<p>Legkésőbb február 10-ig jelezni kell a Szociális Biztosítóban, ha a korengedményes nyugdíjas továbbra is a nyugdíjra tart igényt, azaz úgy dönt, márciustól nem dolgozik. A módosított törvény értelmében ugyanis választania kell. A tennivalókról a biztosító levélben tájékoztatja az érintetteket.</p>
Korengedményes nyugdíjasok
Januárban hatályba lépett a szociális biztosításról szóló törvény módosítása, melynek egyik nagyon fontos rendelkezése, hogy a nyugdíjkorhatár betöltése előtt nyugdíjba vonult, vagyis korengedményes nyugdíjasok (predčasný dôchodca) nem dolgozhatnak.
Az érintetteknek 2011. február 28-ig el kell dönteniük, hogy dolgozni akarnak-e vagy korengedményes nyugdíjat kapni, a kettő együtt már nem lehetséges.
Tennivalók
Abban az esetben, ha valaki úgy dönt, hogy nem dolgozik, inkább a nyugdíjra tart igényt, ki kell jelentkeznie a kötelező nyugdíjbiztosítási rendszerből. Jelenleg ugyanis alkalmazottként kötelezően fizeti a nyugdíjbiztosítást, illetve egyéni vállalkozóként is lehet kötelezően biztosított. Abban az esetben, ha nem jelentkezik ki írásban a kötelező nyugdíjbiztosításból, a Szociális Biztosító március elsejével leállítja a nyugdíj folyósítását.
Legkésőbb február 10-ig jelentkezzünk ki
Vörös Tímea, a Szociális Biztosító nyugdíjbiztosítási szakosztályának igazgatója azt ajánlja, hogy legkésőbb február 10-ig jelentkezzen ki a nyugdíjbiztosításból az, aki úgy dönt, a továbbiakban nem dolgozik, hanem a korengedményes nyugdíját akarja kapni. Vörös Tímea szerint adminisztratív okok miatt van szükség arra, hogy az érintettek mielőbb jelezzék, kilépnek a kötelező nyugdíjbiztosításból – ugyanis ha valaki ezt csak február utolsó napjaiban teszi meg, akkor adminisztratív okok, időtényező miatt előfordulhat, hogy márciusban nem kapja meg a nyugdíját.
El ugyan nem veszik a juttatás, mert utólag is megkapja az érintett az adminisztratív okok miatt elmaradt juttatást, de sok utánajárástól megkíméli magát az, aki február 10-ig jelzi a biztosítónak, hogy kilép a rendszerből.
Az alkalmazottat a munkaadójelenti ki
Azok, akik alkalmazotti státuszban vannak, s úgy döntenek, a nyugdíjat választják, azaz nem dolgoznak márciustól, elég, ha ezt a munkaadójuknak jelzik. A munkaadó ebben az esetben ugyanis köteles kijelenteni a nyugdíjbiztosítási rendszerből az alkalmazottját.
Mindenkire vonatkozik
A rendelkezés minden korengedményes nyugdíjasra vonatkozik: tehát nemcsak azokra, akik idén vonulnak „idő előtt” nyugdíjba, hanem azokra is, akik már eddig is ebben a státuszban voltak, s mellette dolgoztak.
Egyezség alapján lehet dolgozni
Azokra, akik korengedményes nyugdíjasok, s mellette munkatevékenységről vagy munkavégzésről szóló egyezség alapján dolgoznak, nem vonatkozik a törvénymódosítás, vagyis az ilyen személyek továbbra is dolgozhatnak.
Miért változott a törvény?
Jozef Mihál munka-, szociális-, és családügyi miniszter szerint a korengedményes nyugdíj lényege, hogy épp azok vehessék igénybe, akik egy-két évvel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt veszítik el állásukat, tehát gyakorlatilag esélyük sincs már újra elhelyezkedni. Ezért vezette be Szlovákia is annak idején a korengedményes nyugdíj lehetőségét. Épp azokon hivatott segíteni a korengedményes nyugdíj intézménye, akik korukból kifolyólag már szinte teljesen esélytelenek a munkapiacon.
Jozef Mihál szerint azonban nagyon sokan kihasználták a törvény hiányosságait, kiskapuit. Elintézték a járulékot, de mellette továbbra is dolgoztak. Vagy ha valóban munkanélküliek voltak is, de közben találttak munkát, nem változtatták meg a korengedményes nyugdíjas „státuszukat”, hanem a járulék felvétele mellett dolgoztak. Ezzel nem sértettek törvényt, teljesen legálisan jártak el, a tavaly december végéig érvényes törvény ugyanis a munka és a korengedményes nyugdíj egyidejűségét lehetővé tette. A Szociális Biztosító költségvetését viszont rendkívül megterhelte a korengedményes nyugdíjak kifizetése.
A Szociális Biztosító szerint a januártól életbe lépett változás mintegy 19 ezer embert érint, ennyinek kell eldöntenie a lehető leghamarabb, hogy korengedményes nyugdíjra tart-e igényt vagy továbbra is dolgozni fog.
Az öregségi nyugdíjas dolgozhat
Amint a korengedményes nyugdíjas betölti a nyugdíjkorhatárt, újra dolgozhat. Az öregségi nyugdíjasokra ugyanis nem vonatkozik a korlátozás, az ő munkavállalási lehetőségeiket a törvény nem korlátozza.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.