<p>Andrej Kiska államfőnek még másfél évvel ezelőtti komáromi látogatásán vetették fel, nem tervez-e gesztust gyakorolni a kisebbségek felé azzal, hogy nyelvükön is elérhetővé tenné az elnöki hivatal weboldalát.</p>
Kiska nem többnyelvűsít
Az ötletet Keszegh Béla, a város alpolgármestere vetette fel az államfőnek, aki 2015 nyarán látogatott Komáromba, és beugrott Vágfüzesre is, ahol az elnökválasztáson az emberek 98,93 százaléka szavazott rá. Az államfő sokszor hangoztatta, hogy minden állampolgár elnöke akar lenni. Keszegh az Új Szónak elmondta, azért tett ilyen javaslatot Kiskának, mert úgy gondolja, ha a weboldalon több nyelven szerepelnének legalább az alapinformációk, az fontos gesztus, üzenet lenne a polgárok felé. A komáromi találkozón elhangzott az is, hogy a város akár a fordítási munkában is szívesen részt venne. Kiska akkor azt mondta, megvizsgálja a többnyelvűség lehetőségeit.
A decemberi levél
Keszegh tavaly decemberben levelet írt az államfői hivatalnak, amelyben ismét felkérte Kiskát a weboldal többnyelvűsítésére. „Az államfő weboldala olyan platform, mely egyértelműen megmutatja Szlovákia értékeit és aspektusait, s emellett rámutat sokszínűségére is, modern és európai gondolkodására, amely a kölcsönös tiszteleten alapul. A szlovákiai magyarok látják önben ezeket az értékeket, ezért tisztelték meg önt bizalmukkal ilyen óriási arányban” – írta az alpolgármester, aki felvetette azt is, komoly gesztus lenne a kisebbségek irányába az is, ha az államfő újévi beszédében nyelvükön köszöntené a kisebbségeket, vagy nemzetiségi tanácsadókat alkalmazna.
Az elnöki válasz
Keszegh január elején kapott választ az államfői hivataltól. A levelet Roman Krpelan, az államfő kommunikációs tanácsadója jegyzi, és meglehetősen kurtán tájékoztatja az alpolgármestert, hogy mérlegelték a weboldal többnyelvűségének lehetőségét, ám úgy döntöttek, meghagyják jelenlegi állapotában, szlovákul és angolul. A többi felvetést az államfői hivatal nem kommentálta.
KOMMENTÁRUNK A TÉMÁBAN: KISKA SEM AD KOCKACUKROT
Nem „kivételez”
Lapunk megkérdezte Krpelant, pontosan milyen akadályok állnak a weboldal szimbolikus többnyelvűsítése útjában. A kommunikációs tanácsadó szerint Kiska minden állampolgár elnöke, beleértve Szlovákiában élő minden nemzetiséget, a németeket, a cseheket, a horvátokat, a romákat, a ruszinokat és a magyarokat is. „Az államfő hivatala Szlovákiában élő egyetlen kisebbséget sem szeretne előnyben részesíteni, ezért az elnöki honlap szlovák, a külföldi látogatók számára pedig angol nyelven elérhető” – válaszolta Krpelan az Új Szónak. Arra a kérdésünkre nem kaptunk választ, mi az államfő álláspontja a többnyelvűségről és annak fontosságáról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.