A tavalyi bevételeink után idén március 31-ig kell benyújtanunk az adóbevallást, így nem egész két hónapunk maradt erre a kellemetlen kötelességre. Március végéig nemcsak a bevallást kell eljuttatnunk az adóhivatalnak, de az adót be is kell fizetünk.
Láthatáron a jövedelemadózás
Az alkalmazottaknak így nem egész két hetük maradt arra, hogy felkérjék a munkáltatót az elszámolásra, megszabadulva az adóbevallás kellemetlen kötelezettségétől. Ha ezt nem teszik meg időben, személyesen kell kitölteniük az adóívet, ami az elmúlt évek reformjai ellenére sem egyszerű feladat.
Az elmúlt években ugyan egyszerűsítették az adóíveket is, ám a gyakori törvénymódosítások bonyolítják a kitöltésüket. Az adóreformot csak 2004-ben indították be, azóta azonban a parlament már 12-szer módosította a személyi jövedelemadóról szóló törvényt.
Az utolsó módosítás idén januárban lépett életbe, több száz kisebb-nagyobb változtatást eszközölve.
Mindez jelentős mértékben megnehezíti az adózók dolgát. Hogyan töltsük ki az adóívet? Mit tegyünk, hogy a lehető legalacsonyabb adót fizessük? – kérdések, amelyek az elkövetkező hetekben sokunknak okoznak fejfájást. Nem csoda, ha az elmúlt években egyre többen használják ki az adótanácsadók szolgáltatásait.
Mielőtt azonban tanácsadók után kezdenénk kutatni, érdemes tudni, hogy nem mindenki, aki tanácsot képes adni adóügyben, lehet hivatalos adótanácsadó. Az adótanácsadókról szóló törvény szerint hivatalos minőségben csak közgazdasági vagy jogi végzettséggel lehet valakiből tanácsadó. A főiskolai vagy egyetemi végzettség mellet az sem mellékes, hogy tanácsadó csak az lehet, akinek legalább ötéves jogi vagy közgazdasági gyakorlata van. A törvény azonban ennél gyorsabban is lehetővé teszi, hogy valakiből tanácsadó váljon. Elég, ha három éven keresztül egy adótanácsadó asszisztense leszünk. Mindez azonban még nem az utolsó kritérium. A tanácsadóknak szakmai vizsgát kell tenniük a pénzügyminisztérium és az Adótanácsadók Kamarája által kinevezett bizottság előtt. Aki ezt az utolsó akadályt is probléma nélkül áthidalja, az az Adótanácsadók Kamarája által kiadott engedéllyel végezheti munkáját.
A felsorolt, nem épp könnyű kritériumok teljesítése azonban bőven meghozza a gyümölcsét, hiszen az adótanácsadók szolgáltatásai nem tartoznak a legolcsóbbak közé. Persze minden attól függ, hogy milyen ügyfeleket sikerül találniuk, és hogy a későbbiekben ezek mennyire vannak megelégedve a szolgáltatásaikkal.
Ha adótanácsadóhoz szeretnénk fordulni, és nincs elég pénzünk, akkor a tapasztalatok azt mutatják, hogy általában az egyedül dolgozó, kezdő tanácsadók a legolcsóbbak. Ezzel szemben a nagyobb tanácsadó irodák általában többet kérnek. Sok függ azonban az ügy bonyolultságától, a megoldásra szánt időtől és az adótanácsadó felelősségének a mértékétől is. (S, mi)
A tanácsnak (jó) ára van
Milyen kiadásokra számíthatunk, ha egy hivatalos adótanácsadó szolgáltatásait vesszük igénybe? A gyakorlat azt mutatja, hogy a kevésbé tapasztalt vagy kezdő tanácsadók általában 500 koronát kérnek egy órára. A befutott, nagyobb ügyfélkörrel rendelkező tanácsadók azonban elkérhetik a 3–5 ezer koronát is egy órára. Persze az olyan nagy könyvvizsgáló cégek, mint az Ernst&Young, a Deloitte vagy a PricewaterhouseCoopers még ennél is nagyobb összeget kérnek. A tanácsadásért azonban nem minden esetben kérnek órabért, egy-egy konkrét tanácsért átalánydíjat is felszámolhatnak. (m. i.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.