Kiosztották a Fehér Holló díjat, magyar képzőművész is van a díjazottak között

Németh Ilona

17. alkalommal adták át a demokratikus értékek védelméért járó díjat, idén Németh Ilona is megkapta az elismerést.

A Fehér Holló díjat az Aliancia Fair-play és a Via Iuris civil szervezet alapította még 2008-ban.

A polgári aktivitásért és bátorságért ezúttal négy történet hat szereplőjét díjazták:

Milan Olekšák környezetvédőt, akit a szaktárca menesztett a Szlovák Karszt Nemzeti Park éléről, miután elutasította hat ember menesztését;

Adel Ghannam, Michal Kovačič és Viktor Vincze újságírókat, akik szembeszálltak azzal, hogy a Markíza kereskedelmi tévé beavatkozzon munkavégzésükbe;

Michal Šúrek ügyészt, aki megszűnéséig a Speciális Ügyészségen dolgozott, és a politikailag érzékeny Tisztítótűz fedőnevű ügyet felügyelte,

és Németh Ilona képzőművészt.

A dunaszerdahelyi vizuális művész hosszú ideje tart görbe tükröt a társadalomnak. Kezdeményezője és társszerzője volt a kulturális miniszter leváltását célzó petíciónak, amiért Martina Šimkovičová kulturális miniszter büntetőfeljelentést tett, így a rendőrség kihallgatásra is beidézte.

Tagja a Nyitott Kultúra platformnak és a Kultúrsztrájk kezdeményezésnek. Az indoklás szerint elsősorban a művészi alkotás szabadságának következetes védelmével érdemelte ki a rangos elismerést.
 

Németh Ilona

A Magyar Iparművészeti Főiskolán végzett (ma: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, MOME). Már egyetemistaként aktívan szerepet vállalt a társadalmi történésekben. 

A ’80-as években csatlakozott a Dialóg pacifista mozgalomhoz és Duna Kör környezetvédelmi szervezethez, amely fellépett a Bős–Nagymaros Vízlépcsőrendszer megépítése ellen. 

1987-ben Juhász R. József képzőművésszel megalapította a Stúdió ertét, népszerűsítve és intézményesítve az alternatív és kísérleti művészetet. Két évvel később segített életre hívni a Magyar Független Kezdeményezést (MNI), amely a szlovák Nyilvánossággal az Erőszak Ellen (VPN) mozgalommal együtt koordinálta a rendszerváltó megmozdulásokat. 

Még a szocializmus éveiben az elsők közt kezdeményezte, hogy holokauszt-emlékművet emeljenek Dunaszerdahelyen. 

A holokauszt témaként művészeti alkotásaiban is megjelenik, de a kisebbségek helyzete, a jogérvényesítés és a társadalmi témák általánosan is gyakran feldolgozott témái közé tartoznak. 2014 óta a Pozsonyi Művészeti Egyetem professzora.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?