Sok roma telepen nincs villany, víz és gáz
Kiska a represszió ellen
Andrej Kiska köztársasági elnök szakértők társaságában tartott szakmai beszélgetést csütörtökön a romák társadalmi helyzetéről. A köztársasági elnök szerint a modern kori Szlovákia egyik szégyenfoltját jelenleg a romák kirekesztése jelenti.
Andrej Kiska többször is hangsúlyozta, Szlovákia lakosságának mintegy tíz százalékát romák alkotják, de vannak olyan települések is, ahol már több mint 50 százalékos az arányuk. „Vannak olyan roma telepek, ahol ma is áram és meleg víz nélkül, nagyon rossz körülmények között élnek. Ezek a tényezők elsősorban a szegénységnek köszönhetők, de párhuzamosan kapcsolódik hozzá a bűnözés, a rossz egészségügyi állapot, a munkanélküliség, valamint az emberek közti kapcsolatok problémája is. A kirekesztett roma közösségek a modern kori Szlovákia egyik szégyenfoltját jelképezik” – mondta az államfő.
A sajtó és a politika
A vitában többször is elhangzott, hogy egy jól működő társadalomban a vezető politikusoké a főszerepet, de ezek az emberek Kiska szerint inkább a represszív megoldásokat keresik. „Az ilyen módszereket csak a tehetetlen politikusok és a szélsőségesek alkalmaznak. Ez csak a feszültséget növeli. Az igaz, hogy a törvények mindenkire egyformán kell hogy vonatkozzanak, de a represszió nem oldja meg a problémát” – mondta Kiska. Alexander Mušinka romaügyi szakértő szerint nem létezik olcsó, gyors és univerzális megoldás a romaproblémákra. „A jelenlegi helyzet egy nagyon hosszú folyamat során jött létre, és még sokáig fog tartani. A romákról kialakult sztereotip, negatív vélemény általában fiktív állításokon alapszik. Ilyen például az is, hogy az országban rengeteg roma van, holott csak 7,5 százalékát alkotják a lakosságnak” – magyarázta a Roma Közösségek Atlasza című kiadvány társszerzője.
Közös problémamegoldás
Vladimír Ledecký szerint azok az emberek állítanak negatív dolgokat a romákról, akik sohasem találkoztak vagy beszéltek velük. „A falusi cégünkben kilencven százalékban romák dolgoznak. Figyelembe kell venni képességeiket, de tisztában kell lenni a nehézségeikkel is. Egy jól működő, vegyes társadalomhoz rengeteg idő és türelem kell. A falunkban működő cégek jó példák erre, hisz évente 10-től 50 ezer euróig terjedő nyereséggel dolgoznak. Persze néha könnyebb azt mondani, hogy a romákkal nem lehet együttműködni” – mondta Görgő (Spišský Hrhov) polgármestere.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.