A világ legkisebb állama 1929. február 11-én alakult, amikor Benito Mussolini olasz diktátor és a katolikus egyház képviselői aláírták az úgynevezett Lateráni Szerződést. Ebben a Vatikán teljes szuverenitást kapott az olasz államtól.
Kicsi a Vatikán, de erős
A kis országnak mindene megvan ahhoz, hogy teljesen szabályszerű államnak lehessen nevezni, van például saját alkotmánya, amelyet 1967-ben fogadtak el, van állami ünnepe: október 22, ezen a napon foglalta el ugyanis helyét a jelenlegi pápa 1978-ban. Rendelkezik ezen kívül saját hadserege fölött is, igaz, csupán 110 fő a katonák létszáma. Sőt van saját himnusza, lobogója, postája és távközlési hálózata is. A vatikáni posta egyébként 20 millió küldeményt továbbít évente, azonban nem szabad elfelejteni, hogy szolgáltatásait sok római lakos is használja.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetében (ENSZ) a Vatikánnak állandó megfigyelője van, az ország 111 más állammal tart fenn diplomáciai kapcsolatokat. A külpolitikát tulajdonképpen a Vatikán „miniszterelnöke”, Angelo Sodano irányítja.
Az infrastruktúra szerves részét alkotja a pályaudvar, amely az olasz vasútra kapcsolódik. A telefonközpont 2000 vonallal kapcsolódik a külvilághoz. A Vatikán területén található egyébként üzemanyagtöltő állomás és szupermarket is.
A lakosok száma mindössze 860, de évente 1,15 százalékkal emelkedik. „Őslakosok” természetesen nincsenek, az állampolgárok túlnyomó része olasz vagy svájci származású. Az ideiglenes állampolgárságot birtoklók vagy a diplomáciában, vagy a hadseregben, az úgynevezett svájci gárdában teljesítenek szolgálatot. Ehhez hozzá kell számítani az egyházi és a világi személyeket is.
A katolikus állam valóságos Bábel, hiszen a világ minden nyelvén beszélnek a területén. II. János Pál pápa egyébként az első egyházfő 455 éve, aki nem olasz születésű. (ú, l)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.