Kezdődik a politikai nagyüzem

Pozsony. Vége a politikai uborkaszezonnak: a nyári szünet után ma már a Koalíciós Tanács és a törvényhozás is ülésezik. A parlament tanácskozásán részt vesz Mikuláš Dzurinda miniszterelnök is.

Reggel a partnerek megvitatják a délutáni plenáris ülés programját, s valószínűleg megpróbálnak megegyezni az európai ügyekkel foglalkozó bizottság összetételében is. A testületnek még csak elnöke van: a HZDS-es Tibor Mikušt a nyári szünet előtt sikerült megválasztani.

Pavol Hrušovský házelnök örülne, ha ma a tagokról is döntés születne, ám Milan Hort, az SDKÚ frakcióvezetője ezt nem tartja reálisnak. Szerinte átfogó megoldásra van szükség, és ma sokkal fontosabb lesz, hogy az Európai Parlamentbe távozott honatyák helyére pótképviselők ülhessenek, s őket besorolják az egyes bizottságokba. A megállapodás szerint ugyanoda kerülnek, ahol korábban elődjeik tevékenykedtek. Összesen heten teszik ma le a képviselői esküt, köztük Kvarda József, aki levélben tiltakozott a Magyar Koalíció Pártjának eljárása ellen. Szerinte alkotmányellenes, hogy csak pótképviselő lesz, és nem ülhet Duka Zólyomi Árpád helyére, azaz nem kaphat rendes mandátumot. Kvarda tiltakozó levelét a házbizottság is megvitatta, és értesüléseink szerint a parlament jogászai arra a megállapításra jutottak: az MKP nem járt el alkotmányellenesen, ráadásul több párt hasonló megoldáshoz folyamodott. Ha Kvarda úgy dönt, az eskütétel után visszamegy államtitkárnak, az MKP színeiben újabb pótképviselő jelenhet meg: a 2002-es választási lista szerint a dunaszerdahelyi Keszegh Pál következik. Ő azonban biztosan nem ma tenné le az esküt.

A pótképviselők bizottságokba sorolásával valószínűleg nem lesz gond, hiszen mindegyik pártnak érdeke pótolni Strasbourgba került emberét. Az európai ügyekkel foglalkozó testületet azonban egyebek mellett azért is nehéz feltölteni, mert tagjai nem tevékenykedhetnének más bizottságokban, azaz a többi testület összetételére is kihatással lesz. Csak annyi bizonyos: a bizottságnak 11 tagja lesz, a nagyobb frakciók két-két személyt, a KDH, az ANO és a KSS egy-egy képviselőt jelölhetnek. Hrušovský szerint lehetnének helyettes tagok is, akik nem rendelkeznének szavazati joggal, és más bizottságokban is dolgozhatnának – akárcsak az EP-ben. Meg kell választani az egészségügyi és a külügyi bizottság elnökét is, ám ehhez is szélesebb konszenzus szükségeltetik, akárcsak a régóta hiányzó parlamenti alelnökök megválasztásához. (sz-a, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?