A demokrácia nem egy olyan dolog, amelyet egyszer megszereztünk, és aztán már mindörökre a miénk marad. A demokráciát folyamatosan őriznünk kell, hogy ne ismétlődjenek meg Szlovákiában a szörnyű történelmi események, és ne játszódjon le az, aminek ma Fehéroroszországban lehetünk a tanúi. Ezt Boris Kollár (Sme rodina), a parlament elnöke jelentette ki az 1968 augusztusi eseményekről való pénteki megemlékezésen. Ma van az 52. évfordulója annak, hogy Csehszlovákiát megszállták a Varsói Szerződés katonai alakulatai.
Kollár: Őriznünk kell a demokráciát, hogy ne ismétlődjön meg a történelem
Kollár szerint nem engedhető meg soha többé, hogy egyetlen politikai párt, illetve egyetlen személy döntsön az ország sorsáról, ahogy az sem, hogy idegen hadseregek fegyverei meredjenek az állampolgárokra, vagy hogy az embereknek tankokkal kelljen farkasszemet nézniük. „Nem engedhetjük meg, hogy az erőszak győzedelmeskedjen a párbeszéd felett. Ma az egyszerű emberek hősiességére emlékezünk, akiknek volt bátorságuk szembeszállni a szovjet hatalommal. Azokra az emberekre, akik egy jobb Csehszlovákiát, egy jobb országot, szabadságot és igazságosságot akartak. Egy olyan országban akartak élni, amelyre büszkék lehetnek, és amelyben boldogulhatnak” – fogalmazott Kollár. Megjegyezte, hogy bővíteni kellene főleg a fiatalok történelmi ismereteit, mert csak úgy teremthető szebb és boldogabb jövő, ha emlékezünk a szomorú, vagy éppen rettenetes múltbéli eseményekre.
Kollár bevallása szerint 1968 augusztusában még csak három éves volt, így az akkori eseményekre nem emlékezhet, de az azt követő évekre már igen. „Megéltem az előző rendszert, a normalizáció 21 évét. 21 olyan évet, amikor Szlovákia területét szovjet katonák tartották megszállva. Olyan éveket, amelyek sokak számára nem múló traumát okoztak” – hangsúlyozta.
„Ennek köszönhetően tudom, hogy a demokrácia a legjobb dolog, amink van. A demokratikus értékeknek köszönhetően vannak szabad választások, szabadon gyülekezhetünk, kifejezhetjük az elégedetlenségünket, utazhatunk és ismereteket szerezhetünk. Ami pedig a legfontosabb: közösen dolgozhatunk az ország jobbá tételén” – zárta a házelnök, aki a beszédében köszönetet mondott Romániának, amiért nem vett részt a Varsói Szerződés hadműveletében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.