Külföldön magasabb a bírság

Pozsony. Bár egyre többen mennek nyaralni repülővel, még mindig sokan indulnak útnak saját gépkocsijukkal. A repülő ugyan gyorsabb és kényelmesebb, autóval viszont akkor állnak meg, amikor akarnak, s azt néznek meg útközben, amit akarnak.

Viszont ne feledjék, az autóval való utazás nagyon könnyen rémálommá válhat, mivel külföldön a közúti szabályok megszegéséért rendszerint sokkal többet kell fizetni, mint nálunk.

Szlovéniában a bírságok többségét a helyszínen kell kifizetni. A kihágás miatt viszont eljárást is indíthatnak, melynek következtében az ügy nagyon könnyen bíróság elé is kerülhet. Például ha a megengedett 50 km/órás sebességet 40 kilométerrel túllépik, 1000 eurós bírságra számíthatnak, ami körülbelül 30 000 korona.

Szigorú magyar szabályok

Magyarországon májusban módosultak a közúti közlekedés során elkövetett kihágásokért járó bírságok, a rendőrség bevezette az úgynevezett objektív felelősség elvét; hét kiemelt szabálysértésért, köztük a gyorshajtásért is 30 ezertől 300 ezer forintig (3686-tól 36 868 koronáig) terjedő bírságot szabhatnak ki a sofőrökre, pontosabban a gépkocsi üzembentartójára. Legutóbb egy 7-es BMW sofőrje járt pórul, akit Kecskemét egyik belvárosi négysávos útján 50 helyett 134 kilométer/óra sebességnél fotóztak le. A büntetés a lehető legmagasabb lett, azaz 300 000 forint. A magyarországi törvény kimondja azt is, hogy a gépjármű üzembentartója felelős a kiemelt szabálysértésekért. Csak akkor mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a járművet ellopták, valamint ha a járművet használó személy magánokiratban, két tanúval hitelesítve elismeri, hogy a szabálysértés elkövetésekor ő vezette a járművet. A rendőrség szerint nem lesz érdemes vitatkozni azon, hogy elkövette-e az illető a kihágást vagy sem, ugyanis felvétel is készül a szabálysértésekről. A külföldi szabálysértők esetében az üzembentartó adatait a jármű okmányaiból kell megállapítani.

A szlovákiai sofőrök leggyakoribb szabálysértése külföldön, hogy nem tartják be a megengedett sebességet. Ha nálunk egy külföldi sofőr nem tartja be a sebességet és bemérik, nem kell a helyszínen kifizetnie a bírságot, az összeget külföldről is megtérítheti. Viszont több országban akár a gépkocsit is elkobozhatják, ha nem tudják a helyszínen kifizetni a bírságot. Elég egy óvatlan szabálysértés, tilosban parkolás vagy gyorshajtás, és rémálommá válhat egy hétvégi ausztriai bevásárlás.

Ausztriai kényelmetlenségek

Az osztrák hatóságok rendkívül magas bírságot szabnak ki a külföldi szabálysértő sofőrökre – a rendőrök a helyszínen oldják meg a problémát. Az „elfogyott a pénzünk” típusú kibeszélések szomszédunknál valóban nem segítenek, mivel a rendőrök zálogot – értéktárgyakat, nem egyszer autót – is „elfogadnak” bírság helyett.

Hasonló tapasztalata volt egy olvasónknak is Ausztriában. Múlt szombaton figyelmetlenségből Ausztriában feltért a Pozsonyba vezető autópályára. Az osztrák rendőrök viszont közvetlen a határátkelő előtt megállították közúti ellenőrzés céljából. Mint kiderült, nem volt autópálya-matricája, ezért 120 euróra (3600 korona) akarták büntetni. „Délután két órakor ellenőriztek. Nem volt nálam pénz és hitelkártya sem, ezért felszólítottak, hívjak valakit, aki elhozza nekem az összeget. Ugyanakkor hozzátették: ha az illető háromig nem ér oda a pénzzel, a bírságot ezer euróra emelik. Azt mondták, csak háromig van idejük. Szerencsére egy ismerősöm Somorjáról elhozta a pénzt” – mondta lapunknak a neve elhallgatását kérő olvasónk.

A horvát rendőrök is bekeményítettek. Ha a sofőr vezetés közben telefonál, 4000 koronás (133 euró) bírságot kaphat. Szlovéniához és Magyarországhoz hasonlóan Horvátországban is szigorodtak a büntetések a gyorshajtásért – ráadásul háromszorosára emelkedtek. Ilyen szabálysértésért 1600-tól 16 000 koronáig (53-tól 530 euróig) terjedő pénzbírságra számíthatnak. Magyarországon és Szlovéniában továbbá egész évben kötelező bekapcsolt tompított fényszórókkal közlekedni; ha az autón nem kapcsolják be a lámpát, 45 eurós büntetésre számíthatnak.

A sok szigorítás mellett viszont a horvátok egy enyhítést is bevezettek. Míg az országban jelenleg egy korty alkoholt sem lehet inni vezetés előtt, június közepétől eltörlik a nulla tolerancia elvét, az engedélyezett határ 0,5 ezrelék lesz. Itt is érvényben maradnak bizonyos kivételek, a teljes alkoholtilalom a hivatásos sofőrökre, illetve a 24 évnél fiatalabb gépjármű-vezetőkre továbbra is érvényes lesz. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?