<p>Pozsony. Az Európa Tanács szerint is léteznek őshonos kisebbségek és a kollektív jogokat is elismeri a testület, legalábbis ez áll az autochtón nemzeti kisebbségek helyzetéről szóló jelentésben, amelyről áprilisban tárgyal a testület közgyűlése.</p>
Kollektív kisebbségi jogok
ÚJ SZÓ-HÍR
Különválaszthatja az Európa Tanács az őshonos kisebbségek és a bevándorlók kérdéskörét. „Ez azért fontos, mert így a bevándorlók specifikus problémái nem fogják gátolni a konszenzust az autochtón európai nemzetiségi kisebbségek kérdéseiben” – állítja Nagy József (Híd) ET-képviselő. Szerinte a jelentés egy európai uniós törvény, irányelv alapját is képezheti, ami a kisebbségi jogokat szavatolná. A jelentés előkészítése Kalmár Ferenc magyarországi KDNP-s politikus feladata. „Az Európa Tanácsnak modelleket kellene kidolgoznia, egyebek mellett a nemzeti kisebbségek helyzetének kezelésére. A most készülő jelentés egyik deklarált célja, hogy a Nyugaton már bevált modelleket és jó gyakorlatokat próbáljuk kelet felé hozni” – szögezte le a jelentéssel kapcsolatban a politikus.
Az készülő jelentést szerdán elfogadta az ET Esélyegyenlőségi és Diszkrimináció Elleni Bizottsága. „Óriási siker, hogy nagy többséggel elfogadták az eddig tabunak számító és sok tagállamban, így Szlovákiában is elutasított nemzetiségi kisebbségek kollektív jogainak az elvét” – magyarázta lapunknak Nagy. Szerinte a magyar nyelvű rádió és tévéadók létrehozását segítheti az a javaslata, amely szerint tilos diszkriminálni a kisebbségek nyelvén sugárzó médiákat és azok létrejöttét. „Javaslatom alapján az »aki nem érti, ne nézze, ne hallgassa« elven alapuló liberális elektronikus médiapolitika vonatkozna az engedélyezési eljárásra és a gyakran felesleges szimultán fordításra és a feliratozásra is” – állítja a képviselő.
A bizottság elfogadta azt a javaslatát is, amely komoly hatással lehet az egyes országok regionális felosztására. „A területi önkormányzatok kialakításánál a gazdasági szempontok fölé kell emelni a régió történelmi, kulturális és nyelvi sajátosságait, azaz az etnikai kisebbségek területi integrációja kerülhet előtérbe, ahogyan ezt Svájcban vagy Dél-Tirolban láthatjuk” – magyarázta a bizottság által is elfogadott javaslatát Nagy. A jelentés tartalmazza majd azt a javaslatát is, amely a kisebbségek plurális politikai képviseletét garantálná. „Erre hivatkozva például Szlovákiában a parlamenti bejutási küszöböt a mai 5%-ról 3%-ra lehetne csökkenteni” – véli Nagy. (lpj, szegedma.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.