Zuzana Čaputová államfő aláírta az ötéves gyerekek iskola előtti kötelező óvodalátogatásáról szóló törvényt, valamint a pályakezdő pedagógusok fizetésének emeléséről szóló törvényt.
Kötelező lesz az óvoda
A kötelező óvodáztatásról szóló rendelkezés 2021. január 1-jén lép életbe. A törvény pontosan megszabja az osztálylétszámokat. A minisztérium szerint a kötelező óvodalátogatásnak főleg a rossz szociális helyzetben lévő családok gyerekei számára lesz pozitív hozadéka, hosszú távon az iskolai országos felmérések eredményeinek általános javulását várja a rendelkezéstől.
Martina Lubyová (SNS) szakminiszter szerint a kötelező óvodalátogatás az egyik legfontosabb lépés a marginalizálódott roma közösségekben élő gyerekek felzárkóztatására.
A törvénymódosítás emellett megtilt mindenféle politikai tevékenységet az iskolákban, és kötelezővé teszi a pedagógusok számára a feddhetetlenségi bizonyítvány bemutatását.
„Szlovákiában komoly lemaradás van az iskolakezdés terén. A kötelező óvodalátogatás bevett gyakorlat ennek a problémának a kiküszöbölésére a környező országokban” – nyilatkozta Martina Goffová, az elnöki iroda sajtóosztályának munkatársa.
A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) viszont arra kérte az államfőt, ne írja alá a törvényt, így most az Alkotmánybírósághoz fordul. „Meggyőződésünk, hogy a törvény alkotmánysértő, emellett sérti az önkormányzatiság elvét is” – nyilatkozta Michal Kaliňák, a ZMOS szóvivője. Az önkormányzatok azt kifogásolják, hogy egyelőre semmiféle anyagi fedezetet nem kaptak a kötelező óvodáztatás bevezetésére.
Čaputová szintén aláírta a pályakezdő pedagógusok fizetésének emeléséről szóló törvényt. „Szeptember 1-jével 9,5 százalékkal emelkednek a bértarifák, az emelés összege a szakmai gyakorlat idejétől is függ.
Az 1–8 éve pályán lévő pedagógus fizetése 0,25, a 9–40 éve tanítóké 0,5 százalékkal emelkedik” – magyarázta Eva Smolíková (SNS), a javaslat előterjesztője. Az emelések megmutatkoznak a bérkiegészítésekben, például az osztályfőnöki pótlékban vagy a túlórák után járó jutalmakban is.
A felsőoktatásban dolgozók bére is növekszik
Szeptember elsejétől a 8,7 százalékkal emelkedik a főiskolai oktatók, valamint a fejlesztés és a kutatás területén tevékenykedő alkalmazottak bére. „A következő lépésben, 15 év szakmai gyakorlat után átlagosan 2 százalékkal, 32 év után pedig átlagosan 3 százalékkal emelkedik a fizetésük” – közölte a javaslatot beterjesztő SNS. Emelkednek a doktori ösztöndíjak is, mégpedig 8,7 százalékkal.
A törvényben szereplő átmeneti rendelkezés kizárja az érintett munkavállalókra vonatkozó fizetési fokozatok alkalmazását a 2019. szeptember 1. és december 31. közötti időszakban. „A javaslat egyértelműen meghatározza, hogy a törvényben foglaltak szerint kell eljárni a megszabott időszakban” – fogalmaztak az előterjesztők.
Az átmeneti időszak után, 2020. január 1-jétől új jogi rendelkezés várható, amely előirányozza az új bértarifákat, „mivel a kollektív megállapodás alapján a valorizáció 10 százalékának összegét a magasabb alapbérből számítják ki.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.