Kotlebának szervezett konferencia

Nyitra |

<div>Tisót inkább mentegették, mint elmarasztalták az előadók.</div>

Viliam Judák nyitrai megyéspüspök, egyháztörténész nem tudja és nem is akarja megítélni, milyen mértékben volt Jozef Tiso tudatában annak, mi történik az elhurcolt zsidókkal. Ez volt a háborús szlovák állam pap elnökéről szervezett tudományos konferencia vezérmotívuma.  Az előadásokra mintegy háromszázan voltak kíváncsiak, köztük Marian Kotleba, a Mi Szlovákiánk Néppárt elnöke, a párt több parlamenti képviselője, valamint a nyitrai székhelyű Szlovák Megújhodási Mozgalom többtucatnyi tagja és szimpatizánsai. A szélsőségesek a közönség több mint felét tették ki. A konferencián csak Miroslav Lyko, a nyitrai püspökség szóvivője nyilatkozott, ő is kizárólag azt ismételte, hogy hiánypótló rendezvényről van szó, mert Tiso személyiségét még nem elemezték ki a történészek kellőképpen. Ez ezúttal sem történt meg, az elhangzott előadások kizárólag Tiso papi pályájával és egyházi kapcsolataival foglalkoztak, az, hogy elnöksége alatt 70 ezer zsidót hurcoltak el Szlovákiából, el sem hangzott.  Tiso, a hű pap Viliam Judák nyitrai megyéspüspök szerint nem ítélhetjük meg Tiso cselekedeteit és motivációit, mert nem tudjuk, mennyi információja volt. Ő Tiso és az akkori nyitrai püspök, Karol Kmeťko kapcsolatáról tartott előadást. Ebbe azonban már nem fért bele, hogy Kmeťko a Tiso elleni perben tanúként azt vallotta: maga figyelmeztette az elnököt arra, hogy a zsidókat a halálba viszik. A konferenciát a meghívó szerint a nyitrai püspökség és a Komenský Egyetem Papnevelő Karának hittudományi tanszéke szervezte, de az egyetem elhatárolódott tőle. Mint kiderült, a tanszékvezető, Emília Hrabovec magánkezdeményezéséről volt szó, aki Tiso és a Vatikán kapcsolatairól adott elő a rendezvényen. Kiemelte Tiso papi kvalitásait, és hangsúlyozta, hogy egész életében hű maradt a hivatásához. Arra a kérdésünkre azonban nem válaszolt, hogyan volt ezzel összeegyeztethető ártatlan emberek halálba küldésével.  Tiso, az államalapító Martin Lacko, a Nemzeti Emlékezet Intézetéből nacionalista nézetei miatt menesztett történész – jelenleg Kotleba egyik képviselőjének az asszisztense – szerint Tiso mindig államalapítóként fog élni a nemzet emlékezetében, mert a szlovákok számára biztonságot és jólétet teremtett a háborús időkben. A Szlovák Püspöki Konferencia (KBS) nem akar állást foglalni a rendezvényen elhangzottakkal kapcsolatban, szóvivője azzal hárította el kérdésünket, hogy nem ők szervezték a konferenciát. Stanislav Zvolenský pozsonyi megyéspüspök, a KBS elnöke két hete a Szlovákiai Zsidó Hitközségek elnökével járt a Vatikánban, és akkor még azt nyilatkozta, ezzel is jelezni akarják, hogy az igazságos társadalmat illetően közös a felelősségük és azonosak a nézeteik.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?