Ausztrália: A parlamenti képviselőknek nyilvánosan számot kell adniuk pénzügyi tevékenységükről, bár nem vonatkozik rájuk semmilyen hivatalosan elfogadott etikai kódex (hasonló dokumentumról ugyan javaslat született 1995-ben, ám elvetették).
Külföldön már viszonylag jól működik
Ausztrália: A parlamenti képviselőknek nyilvánosan számot kell adniuk pénzügyi tevékenységükről, bár nem vonatkozik rájuk semmilyen hivatalosan elfogadott etikai kódex (hasonló dokumentumról ugyan javaslat született 1995-ben, ám elvetették).
Kanada: Létezik etikai kódex (a miniszterekre és a képviselőház tagjaira vonatkozik). A házszabály 1991-ben elfogadott módosítása szerint a kormány tagjai nem használhatják fel a hivatalban szerzett információkat működésük alatt és után sem.
Csehország: Egy 1992-ben elfogadott törvény szabályozza a parlamenten kívüli munkavállalás lehetőségét, megtiltja bizonyos ajándékok elfogadását. A képviselők nem használhatják fel és nem közvetíthetik a hivatalban szerzett információkat. Bírói székben nem ülhetnek, de még csak jogi képviseletet sem láthatnak el.
Franciaország: Hivatalosan elfogadott etikai kódexről nem beszélhetünk. Egy képviselő egy sor pontosan meghatározott tevékenységet nem tölthet be – nem lehet például ingatlanügynök – ám ezen kívül bármivel foglalkozhat.
Németország: Nincs formálisan elfogadott viselkedési kódex, ám az alkotmány viszonylag pontosan meghatározza, mit tehet egy képviselő, és mit nem. Mandátuma lejárta után bármivel foglalkozhat.
Magyarország: Nincs etikai kódex. A képviselők jogi helyzetéről szóló, 1997-ben elfogadott törvény a mérvadó összeférhetetlenség-gyanús kérdésekben, ugyanez a törvény rendelkezik a képviselők vagyonbevallásáról is. Egy képviselő nem szolgálhat a rendőrség vagy a hadsereg kötelékében, nem tölthet be bizonyos köz- vagy állami tisztségeket.
Olaszország: Nincs etikai kódex. Egy jogszabály határozza meg, milyen tisztségeket nem tölthetnek be egyszerre a parlamenti képviselők, például nem foglalhatnak helyet egy állami vállalat végrehajtó tanácsában. A miniszterek csak egy évvel a hivatali idejük lejárta után tölthetik be a törvényben felsorolt tisztségeket.
Lengyelország: Nem beszélhetünk etikai kódexről. Egy 1992-ben elfogadott alkotmánytörvény szerint a képviselők nem végezhetnek olyan tevékenységet, amelyben személyes érdekeiket esetleg érvényesíteni tudnák; nem tölthetnek be egy sor tisztséget (nem lehetnek rendőrök, katonák, de még csak közönséges állami hivatalnokok sem). Egy 1996-ban elfogadott jogszabály meghatározza, milyen ajándékokat fogadhatnak el.
Dél-Afrikai Köztársaság: Az etikai kódex bekezdésben szerepel egy határozat, amely megtiltja, hogy a képviselők átlagon felüli juttatásokhoz, vagy más előnyökhöz jussanak. Nem szavazhatnak a parlamentben, ha a tárgyalt kérdés saját pénzügyi érdekeikkel összefügg. Semmiféle más, az állam által fizetett tisztséget nem tölthetnek be.
Spanyolország: Nincs etikai kódex, ám az alkotmány viszonylag pontosan meghatározza, milyen funkciót nem tölthetnek be a legmagasabb közjogi méltóságok. A képviselők például nem vállalhatnak magas katonai tisztséget. Egy 1982-ben elfogadott rendelkezés kimondja: a képviselők nem használhatják fel mandátumukat kereskedelmi célokra.
Egyesült Királyság: 1995-ben elfogadták a képviselők viselkedési kódexét, amely egyebek között megtiltja csúszópénz elfogadását és a hivatalban szerzett információk illetéktelen felhasználását. Egy képviselő szinte semmiért nem fogadhat el jutalmat, nem lehet katona, nem lehet köztisztviselő, de még csak egyszerű hivatalnok sem. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.