<p>Ezekben a napokban értesítik a magánnyugdíjpénztárak írásban az ügyfeleiket a nyugdíjrendszer második pillérében áprilistól várható változásokról, az értesítést az éves nyugdíjszámla-kivonattal együtt kapjuk meg.</p>
Kevesebb garancia - áprilistól változik a második pillér
A parlament még tavaly ősszel jóváhagyta a tőkepilléres rendszer megváltoztatását - jelentős módosításokról van szó, amelyek az ügyfeleket is komolyan érintik. A legkomolyabb változás, hogy - ellentétben a mostani helyzettel - nem lesz a második pillér valamennyi alapja garantált. Jelenleg ugyanis -a Fico-kormányzat idején elfogadott törvénymódosítás szerint - a konzervatív, a kiegyensúlyozott és a kockázati (progresszív) alap is nagyjából egyformán biztonságos, mert a befektetett tőke összegére az állam vállal garanciát. A modell kritikusai szerint a Fico-kormány ugyan gondoskodott arról, hogy az ügyfél legalább a befektetett pénzét ne veszítse el, ugyanakkor elvágta a lehetőségét annak, hogy komolyabb nyereségre tegyen szert. Az alapkezelők ugyanis a garancia miatt óvakodtak a kockázatosabb, de nagyobb nyereséggel kecsegtető eszközöktől, holott a kiegyensúlyozott és a progresszív alapnak épp ez lenne a lényege.
A Radičová-kormány törvénymódosítása ezen változtatott: idén áprilistól csak a konzervatív, új nevén a kötvényalap lesz garantált, a többi nem. Az ügyfél egyidejűleg legfeljebb két alap között oszthatja meg a befektetéseit, ebben az esetben az egyik kötelezően a kötvényalap. A nyugdíjpénztárak által a napokban kézbesített levél egy formanyomtatványt is tartalmaz, amelyen az ügyfél jelezheti, hogy átlépne a biztonságos, garantált kötvényalapba - jelenleg ugyanis a magán-nyugdíjpénztári tagok jelentős hányada épp a kockázatosabb alapokban tartja pénzét.
Szakértők szerint érdemes fontolóra venni, melyik alapba fektessünk be. Ha legalább a befektetett összeget meg szeretnénk majd kapni nyugdíjazásunkkor, érdemes a kötvényalapba átlépni, a jelenlegi gazdasági helyzetben ez tűnik ésszerű megoldásnak. Ám ha jobb lesz a gazdasági széljárás, a kötvényalap nem tesz lehetővé nagyobb nyereséget, mint a kockázatosabb alapok. Ide-oda „ugrálni“ viszont bármikor nem lehet, ezért döntött a kormány a módosítás mellett, hogy két alapban is tarthatja az ügyfél a pénzét, a biztonságosban és egy kockázatosban. Az áprilistól hatályba lépő módosítás alapján, amint az ügyfél betölti 50. életévét, befektetéseiből évente 10 százalékot automatikusan a garantált alapba helyeznek át, így az utolsó tíz aktív évben fokozatosan csökken a kockázat.
A második pillérben a jelenleg működő három mellett létrejön egy negyedik, ún. indexalap is. Ez lesz a legnagyobb kockázatú, létrejöttét egyébként maguk a nyugdíjpénztárak sem támogatták. A szociális minisztérium azzal az indokkal hozta létre, hogy a részvényalap ugyan nem garantált, vagyis kockázatokkal jár, de jellegéből adódóan ebben lehet - kedvező gazdasági helyzet esetén - a legnagyobb nyereségre szert tenni. Viszont a legnagyobbat bukni is.
További fontos módosítás, hogy a pályakezdők számára újra kötelező lesz a belépés a tőkepilléres nyugdíjrendszerbe, azzal, hogy három éven belül, ha akarnak, kiléphetnek. További módosítás, hogy magán-nyugdíjpénztári kifizetésre az lesz jogosult, aki legalább 10 évig tagja a második pillérnek (ma ez még 15 év).
Áprilistól ugyan érvénybe lép a törvény, de számolni kell azzal, hogy ha Robert Fico kerül hatalomra, az új kormány ismét módosítja a jogszabályt. Elemzők szerint a második nyugdíjpillér is kormányfüggő, működési szabályait az épp aktuális kormány saját kedve szerint változtatja, holott ez nem jó pénzpiaci politika, ráadásul az ügyfeleket is teljesen elbizonytalanítja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.