<p>Nem számíthatnak bevételeik növekedésére a kórházak és más egészségügyi szolgáltatók, a három egészségbiztosító közül a július végi adatok alapján ugyanis kettő veszteséges, csak a Dôvera volt nyereséges.</p>
Kevesebb pénz a kórházaknak
A legrosszabb helyzetben az állami Általános Egészségbiztosító (VšZP) van, amelynek az év végéig 16 millió eurót kell megtakarítania, emiatt kevesebbet fizet az orvosoknak és a kórházaknak, és 300 alkalmazottjától is meg kell válnia. Az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal ellenőrzése szerint a VšZP túlbecsülte lehetőségeit, és többet költött a gyógykezelések finanszírozására, mintazta bevételei lehetővé tették, hiánya megközelítette a 47 millió eurót. Marián Faktor, a VšZP nemrég kinevezett vezérigazgatója elismerte a biztosító nehéz anyagi helyzetét. Szerinte az idei hiány akár 50 millió euróra is nőhetett volna az év végén, amihez hozzá kell számolni a tavalyi 27 millió eurós deficitet is, emiatt a biztosító már késve fizetett volna az egyes intézményeknek. A hiány csökkentése érdekében az orvosi kamara és a körzeti orvosok egy részét képviselő Zdravitával megegyeztek, hogy március végéig nem emelik a kezelések díját. A kórházak kevesebb pénzre számíthatnak, mint eddig, a kiskórházak esetében a laboratóriumi vizsgálatok árát csökkentik 5%-kal. Az egyetemi kórházak nagyobb megszorítással kénytelenek számolni, de velük még nem egyezett meg a VšZP. A javaslat alapján fokozatosan csökkenne a befejezett kórházi kezelések ára, és 40%-kal kevesebbet fizetnének az altatásokért. Az egyetemi kórházak még mindig magasabb árat számolnak fel a kezelésekért, mint a kiskórházak. Faktor szerint a megszorítások nem rontják a gyógykezelés elérhetőségét, vagyis nem csökken a velük szerződésben álló kórházak, orvosok száma. Ugyancsak veszteséges a kisebbik magánbiztosító, az Union, de a hiánya „csak” 628 ezer euró. A biztosítók jövőre csak mindössze 0,89%-os forrásnövekedéssel számolnak, vagyis jövőre se fizetnek többet a szolgáltatóknak. (lpj, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.