Kiska: le kell csillapítani a kedélyeket

Balatonfüred |

<p>A menekültkérdéssel összefüggésben az államfők legfontosabb feladata a kedélyek lecsillapítása, sok politikus ugyanis kihasználja a lakosság félelmeit - jelentette ki Andrej Kiska szlovák államfő a visegrádi elnöki csúcs második napján. A V4-ek államfőinek balatonfüredi találkozóján részt vesz Kolinda Grabar-Kitarović horvát elnökasszony is.&nbsp;</p>

Kiska szerint az államfők feladata, hogy lecsillapítsák a kedélyeket, és megmutassák: minden körülmények között "embernek kell maradnunk". Az elnök hozzátette: európai partnereinkkel is szolidaritást kell vállalnunk, nem enegdhetjük meg, hogy Európa két részre osztódjon a menekültekhez való viszonyulás mentén.  Az elnöki csúcs másik fő témájával, a klímaváltozással kapcsolatban Kiska elmondta: Szlovákia az EU-val közös állásponton van ebben a kérdésben. A "zöld" energia alkalmazása ugyanakkor nem vezethet ahhoz, hogy vállalataink elveszítsék konkurenciaképességüket - fűzte hozzá. Az elnök sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az összes EU-tagállam közül Szlovákiában a legmagasabbak a villanyárak. A Nord Stream gázvezeték bővítésével kapcsolatban elmondta: komolyan meg kell fontolni a lengyel államfő, Andrzej Duda felvetését, miszerint ennek a projektnek a támogatásával lehetővé tennék, hogy Oroszország energetikailag zsarolja Ukrajnát. A Nord Stream-en keresztül Oroszországból a Balti-tenger alatt szállítanák a gázt közvetlenül Németországba. Áder hatékonyabb fellépést szorgalmazott, Zeman az EU tehetetlenségét bírálta Áder János magyar államfő szerint a résztvevők - Andrej Kiska szlovák, Miloš Zeman cseh, Andrzej Duda lengyel és Kolinda Grabar-Kitarović horvát elnök - egyetértettek abban, hogy a migrációs válság egyszerre jelent humanitárius, büntetőjogi és nemzetbiztonsági problémát. Abban is megegyeztek, hogy erősíteni kell az Európai Unió határait, és be kell biztosítani a hatékony ellenőrzést. Ezen kívül növelni kell a menekülttáborok létesítésére és fenntartására szánt anyagi támogatást, valamint hatékonyabbá kell tenni a belügyminiszterek együttműködését az embercsempészet ellen folytatott küzdelemben. Miloš Zeman cseh államfő élesen bírálta az EU-nak a migrációs válság megoldásában mutatott tehetetlenségét, hozzátéve: az unió saját külső határait sem képes megvédeni. Az energiabiztonsággal kapcsolatban elmondta: szerinte minden tagállamnak joga van eldönteni, milyen energetikai "mixet" használ, Csehország pedig az atomenergiát preferálja. Andrzej Duda lengyel államfő nyilatkozata szerint országa jelenleg 1200 kilométernyi EU-határszakaszt őriz az uniós normáknak megfelelően. "Mindenkinek, akinek ebben segítségre van szüksége, segítünk" - hangsúlyozta. Hozzátette: A menekülteknek olyan feltételeket kell teremteni, amelyek leheővé teszik, hogy amint hazájukban béke lesz, visszatérhessenek otthonaikba. Kolinda Grabar-Kitarović horvát elnökasszony elmondta: a migrációs válság hosszú távú probléma, melynek egyik lehetséges megoldása további, magas színvonalú menekülttáborok létesítése Törökországban, Libanonban és Jordániában. Egyetértett kollégáival abban, hogy a menekültekkel terroristák is érkezhetnek Európába, ezért el kellene különíteni a tényleges menekülteket azoktól a migránsoktól, akik más szándékkal érkeznek.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?