A 2002-re tervezett szlovákiai magyar könyvek közül a legtöbb a könyvhét alkalmából már megjelent, s közülük az egyik legjelentősebb a Borsody István által szerkesztett Magyarok Csehszlovákiában 1918—1938 című tanulmánygyűjtemény újrakiadása.
Kisebbségi életünk kitűnő összképe
Meg kell jegyezni, hogy a könyv újrakiadása már a rendszerváltás elején szóba került. Nekem volt belőle példányom, s az akkori egyetlen szlovákiai magyar irodalmi kiadóban, a Madáchban Fazekas József főszerkesztővel megbeszéltük az ötletet. A Madáchra zúdult gazdasági nehézségek miatt aztán a kiadás akkor nem valósulhatott meg, de 1993-ban a már a Kalligramnál főszerkesztősködő Fazekas Vagyunk és leszünk főcímmel (A szlovenszkói magyarság társadalmi rajza 1918—1945) olyan tudományos, utószóval és jegyzetekkel ellátott hagyománykötetet állított össze, mely a Borsody-könyv több tanulmányát is tartalmazta. Az új írások Ölvedi János, Maléter István, Esterházy János, Peéry Rezső, Duka Zólyomi Norbert és Szalatnai Rezső kitűnő munkái, s körülbelül a könyv egyharmadát foglalják el.
Most itt megemlítem azt is, hogy a két világháború közti szlovákiai magyar kisebbség társadalmi, politikai, gazdasági és kulturális viszonyainak egy könyvben való feldolgozását már a 30-as évek elején megpróbálták. A kezdeményezés az egyik jelentős egyetemista mozgalomtól, a Duka Zólyomi Norbert és Zapf László szervezte Magyar Munkaközösségtől indult ki, s a szerkesztést a kassai Kazinczy Könyvkiadó vezetői, Sziklay Ferenc és Darkó István vállalták el. Rengeteg anyag futott be, nagy részük persze silány volt. Mikor azonban az írásokat osztályozni kezdték, a kiadót nagy csapás érte: egyik kiadványát, Vécsey Zoltán A síró város című háromkötetes regényét az irredentizmus vádjával elkobozták, s az így keletkezett nagy anyagi veszteség a csődbe jutás rémét idézte elő.
A helyzetet aztán a Magyar Nemzeti Párt elnöke, az irodalompártoló Szent-Iványi József drasztikus szanálással és a kiadót szövetkezetté való átalakítással mentette meg. A Kazinczy Könyv- és Lapkiadó Szövetkezet nevet felvevő intézmény tovább működött, de csak 1935—36-ban stabilizálódott.
Közben, 1934-ben Léván Kisebbségi problémák címmel jelent meg egy jó színvonalú tanulmánykötet, melyet a kiváló helybeli kultúraszervező Schubert Tódor bankigazgató egy általa szervezett előadás-sorozatból válogatott ki. A tizenkét szerző közül (Berecz Kálmán, Borsody István, Duka Zólyomi Norbert, Estertházy Lujza, Fizély Imre, Jócsik Lajos, Krammer Jenő, Ludwig Aurél, Révay István, Schubert Tódor, Vájlok Sándor, Varga Imre) néhányan részt vehettek már a Kazinczy Könyvkiadó meghiúsult kísérletében is.
A Borsody szerkesztette Magyarok Csehszlovákiában 1918—1938 című kiadványban a következők vannak jelen: Baráth László, Bólya Lajos, Borsody István, Brogyányi Kálmán, Czuczor László, Darvas János, Duka Zólyomi Norbert, Fizély Imre, Haltenberger Ince, Hantos László, Kovács Endre, Kövy Árpád, Krammer Jenő, Narancsik Imre, Noszkay Ödön, Révay István, Sinkó Ferenc, Sziklay Ferenc, Szvatkó Pál, Ungár Joób, Vájlok Sándor, Varga Imre és Vass László. A kötet nyolc témaköre: A keresztény egyházak, Néprajzi helyzet, A politika, A gazdasági kérdés, A műveltség sorsa, A társadalom, Az új nemzedék, Nemzetek közt.
Turczel Lajos
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.