon behatolni a Penta székhelyére” – tette hozzá Danko. A befektetési csoport az este folyamán kiadott közleményében visszautasította a vádakat. A rendőrség fellépését egyben aránytalannak és indokolatlan erődemonstrációnak tartják. A teljes, szlovák nyelvű nyilatkozatot ide kattintva olvashatja.
Az ügyről Roman Mikulec (OĽaNO) belügyminiszter a központi válságstáb ülése után elmondta, nincsenek részletes információi a razziáról. Egyben visszautasította, hogy a rendőrségi akció politikai megrendelésre történt volna. Néhány napja Robert Fico, a Smer elnöke állította, hogy a vezető tisztségviselők ellen indított büntetőeljárások a kormány politikai megrendelésére indultak.
Igor Matovič (OĽaNO) kormányfő a rendőrségi razziával egy időben a közösségi oldalán a következőket írta: „A maffia csak annyira erős, amennyire gyenge az állam. Pont.” A miniszterelnöknek ez napok óta az első bejegyzése, miközben nem jellemző rá, hogy ilyen hosszú ideig ne szólaljon meg a közösségi médiában.
Veronika Remišová, a Za ľudí kormánypárt elnöke szerint Haščák letartóztatása a bizonyítéka annak, hogy a rendőrségnek nincs megkötve a keze. „Az eddig érinthetetlen személyek ellen is fellépnek” – tette hozzá.
A Gorilla-ügyet, amellyel a rendőrségi razzia összefüggésben állhat, a Marek Gajdoš vezette nyomozócsoport vizsgálta, de Dušan Kováčik speciális ügyész akadályozta őket és sosem emelt vádat. Kováčikot egyébként október 22-én vették őrizetbe, bűnszövetkezettel való együttműködéssel gyanúsítják.
A Gorilla-ügy központi bizonyítéka az az említett hangfelvétel, amely annak a lakásnak a lehallgatásáról készült, ahol Haščák különböző korrupciós ügyletekről tárgyalt.
Az Új Szó kiadója a DUEL-PRESS Kft., amely a Penta befektetési csoport 100 százalékos tulajdonában van.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.