<p>Rablás és betörés megalapozott gyanújával indított tegnap eljárást a rendőrség az ellen a cseh állampolgár ellen, aki a héten betört Milan Kňažko óvárosi villájába. A volt politikus és színész legálisan tartott fegyverével rálőtt a betörőre. A vonatkozó törvények lehetőséget adnak a lövöldözésre, ha valaki behatol a házunkba.</p>
Legálisan rálőhetünk a betörőre
A rendőrség és maga Kňažko sem hajlandó a szerda éjszakai eseményeket bővebben kommentálni. A mentőszolgálat szerda éjjel 1:34-kor regisztrálta a rendőrség hívását. A sérültet kórházba szállították. Petra Stano Maťašovská, az egyetemi kórház szóvivője elmondta, hogy a 49 éves férfi komoly combsérülést szenvedett, megműtötték, jelenleg már stabilizált állapotban van, további orvosi beavatkozásokra nem lesz szükség. Annyit még tudni, hogy a betörőnek sikerült elmenekülnie Kňažko villájából, a rendőrök az utcán tartóztatták le.
Mindenki, akinek legálisan tartott lőfegyvere van, a büntető törvénykönyv alapján jogosult arra, hogy szükség esetén fegyverrel a kezében védje saját életét vagy vagyonát. Magyarán, ha valaki betör a házunkba, jogunk van rálőni. Ez a jogszabály Mikuláš Dzurinda második kormánya idején, 2006 januárjában lépett hatályba, az igazságügyi miniszter akkor Daniel Lipšic (NOVA) volt, aki nem tagadta, példaértékűnek tartja az Amerikai Egyesült Államokban érvényes szabályozást, mely szerint a telek tulajdonosa már akkor jogosult lőni, amint egy idegen rálép a telkére, belép a kertjébe.
A szlovák szabályozás szerint önvédelemre nemcsak lőfegyvert, hanem botot, követ vagy kést is használhatunk. A védelemnek viszont mindig a helyzetnek megfelelőnek kell lennie. Magyarán, nem lehet valakit lelőni csak azért, mert elrabolja a nyakláncunkat, de nem támadt ránk. Mielőtt a tettesre lövünk, nem vagyunk kötelesek figyelmeztetni őt, figyelmeztető lövést sem kell leadni, s az sincs meghatározva, mely testrészét szabad eltalálni. „Ha lövöldözésre kerül sor, nagyon nehéz meghatározni, melyik lövés lehetne halálos. Bizonyos esetekben például egy lábszárlövésbe is belehalhatunk” – nyilatkozta Ľudovít Miklánek, a lőfegyvertartók szövetségének, a Legis Telumnak a képviselője. Ha valaki önvédelemből lövöldözik, és ezért nyomozást indítanak, azt is vizsgálják, milyen lelki állapotban volt az áldozat a lövés pillanatában. Kňažkónak akkor gyűlhetett volna meg a baja a rendőrséggel, ha a körülményekhez képest túlzásba viszi a lövöldözést, ha életveszélyesen megsebesíti a tolvajt.
A rablást és a volt politikus lövöldözését is vizsgálja a rendőrség, részleteket egyelőre nem árulnak el – közölte Lucia Miháliková pozsonyi kerületi rendőrszóvivő. (dem, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.