Kiska aktív hónapon van túl

Pozsony |

<p>&nbsp;Nem lehet panaszunk az új köztársasági elnökre, állítják az elemzők. Az egy hónapja beiktatott Andrej Kiska már egy sor olyan lépéssel lepett meg minket, amelyeket elődjétől nem is remélhettünk.&nbsp;Grigorij Mesežnikov szerint Kiskának van esélye arra, hogy a modern Szlovákia történetének legaktívabb köztársasági elnöke legyen.</p>

Betartotta, amit ígért

„Eddig három döntése volt, amelyekkel teljesítette választási ígéretét” – fejtette ki kérdésünkre a politológus. Lecserélte az Igazságszolgáltatási Tanács tagjait, nem nevezte ki a parlament által megválasztott összes alkotmánybírót (három helyett csak egyet), és visszavonta Ivan Gašparovič korábbi kifogásait az Alkotmánybíróság (AB) tanácsai irányába, amellyel a volt államfő a Čentéš-ügyet blokkolta. Az AB így ismét előveheti a 2011-ben megválasztott főügyész két éve „jegelt” ügyét. Kiska ezekkel bebizonyította, hogy egyensúlyt akar teremteni a belpolitikában, állítja Mesežnikov.

A külügyi témákban szintén sokat tett azzal, hogy a budapesti V4-es csúcson kinyilvánította: hozzá fog járulni a szlovák külpolitika alakításához, megerősítette kötelezettségvállalásainkat, és azt, Szlovákia melyik oldalon áll az orosz–ukrán konfliktusban. „Ahhoz képest, hogy politikailag tapasztalatlannak nevezték, elég sok mindent véghezvitt” – mutat rá Mesežnikov.

Gašparovič a Radičová-kormány megalakulásáig (vagyis 2004-től 2010-ig) és a Čentéš-ügyig gyakorlatilag láthatatlan volt, emlékeztet Pavel Haulík. Kiska aktív elnök lesz, ez már abból is látszik, kik a tanácsadói, teszi hozzá az MVK ügynökség vezetője. „Amíg Robert Fico lesz a miniszterelnök, számíthatunk kisebb-nagyobb súrlódásokra közte és az államfő között. De ez megváltozhat például azzal, ha kicserélődik a kormányfő, vagy 2016-ban a kormány” – vélekedik Haulík.

Két jogi patthelyzet

Nemrég az IVO társadalomtudományi intézet kimutatásában a demokrácia 3,1-es osztályzatot kapott 2014 második negyedévére, ami 0,1 százalékos javulás a korábbi félévhez képest. A változás éppen Kiska javára írható. „Lépéseivel hozzájárult a hatalommegosztás, valamint a fékek és ellensúlyok elvének érvényesüléséhez” – közölte az IVO.

A kormánypártiak közben azzal vádolják Kiskát, hogy nem azt csinálja, amit az alkotmány előír. Olyan ugyanis még nem volt, hogy az államfő ne nevezte volna ki a parlament által megválasztott alkotmánybírákat. Kiska ezt elutasította, és azt javasolta, válasszon a parlament továbbiakat. Pavol Paška (Smer) házelnök szerint ehhez nincs joga. Patthelyzet jöhet létre egy másik ügyben is: mivel Kiska visszavonta Gašparovič korábbi kifogásait Čentéš-ügyben, az AB dönthet Čentéš sorsáról. Ha viszont úgy döntenek, Čentéš kinevezhető főügyésznek, kérdés, mi lesz Jaromír Čižnárral, akit erre a posztra tavaly a Smer megválasztott.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?